Sprzątanie - jak ułatwić sobie sprzątanie? Pomysły
Większość z nas marzy o czystym, przytulnym domu. Nie każdemu jednak chce się sprzątać codziennie. Podpowiadamy, jak zrobić to raz a dobrze, by porządek dłużej się utrzymał. Jak ułatwić sobie sprzątanie? Oto nasz poradnik.
Spis treści
- Jak ułatwić sobie sprzątanie? Łatwe mycie
- Sprzątanie łazienki - trzy proste kroki
- Sprzątanie kuchni - co warto zrobić?
- Sprzątanie salonu
- Sprzątanie sypialni - dzięki niemu zadbasz o zdrowy sen
- Sprzątanie: pomysły dla domu
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Łatwe mycie
Łatwiej być nie może. Odkurzanie i czyszczenie parowe w jednym? To realne, jeśli użyjesz odkurzacza parowego SV 7. Skutecznie usuwa luźny kurz (z każdej powierzchni – z płytek ceramicznych, kamienia, betonu, lustra, a nawet dywanu). Przepuszcza go przez filtry. Jednocześnie, za pomocą pary wodnej, odkleja i wciąga zabrudzenia. Wyposażony jest w dyszę ręczną, podłogową, do detali i w okrągłą szczotkę. Opcjonalnie można do niego dokupić miękkie powłoczki z mikrofibry na dyszę (do silnie zabrudzonych powierzchni) oraz zestaw szczotek. Na zdj. wyżej odkurzacz parowy SV 7, ok. 2599 zł, Kärcher
Sprzątanie łazienki - trzy proste kroki
1. W tym pomieszczeniu sprzątamy również to, czego nie widać gołym okiem – bakterie. Zacznij od najmniej przyjemnego miejsca, czyli toalety, a reszta pójdzie „z górki”. Antybakteryjnymi chusteczkami czyszczącymi przetrzyj przycisk spłukujący, deskę i miskę WC. Rozprowadź pod górną krawędzią muszli środek dezynfekujący. Pozostaw na 30–60 min. Dobrze spłucz. W miarę potrzeby szczotką do toalety i ładnie pachnącym płynem do WC doczyść sedes. Wlej do odpływu wanny oraz umywalki preparat czyszczący rury (typu Kret) lub roztwór sody oczyszczonej. 2. Pasta z sody pozwoli ci pozbyć się zabrudzeń i zacieków (wanna akrylowa) lub plam z rdzy (wanna emaliowana). Wylewkę pokrywa wapienny osad? Nasącz octem płatki kosmetyczne, przyłóż je do baterii, po 30 min wyczyść kran szczoteczką. Ślady wody na drewnie staną się niewidoczne, gdy potraktujesz drewno wilgotną, a potem suchą szmatką i pokryjesz specjalnym woskiem lub mleczkiem, np. Pronto.3. Najwyższy czas wprowadzić do łazienki ładny zapach. Zostawi go płyn, którym przetrzesz płytki, świeca aromatyczna lub flakonik z olejkiem zapachowym, kostka do toalet.
Sprzątanie kuchni - co warto zrobić?
1. Najważniejsze to pozbyć się tłuszczu. Zapieczony w piekarniku rozmiękczysz np. pianką Starwax lub usuniesz specjalną skrobaczką. Tłuste plamy na płycie grzewczej znikną po przetarciu mleczkiem z formułą rozpuszczającą tłuszcz (unikaj proszków – mogą porysować powierzchnię). Połyskliwe płytki ścienne wyczyścisz sprejem z octem do mycia okien, matowe – preparatem do mycia glazury.2. Zwróć uwagę na detale. Wapienny osad na kranie „ściągnie” odkamieniacz lub roztwór kwasku cytrynowego. Ze śladami palców na metalu poradzi sobie preparat do czyszczenia stali albo woda z płynem do naczyń (na koniec przetrzyj stal ręcznikiem papierowym). Brzydki zapach z lodówki lub szafki na śmieci zniwelują soda oczyszczona w miseczce, plasterki cytryny, goździki, ziarenka kawy. 3. Podłoga na błysk! Przed umyciem dobrze ją odkurz. Kafelki przetrzyj mopem nasączonym wodą z płynem do terakoty. W przypadku paneli laminowanych i drewna unikaj nadmiaru wody (może zniszczyć ich wierzchnią warstwę).
Sprzątanie salonu
1. Zacznij od usunięcia kurzu. Z mebli tapicerowanych i z podłogi – najlepiej zrobisz to odkurzaczem. A ze stołu, krzeseł, regału – miękką szmatką lub specjalnie nasączonymi chusteczkami. 2. Włącz do akcji wodę. Podłogę z paneli, drewna lakierowanego, płytek, żywicy, betonu umyj z dodatkiem płynu (dobranego do rodzaju materiału). Zadanie ułatwi płaski mop. Do posadzki olejowanej, woskowanej użyj impregnatu, np. Jawor Parkiet, 99,99 zł.3. Dla chętnych: jeśli masz czas i ochotę, odśwież zasłony. Wystarczy krótki program prania. Gdy zmniejszysz liczbę obrotów podczas wirowania i nie dosuszysz tkaniny, łatwiej ją potem wyprasujesz.
Sprzątanie sypialni - dzięki niemu zadbasz o zdrowy sen
1. Bez względu na to, czy w pokoju śpi dziecko czy rodzice... w pierwszej kolejności należy pozbyć się kurzu. Miękką ściereczką zwilżoną płynem do mebli przetrzyj stolik nocny, lampkę, półkę. Jeśli to konieczne, odkurzaczem z wąską nasadką odkurz materac. 2. Pamiętaj o wymianie pościeli. Dla chętnych: pranie zasłon i pluszowych zabawek dziecięcych. 3. Podłodze z paneli i drewna przyda się umycie płynem antystatycznym, np. Tytan. Wykładzinę możesz wyczyścić np. odkurzaczem parowym Kärcher.
Sprzątanie: pomysły dla domu
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Skorzystajcie z naszych podpowiedzi!
Autor: Thinkstockphotos.com
Sprzęty fornirowane i z litego drewna odkurzamy suchą szmatką lub odkurzaczem z miękką szczotką. Do pielęgnacji mebli drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni – stworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniami, plamami, zaciekami i słońcem.
Autor: Zdjęcie: Igor Dziedzicki, stylizacja: Anna Salak
Sztućce srebrne z czasem śniedzieją, to normalne, srebro się utlenia.
Autor: mat. prasowe Rosendahl