Na twoich oknach zbiera się woda? Aby pozbyć się problemu, wystarczy... "posolić" parapet
Jak pozbyć się wilgoci osiadającej w dolnych partiach okien? Sposobów jest kilka, ale jednym z najskuteczniejszych jest... wykorzystanie popularnej kuchennej przyprawy. Sprawdź, jak pozbyć się uciążliwego problemu przez noc!
Jak pozbyć się wilgoci z okien domowym sposobem? Sól kuchenna
Duży poziom wilgoci w pomieszczeniach może być bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Zbyt wilgotne powietrze utrudnia powrót do zdrowia osobom chorym, zwiększa też ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Wilgotne pomieszczenia to również idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, które mogą wywoływać astmę, alergie, a w skrajnych przypadkach – nawet nowotwory. Wykwity pleśni i grzybów niszczą też ściany i bardzo trudno się ich pozbyć.
W okresie jesienno-zimowym, gdy mamy do czynienia ze zwiększoną wilgotnością powietrza, w wielu domach pojawia się problem mokrych szyb. Z sytuacją można radzić sobie na różne sposoby, m.in. przez regularne wietrzenie mieszkań lub wymianę uszczelek okiennych na nowe.
Wilgoci gromadzącej się na szybach można też pozbyć się przez użycie… soli kuchennej. Chlorek sodu wykazuje właściwości higroskopijne, czyli przyciągające wodę. Dlatego doskonale sprawdzi się jako naturalny pochłaniacz wilgoci w domu.
Metod jest kilka. Jedną z nich jest wysypanie soli do kubeczka lub na talerzyk i ustawienie na parapecie.
Innym, równie skutecznym sposobem jest usypanie grubych podłużnych „kopczyków” z soli na gazecie i położenie na parapecie, blisko miejsca, gdzie wilgoć zbiera się najczęściej. Sól można też zawinąć w gazę (tu sprawdzi się doskonale sól kamienna).
Sól należy zostawić na kilka godzin, najlepiej na noc. Mokrej, grudkowatej soli nie musimy potem wyrzucać do kosza – można ją wysuszyć w piekarniku.
Chlorek magnezu - pochłaniacz wilgoci
Skutecznym sposobem na walkę z wilgocią osiadającą na oknach jest chlorek magnezu, który teoretycznie też jest solą, ale nie stosuje się go w kuchni. Co ciekawe, chlorek magnezu jeszcze lepiej niż zwykła sól pochłania wilgoć, świetnie rozpuszcza się w wodzie i zapobiega tworzeniu się lodu.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza w domu lub woda spływa po naszych oknach strumieniami – warto pamiętać o tym związku nieorganicznym. Często wykorzystuje się go do produkcji domowych pochłaniaczy wilgoci.
Pochłaniacze wilgoci możemy kupić w sklepie lub zamówić przez internet. Domowy pochłaniacz wilgoci to m.in. saszetki, tabletki, a nawet urządzenia elektryczne, które skutecznie usuwają wilgoć z powietrza.