Syntetyczne worki do odkurzacza. Lepsze od papierowych?
Syntetyczne worki do odkurzacza to alternatywa dla popularnych worków papierowych. Czym „syntetyki” różnią się od worków papierowych, czy warto z nich korzystać? Sprawdziliśmy!
Spis treści
- Worki do odkurzacza: syntetyczne i papierowe
- Syntetyczne worki do odkurzacza – zalety i wady
- Podsumowanie – czy worki syntetyczne to dobry wybór?
Worki do odkurzacza: syntetyczne i papierowe
Wybór odpowiedniego worka do odkurzacza to bardzo ważna decyzja. Idealny worek to produkt wykonany z materiału, który łatwo przepuszcza powietrze, a jednocześnie dobrze go filtruje i zatrzymuje kurz przed wydostaniem się na zewnątrz.
Dobry worek do odkurzacza jest trwały i pojemny (a więc ekonomiczny!). Ma również solidne mocowanie (uszczelkę) w miejscu, gdzie łączy się z wężem odkurzacza.
Najpopularniejszymi rodzajami worków do odkurzaczy są modele papierowe i syntetyczne. Pamiętajmy, że zarówno jeden, jak i drugi typ jest jednorazowego użytku! Worki wielorazowe to modele materiałowe i możemy je „wytrzepać” przed ponownym użyciem – worków papierowych i syntetycznych nie.
Jaka jest różnica między workami papierowymi i materiałowymi? Worki papierowe wykonane są ze sztywnego papieru i posiadają zazwyczaj jedną warstwę filtrującą. Natomiast worki syntetyczne produkuje się z solidnej, sztucznej włókniny, która ma przynajmniej 3 warstwy filtrujące.
Syntetyczne worki do odkurzacza są też z reguły wyposażone w plastikową uszczelkę z klapką uniemożliwiającą wydostanie się kurzu na zewnątrz. Włóknina, z której wykonane są worki syntetyczne jest też bardzo mocna i trudno ją rozerwać rękoma (w przeciwieństwie do papieru).
ZOBACZ TEŻ: Czy warto kupić robot sprzątający? Przydatne funkcje odkurzacza automatycznego
Syntetyczne worki do odkurzacza – zalety i wady
Syntetyczne worki do odkurzacza mają wiele zalet, które czynią je poważną konkurencją dla worków papierowych. Właściwie, można zaryzykować stwierdzenie, że jedyną wadą worków syntetycznych jest ich cena, która jest wyższa niż worków wykonanych z papieru.
Worki syntetyczne do odkurzacza są ekonomiczne. Tak, to prawda, że kosztują więcej niż papierowe, ale w przeciwieństwie do nich zapełniają się praktycznie w całości - sztywne worki papierowe z reguły zapełniają się w 50%.
Inną zaletą worków syntetycznych jest ich większa skuteczność. Wspomnieliśmy wyżej, że worki papierowe wyposażone są w jedną warstwę filtrującą, co przekłada się na stosunkowo kiepską filtrację powietrza. Syntetyczne worki do odkurzacza mają aż trzy warstwy filtrujące, co w efekcie pozwala na lepszą filtrację pyłów i zatrzymanie w środku szkodliwych alergenów i roztoczy. Syntetyki sprawdzają się więc idealnie w domach, gdzie mieszkają alergicy lub małe dzieci.
Kolejną zaletą syntetycznych worków do odkurzacza jest ich wytrzymałość. Wykonane ze specjalnej włókniny, worki syntetyczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne – nie rwą się tak łatwo jak worki papierowe. Nie jest im też straszne duże ciśnienie (ssanie) w odkurzaczu czy kontakt z płynami.
ZOBACZ TEŻ: Odkurzacz pionowy: poznaj zalety i wady. Odkurzacze pionowe przewodowe i bezprzewodowe
Podsumowanie – czy worki syntetyczne to dobry wybór?
Syntetyczne worki do odkurzacza to zdecydowanie opcja warta uwagi. Są nie tylko trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia niż zwykłe worki papierowe, ale również przyjazne dla alergików i...naszego portfela! Mimo wyższej ceny, która może początkowo odstraszać, worki syntetyczne do odkurzacza wypełniają się w całości, natomiast worki papierowe z reguły tylko w połowie.
Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani do worków syntetycznych, dobrym pomysłem jest ich przetestowanie – jeśli nie będziemy zadowoleni, zawsze możemy wrócić do modeli papierowych, lub materiałowych, wielokrotnego użytku. Inną opcją jest też całkowita rezygnacja z worków i zakup odkurzacza bezworkowego z filtrem HEPA.
ZOBACZ TEŻ: Jak wyczyścić filtr odkurzacza? Praktyczne wskazówki
Daj się zainspirować! Oto najpiękniejsze polskie mieszkania:
Autor: Pion Poziom
Użyty w mieszkaniu róż nie jest jednak zbyt cukierkowy i pretensjonalny. Wręcz przeciwnie, dzięki pomysłom architektek, różowe wnętrza nabierają pazura, urzekając świeżym, niebanalnym, a przy tym bardzo modnym wyglądem.
Autor: Karol Kleszyk Promo Focus / Pracownia MARBOU
W kawalerce zastosowano układ otwarty, a granice między poszczególnymi pomieszczeniami czy strefami wyznaczają ażurowe przepierzenia lub meble.
Autor: Yassen Hristov
W kolorystyce apartamentu dominują szarość i beż, a także kontrastująca z nimi czerń oraz motyw kamienia o wyraźnym żyłowaniu. W materiałach przeważa naturalny, bielony dąb – pojawia się zarówno w postaci francuskiej jodełki na podłodze, na frontach zabudów meblowych oraz w formie paneli i lamelek na ścianach i sufitach, zestawiony z płaszczyznami wykończonymi drewnem o czarnym wybarwieniu.