Szczury w domu – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na szczury w domu
Szczury w domu to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Te inteligentne gryzonie nie tylko powodują szkody w postaci przegryzionych kabli czy instalacji elektrycznych, ale mogą zanieczyszczać nasze pożywienie i roznosić groźne dla człowieka choroby. Pozbycie się szczura z domu nie jest zadaniem prostym, ale istnieje kilka sposobów, by sobie z nim poradzić, nie krzywdząc go.
Spis treści
- Szczury w domu – jak rozpoznać obecność szczura?
- Jak wypędzić szczury z domu? Sposoby na szczury
- Jak zabezpieczyć dom przed szczurami?
- Robaki w domu: najczęściej atakujące insekty domowe. GALERIA ZDJĘĆ
Szczury w domu – jak rozpoznać obecność szczura?
Szczury do zamieszkałych przez ludzi domów przyciągają dwie rzeczy: jedzenie i schronienie. Piwnica, strych, garaż czy spiżarnia to dla szczura idealne miejsce do założenia gniazda, a łatwy dostep do jedzenia (o który w ludzkich siedzibach nie trudno) sprawia, że takie miejsce jest dla gryzonia jeszcze bardziej atrakcyjne.
Szczury nie są najbardziej dyskretnymi lokatorami, dlatego gdy tylko się pojawią w naszym domu, na pewno to zauważymy. Obecność szczura w domu zdradzą między innymi:
- przegryzione instalacje elektryczne,
- przegryziona izolacja termiczna budynku i rur ciepłowniczych,
- przegryzione rury wodociągowe,
- nadgryzione meble, podłogi i inne drewniane konstrukcje budowlane
- dziury w workach ze śmieciami,
- okruszki i resztki żywności w piwnicach i na strychu,
- napoczęta żywność (ze śladami zębów),
- mocz i odchody (o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu),
- stukanie i odgłosy gryzienia w nocy.
Jak widzimy szczury w domu potrafią wyrządzić ogromne szkody – znane są przypadki, że szczurza rodzina przegryzła rury wodociągowe i doprowadziła do zalania domu! Zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć tych nieproszonych gości i – gdy tylko zauważymy ich obecność – natychmiast podjąć kroki do ich usunięcia z naszej posesji.
Oczywiście, najlepiej byłoby nie uśmiercać szczurów – i właśnie do tego zachęcamy, ale w przypadku, gdy mamy do czynienia z plagą tych gryzoni (bardzo szybko się rozmnażają) i domowe środki nie przynoszą efektów, warto wynająć specjalistę od deratyzacji, który na pewno pomoże nam pozbyć się szczurów, a nawet podpowie, jak w przyszłości uchronić się przed ich ponowną wizytą. Zanim jednak wezwiemy fachowca, sprawdźmy, jak samodzielnie możemy złapać oraz wypłoszyć z domu szczura.
Zobacz też: Myszy w domu – jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na gryzonie w domu >>
Jak wypędzić szczury z domu? Sposoby na szczury
Jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności szczurów powinniśmy pozbywać się bez ich uśmiercania. Najlepiej do tego nadają się nowoczesne ultradźwiękowe odstraszacze oraz żywołapki, które pozwalają uwięzić gryzonia bez zabijania go. Przyjrzyjmy się im bliżej.
1. Odstraszacz ultradźwiękowy – to zazwyczaj niewielkie urządzenia emitujące niesłyszalne dla ludzi ultradźwięki. Fale dźwiękowe o częstotliwości od 25 do 65 kHz są nieprzyjemne dla uszu większości gryzoni.
2. Żywołapki – to skuteczny i humanitarny sposób na złapanie szczura. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju żywołapki, ale do najpopularniejszych należą metalowe klatki lub plastikowe tuby. Każda z nich działa na zasadzie zatrzasku: gdy zwabione pysznym przysmakiem zwierzątko wejdzie do żywołapki, zatrzaskuje się ona, uniemożliwiając gryzoniowi ucieczkę. W ten sposób możemy bezpiecznie wywieźć szczura i wypuścić go np. w lesie czy na łące. Żywołapki są droższe niż zwykłe pułapki na szczury, ale można korzystać z nich wielokrotnie.
Ponieważ szczury to bardzo inteligentne stworzenia, mogą nie skusić się na kawałek czekoladowego batona czy chleb umieszczony w żywołapce. Dlatego dobrym pomysłem będzie np. umieszczenie szczurzych odchodów lub nadgryzionych przez nie przedmiotów obok klatki – w ten sposób znajomy zapach uśpi czujność gryzoni, a one same bardziej ochoczo wejdą do środka żywołapki.
3. Kot lub pies – już sama obecność i zapach kota czy psa może sprawić, że szczury zrezygnują z buszowania po naszym domu. By odstraszyć i wypłoszyć szczury, możemy w miejscach ich bytowania porozrzucać kocią sierść (ale koniecznie w rękawiczkach, by nie został na niej nasz zapach).
4. Pułapki i trutki – ostatecznością w walce ze szczurami powinny być pułapki i trutki. Jeśli już zdecydujemy się na tego typu opcję, wybierzmy rozwiązania, które uśmiercą szczura błyskawicznie tak, by nie cierpiał. Popularne szczurołapki (gilotynki), które zatrzaskują się na karku gryzonia, momentalnie go zabijają. Trutki to apetycznie wyglądające środki, które zabijają szczura zaraz po ich spożyciu. Na rynku znajdziemy m.in. trutki w płynie, granulkach czy paście. Większość trutek ma w sobie substancję mumifikującą, która zapobiega rozkładaniu się ciała szczura i wydzielaniu przez niego nieprzyjemnego zapachu.
Jak zabezpieczyć dom przed szczurami?
Najlepszym sposobem na walkę ze szczurami jest profilaktyka. Gdy nie damy gryzoniom powodów do osiedlenia się w naszym domu, nie powinniśmy mieć z nimi problemu. Jak uchronić się przed plagą szczurów? Powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:
- zamykajmy kosze na śmieci,
- nie zostawiajmy samych worków obok kubłów na śmieci,
- żywność trzymajmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach,
- nie rozsypujmy resztek pożywienia w ogrodzie lub przed domem,
- nie zostawiajmy psującej się żywności na noc poza lodówką (szczury kochają nieświeżą żywność),
- upewnijmy się, że w ścianach, izolacji budynku itd. nie ma dziur, przez które może przecisnąć się gryzoń – jeśli są, zagipsujmy je,
- regularnie sprzątajmy dom, strych i piwnicę,
- jeśli w piwnicy trzymamy żywność – regularnie ją sprawdzajmy,
- w ogrodzie posadźmy dziewannę, dziki rumianek i miętę – rośliny, których nie znoszą gryzonie.
Szczury w domu zawsze oznaczają kłopoty. Wyrządzają szkody materialne, psują żywność i roznoszą poważne choroby – a gdy są wyjątkowo agresywne, mogą nawet nas zaatakować. Wypłoszenie tych żarłocznych gryzoni z naszej posesji nie należy do najłatwiejszych zadań, ale przy pomocy odpowiednich środków – na pewno nam się to uda.
Robaki w domu: najczęściej atakujące insekty domowe. GALERIA ZDJĘĆ
Autor: Getty Images