Twoja choinka gubi igły jak szalona? Oto 3 triki, które sprawią, że dotrwa do świąt
Jeśli ubrałeś już choinkę i to nie tyle co, ale np. na początku grudnia, możesz mieć słuszne obawy, że do świąt może wyglądać dosyć mizernie, mocno się sypać i powoli usychać. W przypadku gdy zaobserwowałeś już te symptomy, musisz reagować szybko i stanowczo. Szybko podlej swoje drzewko tą mieszanką!
Ostatnio pisaliśmy o tym, kiedy ubieramy choinkę. Teraz, kiedy w części domów drzewko już jest i zwiastuje nadchodzące święta, pomożemy utrzymać je przy życiu. Niestety kupując choinkę, nie zawsze wiemy, co znajduje się w doniczce.
Często od znajomych można usłyszeć, że nieuczciwy sprzedawca umieścił w ziemi… ciętą choinkę albo tak bardzo uszkodził korzenie, że zaledwie po kilku dniach od wstawienia drzewka do domu to mdlało, opuszczało igły i nie dawało nadziei, że dotrwa do świąt. Jeśli jednak udało ci się kupić choinkę, której korzenie są w dobrym stanie, jest szansa ją nieco podratować!
Jaką choinkę wybrać, aby dotrzymała do świąt?
Zamiast świerku albo sosny, postaw na jodłę kaukaską. To drzewo iglaste jest najsilniejsze. Kiedy idziesz do sklepu, dokładnie mu się przyglądnij. Ważny jest nie tylko kolor (nie może wpadać w brąz, ma być jak najbardziej soczysty), ale i korzenie. Sprawdź, jak drzewko trzyma się w doniczce, czy nie jest obluzowane, nie przechyla się w jedną stronę, a nawet, czy się nie kołysze. Na sam koniec przeprowadź ostatni test: zwróć uwagę na elastyczność gałązek. Suche i twarde to gwarancja, że choinka już długo nie postoi.
Adaptacja choinki: jak nie zafundować jej szoku termicznego?
Kiedy już kupisz choinkę, nie wnoś jej od razu do domu. Zapewne sporo czasu spędziła na zewnątrz. Przyzwyczaiła się zatem do chłodu. Pozwól jej postać w miejscu, gdzie nie jest jeszcze tak ciepło jak w domu, ale już nie tak zimno jak poza nim. Idealny będzie chłodny korytarz, piwnica czy nieogrzewany garaż. I ostatnia rada na koniec: trzymaj drzewko z dala od wszelkich źródeł ciepła!
Jak postawić choinkę do pionu, czyli 3 triki na opadające igły
Jeśli twoje drzewko wygląda jakby zaraz miało wyzionąć ducha, zafunduj mu całą kurację. Oto co musisz zrobić:
- Przewietrz dokładnie pokój, w którym znajduje się drzewko. Choinka naprawdę lepiej się czuje w niższej temperaturze.
- Podlewaj choinkę wodą w temperaturze pokojowej. Nie funduj korzeniom ani gorącej, ani lodowatej kąpieli
- Do litra wody dodaj dwie łyżki cukru i dwie łyżki soli. Taka odżywka powinna “postawić twoje drzewko na nogi”!
Przeczytaj również:
- Choinka 2022: trendy dekoratorskie na Boże Narodzenie
- Najmodniejsze choinki: ozdoby choinkowe w kolorze białym, różowym i niebieskim