Woda z kranu: jak sprawdzić, czy woda w naszym kranie jest zdrowa?

2015-01-27 18:12

Czy woda z kranu jest szkodliwa dla zdrowia? Czym różni się woda wodociągowa od wody czerpanej ze studni? Jak sprawdzić, czy woda w naszym domu jest w stu procentach zdatna do spożycia? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na któreś z powyższych pytań, sprawdź nasz poradnik, w którym bierzemy pod lupę wodę z kranu!

Naczynia z wodą
Autor: Konrad Kalbarczyk

Spis treści

  1. Woda z kranu: woda wodociągowa
  2. Woda z kranu: woda czerpana ze studni
  3. Woda z kranu: jak i gdzie można zbadać wodę?

Jeśli obawiasz się, że woda z kranu może być szkodliwa dla zdrowia, sprawdź, czym różni się woda wodociągowa od wody czerpanej ze studni i w jakich sytuacjach warto badać wodę w naszych kranach.

Woda z kranu: woda wodociągowa

Jeśli korzystasz z wody wodociągowej, w zasadzie nie musisz się obawiać, że może ona być szkodliwa dla twojego zdrowia. Zanim trafi do twojego kranu, a przedtem do sieci rozprowadzającej ją do odbiorców, woda z wodociągu jest badana w stacjach uzdatniania, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie zawiera ona szkodliwych lub toksycznych substancji w stężeniu, które mogłoby zagrażać zdrowiu ludzi. Jej jakość jest także monitorowana przez lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Woda wodociągowa spełnia więc wszystkie warunki przydatności do spożycia.

Może zdarzyć się jednak, że po opuszczeniu stacji uzdatniania zostanie ona wtórnie zanieczyszczona, na przykład rdzą i piaskiem, które dostały się do niej podczas przepływu rurami do odbiorców. Wtedy bywa niesmaczna, może także wyglądać inaczej niż zwykle (mieć zmienioną barwę lub być mętna). Taką wodę warto poddać badaniu, które wykaże, czy mamy jakikolwiek powód do niepokoju. Jeśli okaże się zanieczyszczona (co jest mało prawdopodobne), trzeba zgłosić to do zakładu wodociągowego.

Woda z kranu: woda czerpana ze studni

Inaczej jest, gdy zaczynamy korzystać z własnej studni. Nawet, gdy czerpana z niej woda wydaje się smaczna i krystalicznie czysta, może nie spełniać ona normy dopuszczającej wodę do picia oraz celów spożywczych i powinna być uzdatniona. Indywidualni użytkownicy nie mają obowiązku badania jakości wody, ale warto przeprowadzić tego typu badanie, by mieć pewność, że nie szkodzimy swojemu zdrowiu. Jego wynik rozwieje nasze obawy albo pozwoli dobrać urządzenia do uzdatniania, jeśli okażą się one potrzebne.

Badanie jakości wody z przydomowej studni powinno się powtarzać co roku, by mieć pewność, że jej stan się nie pogorszył, na przykład na skutek przenikania do wód gruntowych nieczystości z nieszczelnych szamb lub środków używanych do nawożenia pól i ochrony roślin.

Woda z kranu: jak i gdzie można zbadać wodę?

Jakość wody czerpanej ze studni można ocenić na podstawie badań fizykochemicznych i bakteriologicznych. Tego typu analizy wykonywane są w laboratoriach w terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, placówkach prywatnych lub laboratoriach działających na niektórych uczelniach wyższych. Podobne usługi świadczy także część firm sprzedających filtry do wody, zwykle jednak usługa ta jest „w pakiecie” z kupnem urządzeń do uzdatniania wody.

Warunkiem przeprowadzenia badania jest wypełnienie odpowiedniego formularza lub zlecenia określającego zakres analizy oraz dostarczenie samodzielnie pobranej (w określony sposób i do odpowiedniego pojemnika) próbki wody do laboratorium. Próbki nie wolno przechowywać – należy dostarczyć ją do placówki w dniu, w którym została ona pobrana. Standardowa analiza własności fizykochemicznych wody kosztuje od 200-300 zł natomiast pełne badanie (zawierające również analizę mikrobiologiczną) – nawet dwa razy tyle.

Nasi Partnerzy polecają