Segregacja śmieci: Jak segregować odpady - INSTRUKCJA
Segregacja śmieci to obowiązek. Jak segregować śmieci w mieszkaniu w bloku by zmniejszyć koszty? Czteroosobowa rodzina zapełnia tygodniowo co najmniej jeden 120-litrowy pojemnik na śmieci. Nawet nieznaczne ich obniżenie może przynieść spore oszczędności.
Spis treści
- Segregacja śmieci: mniej odpadów
- Jak zmniejszyć ilość śmieci (odpadów) w bloku
- Segregacja śmieci w domu: szkło
- Segregacja śmieci w domu: papier
- Segregacja śmieci w domu: puszki
Segregacja śmieci w domu: odpady organiczne. Kompostowanie jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów ograniczenia ilości odpadów stałych w domu. W ten sposób można zmniejszyć objętość śmieci aż o 35%. Składowanie odpadów organicznych w postaci pryzmy kompostowej nic nie kosztuje. Niewielkie wydatki trzeba ponieść jedynie na przygotowanie kompostownika. Kompost jest bardzo dobrym, naturalnym nawozem.
Segregacja śmieci: mniej odpadów
Segracja śmieci to przestrzeganie zasad dotyczących dzielenia odpadów. Aluminiowe puszki, papier i szklane opakowania zamiast do zbiorczego worka będziesz wrzucać do specjalnych pojemników na surowce wtórne, dzięki temu ilość gromadzonych w domu śmieci może się zmniejszyć nawet o 30-35%.
Jak zmniejszyć ilość śmieci (odpadów) w bloku
Oprócz segregcaji śmieci, czyli wrzucania odpadów do odpowiednich pojemników warto także odpowiednio składować śmieci. Zgniataj puszki po napojach, są zrobione z miękkiego aluminium, ale jeśli nie masz dostatecznie dużo siły w rękach, zawsze możesz zgnieść je nogą. Składaj kartony po sokach przed wyrzuceniem ich do pojemnika na śmieci, w przeciwnym razie pojemnik zapełnią dodatkowe litry powietrza. Nie wyrzucaj zakręconych, pustych butelek plastikowych – zgniataj je lub rozcinaj;Nie zgniataj papierów i czasopism, nawet jeśli nie gromadzisz ich oddzielnie, złóż je lub podrzyj przed wyrzuceniem do pojemnika – będą zajmować mniej miejsca.
Segregacja śmieci w domu: szkło
Opakowania szklane możesz gromadzić w oddzielnych pojemnikach albo (niektóre) odnosić do punktów skupu i odzyskać w ten sposób część pieniędzy. Za jedną butelkę możesz dostać w skupie około 50 gr.
Segregacja śmieci w domu: papier
Jeśli w pobliżu domu nie ma specjalnych pojemników na zużyty papier, gromadź go i przygotowane paczki odwoź do punktów skupu makulatury. Za jej kilogram możesz dostać 6-8 gr. Często na osiedlach organizowane są też zbiórki makulatury.
Segregacja śmieci w domu: puszki
Możesz je - podobnie jak opakowania szklane - odnosić do skupu (po około 5 gr za sztukę).