Tych rzeczy pod żadnym pozorem nie wkładaj do zmywarki. Oto dlaczego
Nie wszystkie naczynia można umyć w zmywarce. Delikatne materiały lub źle reagujące na wodę i wysokie temperatury powinny być myte ręcznie. Sprawdź, jakie naczynia nigdy nie powinny znaleźć się w zmywarce.
Jakich naczyń nie wolno myć w zmywarce?
Większość naczyń możemy bez obaw myć w zmywarce. Istnieje jednak kilka wyjątków – to przede wszystkim naczynia i przedmioty kuchenne wykonane z delikatnych materiałów. Wysoka temperatura panująca w zmywarce oraz nadmierny kontakt z wodą i chemicznymi detergentami może uszkodzić niektóre powierzchnie. Oto 7 naczyń, które lepiej myć ręcznie:
1. Drewniane naczynia
Drewniane deski do krojenia czy sztućce źle znoszą kontakt z gorącą wodą. Wysoka temperatura oraz duże ilości wody sprawiają, że pęcznieją i pękają. By zapewnić dłuższe życie drewnianym przedmiotom kuchennym, powinniśmy myć je ręcznie i regularnie impregnować (np. olejem lnianym).
2. Noże kuchenne
Noże kuchenne również powinniśmy czyścić ręcznie, ponieważ częste mycie ich w zmywarce może znacznie stępić ostrze.
3. Patelnie z powierzchnią nieprzywierającą
Mycie patelni i garnków z nieprzywierającymi powierzchniami (np. teflonem) zaleca się myć ręcznie delikatnymi detergentami i miękkimi myjkami. Wkładanie patelni do zmywarki może z czasem spowodować uszkodzenie powłoki ochronnej naczynia.
4. Porcelana ze zdobieniami i złoceniami
Większość porcelanowych naczyń możemy bez problemu myć w zmywarkach. W przypadku talerzy czy filiżanek ozdobionych złotem lub metalicznymi wzorami lepiej zrezygnować z mycia w zmywarce, ponieważ urządzenie może trwale uszkodzić dekoracje.
5. Kryształy
Kryształowe, a także niektóre szklane naczynia mogą matowieć po kilkukrotnym myciu w zmywarce. Na ich powierzchniach mogą powstawać również zarysowania. Przyczyną niszczenia szklanych powierzchni w zmywarce jest silny strumień wody oraz jej twardość. Kryształy lepiej umyć w tradycyjny sposób – ręcznie.
6. Naczynia z mosiądzu, brązu i cyny
Mycie w zmywarce naczyń z mosiądzu, brązu lub cyny może skończyć się nieestetycznymi odbarwieniami na ich powierzchni. Dużo bezpieczniej jest wyczyścić je delikatnym detergentem pod bieżącą wodą o umiarkowanej temperaturze.
7. Plastikowe naczynia
Z reguły plastik jest materiałem całkiem wytrzymałym, jeśli chodzi o wysokie temperatury. Niestety, plastik gorszej jakości pod wpływem wody i wysokiej temperatury może się odkształcać, a nawet stopić. Jeśli chcemy umyć plastikowe naczynie w zmywarce, ułóżmy je na górnej półce, z dala od elementu grzejnego urządzenia.