Jakie zastosowanie ma woda utleniona? Jest ekologiczna, ale i wszechstronna. Oto co potrafi!

2023-09-21 13:20

Kiedyś za pomocą wody utlenionej odkażaliśmy rany, dzisiaj mamy do tego jeszcze bardziej skuteczne środki. Mimo tego buteleczkę wody utlenionej i tak zawsze warto mieć w domu. Powód? Poradzi sobie z plamami, zabrudzeniami, pleśnią, a nawet gnijącymi korzeniami roślin. Jakie zastosowanie ma woda utleniona? Jak wykorzystać wodę utlenioną do czyszczenia kuchni i łazienki?

Woda utleniona do roślin
Autor: Getty Images/Valeriy_G

Spis treści

  1. Czy woda utleniona jest ekologiczna?
  2. Jak stosować wodę utlenioną do kwiatów?
  3. Jak wykorzystać wodę utlenioną w sprzątaniu? Wyczyść nią kuchnię
  4. Co można czyścić wodą utlenioną w łazience?

Czy woda utleniona jest ekologiczna?

Trzyprocentowy nadtlenek wodoru, potocznie nazywany wodą utlenioną obecny jest w niemal każdej domowej apteczce. Właściwości odkażające i bakteriobójcze wody utlenionej można wykorzystać nie tylko do reperowania swojego zdrowia, ale również do sprzątania i czyszczenia domu.

Ponieważ środek ten zawiera w sobie jedynie wodę i tlen, śmiało można uznać go za najbardziej ekologiczny, przyjazny środowisku i bezpieczny środek czyszczący. Jeżeli chcemy uniknąć stosowania środków chemicznych zawierających w sobie całą tablicę Mendelejewa, woda utleniona to najlepszą opcją. Warto wspomnieć, że oprócz dużej skuteczności w walce z bakteriami i zabrudzeniami jest też stosunkowo tania.

Jak stosować wodę utlenioną do kwiatów?

Woda utleniona może przydać się nie tylko w czyszczeniu kuchni i łazienki. Właściwości odkażające nadtlenku wodoru warto wykorzystać do pielęgnacji roślin. Roztwór wody utlenionej i zimnej wody z kranu w proporcjach 1:4 rozpylony na roślinę pomoże pozbyć się natrętnych i szkodliwych insektów.

Dodawanie kilku kropel do podłoża rośliny doniczkowej pozwoli w pełni wykorzystać antygrzybiczne właściwości wody utlenionej i uchronić roślinę przed chorobami.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowe porządki: czym i jak sprzątać pokój niemowlaka?

Jak wykorzystać wodę utlenioną w sprzątaniu? Wyczyść nią kuchnię

Czyszczenie kuchni i łazienki wodą utlenioną jest łatwe, przyjemne i tanie. A przy tym bezpieczne dla planety i zdrowia domowników. Woda utleniona w kuchni i łazience potrafi zdziałać cuda, a jej jedna butelka może z łatwością zastąpić mleczko do czyszczenia, płyn do szyb, płyn do WC i środek do usuwania pleśni. Jak wyczyścić łazienkę i kuchnię wodą utlenioną?

  1. DESKA DO KROJENIA, zwłaszcza ta używana do obróbki mięsa i ryb często jest siedliskiem bakterii i mikroorganizmów. By odkazić deskę do krojenia, obficie polejmy ją wodą utleniona i zostawmy na 15 minut, a następnie dokładnie wyszorujmy i opłuczmy bieżącą wodą.
  2. BLAT KUCHENNY można wyczyścić i odkazić w podobny sposób do deski do krojenia. Zwilżmy szmatkę wodą utleniona, przetrzyjmy nią blat i pozostawmy do wyschnięcia.
  3. LODÓWKA również może być siedliskiem bakterii, zwłaszcza jej szuflady na warzywa i owoce. By wyczyścić lodówkę wodą utlenioną, przelejmy nadtlenek wodoru do butelki z atomizerem i dokładnie spryskajmy każdy zakamarek pustej lodówki. Po 15 minutach przetrzyjmy miękką szmatką i wytrzyjmy do sucha.
  4. PRZYPALONE GARNKI to zmora każdej pani domu. Wyglądają nieestetycznie i nie zachęcają do ich używania. Na szczęście pasta z wody utlenionej i sody oczyszczonej nałożona na zabrudzenia sprawi, że garnki będą wyglądać jak nowe. Pastę zostawmy na 15 minut lub kilka godzin (w zależności od intensywności zabrudzeń), a następnie wyszorujmy powierzchnie naczynia gąbką lub szczoteczką.
  5. PIEKARNIK również możemy wyczyścić przy pomocy wody utlenionej. Jeśli chcemy go zdezynfekować i odświeżyć, spryskajmy jego wnętrze wodą utlenioną i zostawmy na 15 minut. Jeśli jednak nasz piekarnik jest pełen tłustych i zaschniętych plam, przyda się pasta z wody utlenionej i sody oczyszczonej.
  6. NACZYNIA dzięki dodaniu do zmywarki łyżki wody utlenionej będą lśnić jak nigdy przedtem. Woda utleniona również sprawdzi się w czyszczeniu kryształów, których niestety nie można myć w zmywarkach.
  7. MYJKA i ŚCIERECZKA DO NACZYŃ to siedlisko bakterii i drobnoustrojów, dlatego warto wymieniać ją dosyć często. Można również moczyć ją każdego dnia w wodzie utlenionej przez 20 minut, co pomoże ją odkazić i zabić bakterie.
  8. WARZYWA i OWOCE kupowane w sklepach mogą mieć na sobie dużo bakterii, brudu i pozostałości po środkach chemicznych, dlatego warto wymoczyć je i odkazić w roztworze wody i wody utlenionej przez 30 minut.

Co można czyścić wodą utlenioną w łazience?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że łazienkę można dokładnie wyczyścić i zdezynfekować jednym środkiem. Tym niesamowitym produktem jest właśnie woda utleniona.

Jeżeli zależy nam na unikaniu środków czyszczących opartych na szkodliwych związkach chemicznych, rozważmy zaopatrzenie się w większe ilości wody utlenionej. Nasza łazienka będzie lśnić, a bakterie będą trzymać się z daleka. Jak wyczyścić łazienkę wodą utlenioną?

  1. URZĄDZENIA SANITARNE takie jak muszla klozetowa, wanna i umywalka muszą w być regularnie czyszczone i dezynfekowane. Z pomocą przychodzi woda utleniona, którą wystarczy polać łazienkową armaturę i odczekać kilkanaście minut, po czym spłukać wodą. Woda utleniona dobrze poradzi sobie z kamieniem, osadem i innymi zabrudzeniami.
  2. PLEŚŃ w łazience może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Niestety, warunki w tym pomieszczeniu sprzyjają wykwitom, dlatego kiedy zauważymy czarne kropki na fudze lub zagłębieniu płytek, potraktujmy je od razu wodą utlenioną. Po odczekaniu 20 minut wyszorujmy zapleśniałą powierzchnię szczoteczką do zębów (lub specjalną szczoteczką do fug) i wytrzyjmy do sucha.
  3. FUGI nie zawsze pleśnieją, czasem wymagają jedynie odświeżenia, dlatego woda utleniona i szczoteczka z łatwością przywróci fudze dawną świetność.
  4. LUSTRA i OKNA umyte w roztworze wody i wody utlenionej z dodatkiem olejku eterycznego będą lśnić jak nowe i to bez użycia środków chemicznych. Połączmy wodę utlenioną z wodą w stosunku 1:5 i dodajmy olejek pomarańczowy, dzięki któremu na powierzchni lustra i szyby nie będą powstawać smugi, i viola!
  5. PLAMY w starciu z wodą utlenioną nie mają szans. Nadtlenek wodoru doskonale sprawdza się jako wybielacz, pomaga odzyskać zszarzałym i pożółkłym ubraniom, firankom, pościeli i ręcznikom dawny blask. Wystarczy wlać szklankę wody utlenionej do pralki zamiast wybielacza. Trudniejsze plamy np. z trawy, wina czy krwi można potraktować samą wodą utlenioną lub pasta z sody i wody utlenionej, a następnie wyprać w pralce.
  6. PĘDZLE DO MAKIJAŻU co jakiś czas warto myć w wodzie z mydłem, ponieważ na ich powierzchni gromadzi się dużo bakterii. Dobrym pomysłem jest raz w tygodniu moczyć pędzle w wodzie utlenionej i zostawić przez pół godziny, by pozbyć się wszystkich bakterii i szkodliwych substancji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak układać jedzenie w lodówce? Wiemy, co trzymać na poszczególnych półkach!

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Nasi Partnerzy polecają