Rybiki cukrowe: zwalczanie szkodników w łazience. Sposoby na rybiki cukrowe
Rybik cukrowy jest małym, do 10 mm, owadem z długimi, nitkowatymi czułkami i trzema szczecinami na końcu odwłoku. Nazwę swą zawdzięcza podobieństwu do ryb. Rybik ma bezskrzydłe, podłużne, zwężające się ku końcowi ciało, pokryte srebrzystymi łuskami. Porusza się bardzo szybko, zwinne, przypominając pływającą rybę. Wijące się rybiki cukrowe, inaczej zwane srebrzykami możemy zobaczyć na ścianach i podłodze tuż po zapaleniu światła.
Rybik cukrowy szczególnie upodobał sobie łazienki ze względu na panujące tam ciepło, wilgoć i ciemność. Rybiki budzą się do życia, gdy w naszych domach zapada noc, a domownicy idą już spać. Ale te szkodniki pojawiają się też w kuchni, możemy je znaleźć również w szafach, pościeli i ubraniach. Idealne miejsce dla srebrzyków to zagęszczone osiedla, gdzie jest dużo odpadów, a budynki są dobrze ocieplone.
Rybiki cukrowe szybko się rozmnażają i długo żyją. Chętnie zjadają produkty zawierające skrobię, cukry, kleje organiczne, martwe owady, papier. Bez jedzenia przeżywają około roku. Czy rybiki stanowią zagrożenie dla ludzi? Rybiki cukrowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, ale mogą niszczyć wyroby ze skóry, wełny, a także książki, z których wyjadają klej sklejający kartki. Są też niehigieniczne i nieestetyczne, dlatego staramy się ich pozbyć.
Jak pozbyć się rybików z domu? W galerii przedstawiamy najskuteczniejsze domowe sposoby na tych nieproszonych gości.
Jak zwalczyć rybiki w łazience?
Rybiki cukrowe najczęściej pojawiają się w łazience, aby zapobiegać ich występowaniu, należy po kąpieli osuszyć i wietrzyć pomieszczenie, otwierając drzwi i okna.
Sprzątaj łazienkę regularnie
Przy chłodnym, poniżej 17 st. C i suchym powietrzu, występuje mniejsze prawdopodobieństwo rozmnażania się tych owadów. Należy zmniejszyć ilość przedmiotów w łazience i utrzymywać porządek szczególnie w kącikach. Starać się na bieżąco robić pranie.
Uszczelnij szpsry i szczeliny
Dbamy o uszczelnienie silikonem lub gipsem wszelkich szczelin i szpar. Postarajmy się, by to pomieszczenie było jasne np. ściany, podłogi czy meble wtedy łatwiej wytropić rybiki. Miejsca zawilgocone w łazience osuszamy np. używając pochłaniacza wilgoci, soli w woreczkach, lub węgla drzewnego.
Schowaj produkty spożywcze w szczelnych pojemnikach
Aby zapobiec pojawianiu się rybików w produktach spożywczych cukier, mąkę i kasze przechowujemy w szczelnych pojemnikach. Płytki w łazience możemy przecierać wodą z octem.
Domowe sposoby na rybiki cukrowe: preparat z cukru i boraksu
Można zrobić preparat na rybiki cukrowe. Miejsca występowania rybików np. pod wanną, w kącikach, pod szafkami należy posmarować preparatem, który zrobimy z cukru pudru zmieszanego z kwasem borowym (borasol zakupimy w aptece). Zabieg powtarzamy co kilka dni. Do zwalczania rybików cukrowych w domu można też zastosować inny preparat. Mieszaninę cukru pudru z boraksem w stosunku 1:2.
Pułapka na rybiki
Innym sposobem na pozbycie się rybików są pułapki. Możemy zrobić pułapki, smarując tekturę, grubą warstwą płynnego miodu. Celuloza wabi owady, a miód skutecznie skleja, uniemożliwiając im ucieczkę. Pułapki z rybikami niszczymy po kilku dniach i zastępujemy nowymi.
Kot na rybiki cukrowe
Skuteczną metodą na wytępienie tych owadów z domu jest posiadanie zwierzęcia domowego, najlepiej kota, który wytropi i zabije nieproszonych gości.