Twarda woda szkodzi skórze, roślinom i sprzętom domowym. 3 skuteczne triki rozwiążą problem

2023-02-14 12:45

Problem twardej wody dotyczy tysięcy domów w całej Polsce. Wysokie stężenie soli wapnia w wodzie może negatywnie odbić się na stanie naszej skóry czy włosów. Stanowi poważne zagrożenie dla domowych sprzętów AGD i roślin doniczkowych. Sprawdź, jak domowymi sposobami można obniżyć twardość wody.

kobieta myjąca twarz
Autor: getty images

Dlaczego woda jest twarda?

Zanim zapoznamy się ze sposobami zmiękczania wody, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak właściwie jest twarda woda?

Twarda woda charakteryzuje się podwyższonym stężeniem soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Im więcej tych pierwiastków (zwłaszcza wapnia), tym woda jest twardsza.

Jak sprawdzić twardość wody? Możemy na przykład bezpośrednio zwrócić się do dostawcy – przedsiębiorstwo wodociągowe ma obowiązek poinformować nas o skali twardości dostarczanej przez nich wody.

Innym sposobem jest zakup specjalnych testerów lub papierków wskaźnikowych, które pozwolą w domowych warunkach sprawdzić poziom twardości wody.

Czy twarda woda jest szkodliwa?

Niestety – tak. Twarda woda jest szkodliwa, zarówno dla nas, jak i naszych sprzętów AGD i roślin doniczkowych podlewanych taką wodą.

Na szczęście picie twardej wody nie powoduje problemów gastrycznych, jak przez długi czas uważano. Badania udowodniły, że picie wody o zwiększonej twardości nie wpływa znacząco na nasze zdrowie.

Inaczej jest w przypadku skóry i włosów. Twarda woda może wysuszać i podrażniać skórę. W przypadku włosów mytych regularnie twardą wodą możemy zauważyć, że stają się one suche i bardziej łamliwe.

Sprzęty AGD przez które przepływa twarda woda (np. pralka, zmywarka) z czasem mogą ulec uszkodzeniu z powodu kamienia, a rośliny doniczkowe, które preferują kwaśniejsze podłoże (np. storczyki czy wrzosy) mogą przestać rosnąć, gdy będziemy je wciąż zasilać twardą wodą o zasadowym pH.

Domowe sposoby na twardą wodę

Najskuteczniejszym sposobem na twardą wodę są profesjonalne filtry i systemy zmiękczające. Montuje się je przy domowych instalacjach wodnych.

Do najpopularniejszych należą stacje do zmiękczania wody, filtry narurowe (montowane np. na wężu pralki) i systemy odwróconej osmozy. Niestety, jednorazowy koszt takiej instalacji wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Wodę możemy też zmiękczyć (do pewnego stopnia) również innymi sposobami, choć nie będą one tak skuteczne, jak wyżej wymienione rozwiązania.

1. Przegotowanie wody – Podczas gotowania twardej wody zaczną wytrącać się minerały powodujące kamień i osiądą na dnie naczynia. Przegotowana woda doskonale sprawdzi się do podlewania roślin (po ostygnięciu), mycia twarzy oraz płukania włosów

2. Zakwaszenie wody – można to zrobić przez dodanie do wody soku z cytryny lub odrobiny octu. Taką wodą warto płukać włosy. Ponadto, ocet lub sok z cytryny pomoże usunąć z czajnika nagromadzony osad!

3. Woda odstana – nalanie wody z kranu (która z reguły jest dość twarda) do naczynia i pozostawienie jej na 24 godziny sprawi, że duża część kamienia osiądzie na dnie. Odstaną wodą można spokojnie podlać rośliny doniczkowe (do podlewania storczyków lepiej użyć przegotowanej wody lub deszczówki).