Roztocza: jak ograniczyć występowanie roztoczy kurzu domowego?
Roztocza w domu są wszędzie. Stają się szczególnie dokuczliwe, jeśli wywołują alergię. Dowiedz się, jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego i co zrobić, by ograniczyć ich występowanie w mieszkaniu.
Spis treści
- Roztocza: szkodniki w domu
- Roztocza: jak się ich pozbyć?
- Cenne porady, jak sprzątać sprawnie i skutecznie - ZOBACZ GALERIĘ
- Funkcjonalne sprzątanie - czym jest system odkurzania centralnego? ZOBACZ WIDEO
Gdzie najczęściej bytują w naszych domach? Prawdą jest, że roztocza (Acarida) w domu są wszędzie. Wraz z kurzem przylegają do różnych przedmiotów. Najlepsze warunki dla rozwoju roztoczy to 22-28 st. C, duża wilgotność powietrza (70-80%) i domy położone na terenach nizinnych. Na wysokości powyżej 100 m roztoczy praktycznie nie ma.
Roztocza kurzu żywią się pleśniami i złuszczonym naskórkiem. Znajdziemy je w łóżkach (często przyczyną alergii są roztocza w pościeli), dywanie. Pojawiają się także w mieszkaniu na oknach, kaloryferach, podłodze, meblach, w łazienkach, a nawet w pluszowych zabawkach. Pozbycie się roztoczy kurzu domowego nie jest łatwe, ponieważ są małymi szkodnikami (zwykle o wymiarach 0,3-0,8 mm, z zielonymi, czerwonymi lub pomarańczowymi szczecinkami), prawie nie do zauważenia gołym okiem. Dlatego nawet bardzo dokładne sprzątanie domu nie gwarantuje, że roztocza całkowicie znikną z naszego mieszkania. Ale nie poprzestawajmy na niepowodzeniach, warto zdobyć się na wysiłek, by ograniczyć występowanie roztoczy kurzu w domu.
Zobacz też: Rozkruszki w domu: jak się ich pozbyć?
Roztocza: szkodniki w domu
Najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka są odchody pajęczaków. W ich skład wchodzi silnie alergizujące białko, które może powodować alergie, katar sienny, atopowe zapalenie skóry, duszący kaszel. Może też doprowadzić do astmy oskrzelowej. Odchody roztoczy podrażniają też błony śluzowe układu pokarmowego, co może doprowadzić do nieżytu żołądka i dwunastnicy. Im więcej roztoczy w kurzu, tym silniejsze alergie. Najsilniejsze ataki alergii wywołanej przez roztocza występują nocą poprzez zainfekowaną pościel, w której może być 10-50% więcej roztoczy niż w dzień.
Zobacz też: Rozprawiamy się z kurzem w trudno dostępnych miejscach!
Roztocza: jak się ich pozbyć?
Najważniejsza w ograniczaniu występowania roztoczy kurzu domowego jest profilaktyka. Mieszkanie powinno być często wietrzone, zwłaszcza zimą. Należy zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniach była niższa i by mieć dość suche powietrze. W miejscu gdzie śpimy, nie zakładajmy grubych, ciężkich zasłon. Zrezygnujmy z puchatych dywanów, mebli tapicerowanych, otwartych szafek oraz drobiazgów stawianych na meblach.
Wszystkie sprzęty w mieszkaniu, na których zbiera się kurz, a więc i roztocza, należy często przecierać wilgotną ściereczką. Warto poświęcić czas na częste wietrzenie pościeli, gdy latem jest ciepło i słonecznie, a zimą mroźno. Ponieważ wysokie i niskie temperatury niszczą roztocza w pościeli, możemy np. włożyć bieliznę pościelową na kilka godzin do zamrażalnika. Dbajmy o to, by regularnie zmieniać pościel, jest to bardzo pomocne w zwalczaniu roztoczy.
Nie przegap: Jak wyczyścić materac? Poradnik
Materace do spania powinniśmy wietrzyć i co kilka miesięcy odwracać na drugą stronę, a co kilka lat wymienić na nowy. Podczas odkurzania dobrze jest używać urządzenia z filtrem zatrzymującym pajęczaki. Zabawki dzieci należy często odkurzać, myć, a maskotki prać, by pozbyć się roztoczy.
Zobacz też: Wołki zbożowe w domu: jak się pozbyć tych szkodników?
Cenne porady, jak sprzątać sprawnie i skutecznie - ZOBACZ GALERIĘ
Dla wielu domowych szkodników najbardziej kuszący jest brud, począwszy od kurzu na meblach, a kończąc na rozwijającej się pleśni. Dlatego też bardzo ważne jest regularne sprzątanie. Dowiedz się z poniższej galerii, jak zrobić to w sposób sprytny i najbardziej skuteczny!
Autor: Thinkstockphotos.com
Sprzęty fornirowane i z litego drewna odkurzamy suchą szmatką lub odkurzaczem z miękką szczotką. Do pielęgnacji mebli drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni – stworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniami, plamami, zaciekami i słońcem.
Funkcjonalne sprzątanie - czym jest system odkurzania centralnego? ZOBACZ WIDEO
Jakie korzyści przyniesie zamontowanie tzw. systemu odkurzania centralnego i na czym ono polega? Dowiedz się z wideo poniżej!