Wilgotność powietrza w domu – jaka jest optymalna i jak o nią zadbać?

2023-10-10 10:20

Jednym z kluczowych parametrów do stworzenia komfortowych warunków do życia w domu jest odpowiednia wilgotność powietrza. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska jej wartość może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jaka więc powinna być wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza w domu
Autor: mat. pras. Stadler Form Jeśli wilgotność powietrza jest za niska, przyda się specjalny nawilżacz (na zdj. model Anton)

Spis treści

  1. Wilgotność powietrza w domu – jaki ma wpływ na mieszkańców?
  2. Optymalna wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?
  3. Wilgotność powietrza w domu – jak ją zwiększyć?
  4. Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza w domu – jaki ma wpływ na mieszkańców?

Starając się stworzyć jak najlepsze warunki do codziennego życia w mieszkaniu, skupiamy się przede wszystkim na idealnej temperaturze powietrza o każdej porze roku. Powinniśmy jednak wiedzieć, że równie ważne dla naszego zdrowia jest zachowanie prawidłowej wilgotności powietrza w domu.

Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, woda może się skraplać i osadzać na ścianach i sufitach, tworząc na nich warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni. Mają one postać nieestetycznych wykwitów, które jednocześnie szpecą pomieszczenia. Dodatkowo zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu może powodować uczucie duszności oraz utrudniać zasypianie.

Zbyt niska wilgotność powietrza w mieszkaniu z kolei wiąże się z wysokim dyskomfortem i wyraźnie negatywnym wpływem na zdrowie. Sucha skóra, wysuszone śluzówki, zwiększone ryzyko reakcji alergicznych, drapanie w gardle czy problemy z oddychaniem – to tylko niektóre z problemów, które możemy zauważyć, jeśli zaniedbamy kwestię zalecanej wilgotności powietrza w domu.

Optymalna wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Szacuje się, że prawidłowa wilgotność powietrza to zakres 40-60%. Aby ocenić, jaka wartość występuje w naszych mieszkaniach, powinniśmy zaopatrzyć się w higrometr, który poda nam dokładne dane. Nie opierajmy się na naszych subiektywnych odczuciach, ponieważ możemy błędnie oszacować wilgotność powietrza, a przez to bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc.

Pamiętajmy też, by miernik wilgotności powietrza w domu ustawić w kilku różnych miejscach – zarówno w pokojach, jak i w pomieszczeniach, w których częściej wytwarza się para wodna, np. w kuchniach i łazienkach. Dzięki temu zyskamy pełen obraz sytuacji i będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki.

..  Mikrowentylacja – na czym polega i dlaczego jest ważna? >>>

Wilgotność powietrza w domu – jak ją zwiększyć?

Jeśli higrometr wskazał, że wilgotność powietrza w domu jest niższa niż 40%, powinniśmy spróbować ją podnieść. Na szczęście istnieje na to sporo sposobów, a najprostsze z nich to:

  • rozwieszanie prania na grzejnikach – ubrania szybciej wyschną, a wilgoć z tkanin szybko przeniknie do powietrza;
  • gotowanie bez pokrywek – para wodna będzie ulatywała do naszych pomieszczeń;
  • pojemnik z wodą przy grzejniku – ogrzewanie płynu spowoduje jego skraplanie się, więc podniesie wilgotność powietrza.

Domowe sposoby na podniesienie wilgotności powietrza mogą się jednak okazać niewystarczające, szczególnie w mieszkaniach, w których wartość spadła poniżej 30%. Tam warto wstawić elektroniczne nawilżacze powietrza. Istnieje dużo rodzajów tego typu urządzeń, a utrzymanie z nimi optymalnej wilgotności powietrza jest bardzo proste. Często wyposażone są one w higrometry oraz tryby, dzięki którym nawilżacz uruchamia się automatycznie, gdy tylko wilgotność powietrza spadnie poniżej określonego poziomu.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu?

Choć problem ten w mieszkaniach występuje rzadziej, zdarza się także, że konieczne jest zmniejszenie wilgotności powietrza w domu. Nieraz jej poziom może sięgać nawet 80%, tworząc wręcz tropikalne, niesprzyjające warunki do życia. Aby osiągnąć pożądane parametry, warto zmienić nieco codzienne przyzwyczajenia – brać krótsze kąpiele, zwracać uwagę, by gotować w garnkach z pokrywkami, solidnie wietrzyć pomieszczenia każdego dnia i zadbać o odpowiednią wentylację, szczególnie w kuchni i łazience. Tymi sposobami możemy osiągnąć zalecaną wilgotność powietrza w domu lub choćby zbliżyć się do zalecanej wartości.

Jeśli jednak metody te nie przyniosą oczekiwanego skutku, i w tym przypadku możemy wspomóc się elektroniką. Osuszacze powietrza, bo o nich mowa, mogą być bardzo wydajne i dziennie zbierać z powietrza od kilku do nawet kilkudziesięciu litrów wody.

Warto walczyć o prawidłową wilgotność powietrza w mieszkaniu, by zadbać o zdrowie swoje i najbliższych – koniecznie więc sprawdźmy ten parametr w swoich domach i poprawmy mikroklimat, w którym żyjemy.

..  Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak z nią skutecznie walczyć? >>>

Nasi Partnerzy polecają