Trzymasz te rzeczy w piwnicy? Możesz zapłacić wysoki mandat
Piwnica wydaje się idealnym miejscem do przechowywania i większość z nas ochoczo wstawia tam rzeczy, które nie mieszczą się w domowych szafach. Niestety, ze względu na panujące w piwnicy warunki, nie wszystko można w niej składować, a w kilku przypadkach możemy nawet narazić się na mandat.
Czego nie można trzymać w piwnicy?
W piwnicy panują niższe temperatury, powietrze jest wilgotne, a wentylacja słaba. Warunki te nie pozwalają na przechowywanie w piwnicy wielu rzeczy – głównie ze względów bezpieczeństwa, ponieważ mogą przyczynić się do powstania pożaru. Ale również wilgoć i niska temperatura mogą wiele przedmiotów uszkodzić lub nawet całkowicie zniszczyć.
Czego w takim razie nie powinno się trzymać w piwnicy? Zacznijmy od przedmiotów, które stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo pożarowe:
1. Materiały łatwopalne, np. benzyna.
2. Butla z gazem – za trzymanie butli z gazem w piwnicy możemy dostać mandat w wysokości kilkuset złotych.
3. Farby (głównie olejowe) i rozpuszczalniki – większość rozpuszczalników jest łatwopalna, a ich opary w połączeniu z powietrzem mogą tworzyć niebezpieczne mieszanki.
4. Stary sprzęt elektroniczny – nie tylko nie służy mu wilgoć panująca w piwnicy, ale stanowi zagrożenie pożarowe.
5. Meble drewniane lub ze sklejki – szybko zajmują się ogniem, a ustawione przy wejściu do piwnicy, mogą utrudniać dostęp.
PRZECZYTAJ TEŻ: Przechowywanie na strychu. Co można, a czego lepiej nie przechowywać na strychu?
Warunki panujące w piwnicy mogą negatywnie odbić się na stanie niektórych przedmiotów, dlatego nie zaleca się trzymać w niej:
6. Książki, makulatura – piwnica nie jest dobrym miejscem dla książek i przedmiotów papierowych, głównie ze względu na niską temperaturę i wysoką wilgotność powietrza, a także… szkodniki, np. rybiki cukrowe, które żywią się celulozą i uwielbiają piwnice.
7. Ubrania – materiał szybko chłonie wilgoć, a nieprzyjemnego zapachu piwnicy bardzo trudno się potem pozbyć. Oprócz tego skórzane ubrania i buty też mogą źle reagować na nadmierną wilgoć. Jeśli musimy przechowywać tekstylia w piwnicy, lepiej zamknąć je w szczelne plastikowe worki lub pojemniki.
8. Meble tapicerowane – wypełnienie mebli tapicerowanych (m.in. pianka) może chłonąć wodę z powietrza, a przy okazji również nieprzyjemny zapach. Jeśli nie możemy sofy czy fotela trzymać w domu, postąpmy tak, jak w przypadku ubrań – szczelnie owińmy mebel folią plastikową.
9. Jedzenie – nie wszystkie warzywa nadają się do przechowywania w piwnicy. Łatwo psującą się żywność lepiej trzymać w lodówce, podobnie jak produkty sypkie, które od wilgoci mogą się szybko popsuć i przyciągnąć do siebie szkodniki.
W piwnicy doskonale odnajdą się natomiast zamknięte w słoikach przetwory, rower, narty czy kosiarka. Warto co jakiś czas robić przegląd piwnicy i sprawdzać, w jakim stanie są znajdujące się tam rzeczy.