Ten insekt coraz częściej odwiedza nasze domy. Potrafi być prawdziwym utrapieniem

2024-05-30 12:28

Szubak dwukropek to niewielki chrząszcz, który chętnie wprowadza się do naszych domów i mieszkań. Niestety, mieszkaniec „na gapę” jest dość trudny do wytępienia, a jego larwy mogą powodować dość spore zniszczenia.

szubak dwukropek
Autor: getty images, wikipedia.org

Spis treści

  1. Jak wygląda szubak dwukropek?
  2. Szubak dwukropek w domu
  3. Czy szubak dwukropek jest niebezpieczny?
  4. Jak pozbyć się szubaków z domu?

Jak wygląda szubak dwukropek?

Szubak dwukropek to chrząszcz o długości ok. 5 mm. Rozpoznać go można po ciemnobrązowym lub czarnym pancerzu i znajdujących się na nich dwóch białych kropkach.

Z kolei larwy szubaków są od nich nieco większe (ok. 1 cm). Porastają je włoski, które na końcu zbierają się w charakterystyczny pędzelek. Larwy są brązowe lub jasnobrązowe.

Oprócz szubaka dwukropka, częstym gościem w polskich domach jest szubak Smirnowa, który wygląda praktycznie identycznie, co Dwukropek, ale nie posiada białych plamek.

larwa szubaka
Autor: getty images Larwa szubaka

Szubak dwukropek w domu

Szubak pochodzi z Afryki, dlatego lubi ciepłe miejsca. Jesienią i zimą, gdy temperatury znacząco spadają, szubaki desperacko próbują dostać się do domów i mieszkań, a także kurników, gołębników i pomieszczeń gospodarczych.

Najbardziej odpowiada im temperatura 24 stopni. Przy niskich, bliskich zera temperaturach rzadko są w stanie przetrwać.

Oczywiście szubaki nie gardzą gościną także w ciepłych miesiącach – do ludzkich siedzib przyciągają ich m.in. meble, ubrania i inne elementy wyposażenia domu (np. dywany) wykonane z wełny lub materiałów pochodzenia zwierzęcego (np. skóry).

szubak dwukropek
Autor: wikipedia.org szubak dwukropek

Jak szubaki dostają się do naszych domów? Szubaki najczęściej spotkać można w przydomowych kurnikach i gołębnikach. Stamtąd łatwo przedostają się do domów.

Szubaki przynieść do mieszkania można także na ubraniu, a czasem po prostu same wlatują do naszych domów przez otwarte okno.

Czy szubak dwukropek jest niebezpieczny?

Dorosły chrząszcz jest nieszkodliwy, ponieważ żywi się głównie nektarem kwiatowym. Jednak odkrycie nieproszonego gościa może być dość zaskakujące i nieprzyjemne, ale nie należy się obawiać, dorosłe szubaki nie gryzą i nie wydzielają brzydkiego zapachu.

Dużo gorsze są natomiast larwy szubaków. To prawdziwe szkodniki, które charakteryzują się nieposkromionym apetytem. Do ich ulubionych dań zaliczyć można produkty pochodzenia zwierzęcego, a także martwe muszki, złuszczony naskórek, wełnę czy skórę naturalną.

Nie pogardzą też suchymi produktami spożywczymi takimi jak kasza, mąka czy makaron. Jeśli będą bardzo głodne mogą więc zajrzeć do naszej kuchni w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego nie warto lekceważyć ich obecności.

Jak pozbyć się szubaków z domu?

By pozbyć się szubaka dwukropka z domu, należy najpierw odkryć jego kryjówkę – tam najprawdopodobniej są również larwy.

Warto dokładnie sprawdzić dywan z naturalnego włosia, zimowe swetry i pledy z wełny, a także sofy, fotele i meble – zwłaszcza jeśli są wykonane z naturalnej skóry.

Jeśli mamy przydomowy kurnik lub gołębnik, w nich także warto przeprowadzić dokładną inspekcję.

Popularne domowe sposoby na insekty jak lawenda czy ocet nie są w stanie zniechęcić nakrapianych chrząszczy do opuszczenia naszego domu, czy mieszkania. Gdy znajdziemy potencjalną kryjówkę szubaków warto zastosować opryski przeciw owadom do użytku domowego.

Po spotkaniu z szubakiem, dobrym pomysłem jest wysprzątanie danego pomieszczenia, najlepiej przy użyciu środka myjącego lub detergentu (może też być woda z octem lub olejkiem z drzewa herbacianego, który działa jako środek dezynfekujący).

W przypadku, gdy szubaka nakryliśmy na żerowaniu w ubraniach – oprócz prania, warto posprzątać wnętrze szafy.

Podobnie działamy, gdy larwę zauważymy w szafce z żywnością – po pierwsze produkty spożywcze wyrzucamy, a wnętrza szafek dokładnie myjemy.

Insektarium Centrum Przyrodniczego
Nasi Partnerzy polecają