Uwaga na bakterie! Jak czyścić telefon, tablet, komputer?

2024-04-25 12:00

5 razy więcej bakterii niż na klamce i desce klozetowej – tyle może gromadzić się na telefonie! Dlatego tak ważne jest jego regularne czyszczenie. Dotyczy to również tabletów, laptopów czy komputerów stacjonarnych. Sprawdź, jak je czyścić skutecznie.

Czyszczenie ekranu
Autor: mat. pras. Vileda

Spis treści

  1. Bakterie na telefonach i innych urządzeniach mobilnych
  2. Smartfon i tablet – jak i czym czyścić ekran dotykowy?
  3. Komputer – czyszczenie ekranu i klawiatury

Naukowcy przestrzegają: telefon trzeba czyścić codziennie. Najwięcej bakterii gromadzi się na smartfonach i tabletach, czyli urządzeniach z ekranami dotykowymi.

Bakterie na telefonach i innych urządzeniach mobilnych

Skąd tyle bakterii na ekranach smartfonów i tabletów? Powód jest prosty: w ciągu dnia dotykamy różnych rzeczy, a przez to przenosimy bakterie na urządzenie. Większość jest potencjalnie niegroźna, ale zdarzają się paciorkowce, gronkowce czy nawet pałeczki okrężnicy (E. Coli). Oprócz tego na ekran trafiają niewidoczne gołym okiem pozostałości pyłów i różnych substancji. A że urządzenia wytwarzają sporo ciepła, sprzyja to intensywnemu namnażaniu się zwłaszcza bakterii. Dlatego tak istotne jest to, by telefon czyścić codziennie i przede wszystkim właściwie. W ten sposób zadbamy o własne zdrowie, a przy okazji nie uszkodzimy urządzenia.

..  Poznaj ekologiczne środki czystości, które zrobisz samodzielnie >>>

Smartfon i tablet – jak i czym czyścić ekran dotykowy?

Podstawowa zasada: ekran należy czyścić na sucho i dokładnie. Wycieranie urządzenia o ubranie zdecydowanie nie wystarczy. Najlepiej sprawdzają się miękkie szmatki – zwłaszcza te z mikrofibry. Nie zarysują one ekranu ani nie pozostawią „kłaczków”, jak w przypadku chusteczek czy ręczników papierowych. Ponadto usuwają większość mikroorganizmów i dobrze chłoną tłuszcz.

Do czyszczenia nie wolno używać żadnych środków chemicznych, płynów do szyb czy nawet wody. Mogą one bowiem trwale uszkodzić powłokę, często też pozostawiają trudne do usunięcia smugi. Jeśli jakieś zabrudzenia nie schodzą na sucho, możemy wspomóc się specjalistycznymi środkami do czyszczenia elektroniki.

Warto wiedzieć: dokładnie sprawdźmy szmatkę, czy nie znajdują się na niej żadne ostre elementy, a nawet okruchy. Ekran dotykowy bywa podatny na zarysowania!

..  8 rzeczy, których nie należy wrzucać do zlewu >>>

Komputer – czyszczenie ekranu i klawiatury

W przypadku ekranów laptopów i komputerów stacjonarnych również najlepiej czyścić je na sucho ściereczką z mikrofibry. Szczególnie delikatnie obchodźmy się z matrycami powstałymi w technologii LCD.

Mnóstwo zarazków i zabrudzeń gromadzi się na klawiaturze, zwłaszcza jeśli mamy nawyk jedzenia przy komputerze. Z ich usunięciem dobrze poradzi sobie odkurzacz. Warto wykorzystać również sprężone powietrze. Raz na jakiś czas można całkiem wyjąć klawisze przed czyszczeniem – wtedy będzie ono najpełniejsze. Na co dzień dobrze sprawdzą się również patyczki kosmetyczne (do uszu), które możemy delikatnie nasączyć spirytusem.

Nasi Partnerzy polecają