Wołki zbożowe w domu. Jak pozbyć się wołka zbożowego z domu? Zdjęcia
Wołek zbożowy to mały, czarny robak, który potrafi narobić sporo szkód w naszych domach. Jeśli masz z nim problem, nie jesteś sam – wiele osób łamie sobie głowę, skąd te chrząszcze wzięły się w ich domach, a przede wszystkim, jak pozbyć się wołka zbożowego.
Co to jest wołek zbożowy?
Wołki zbożowe i wołki ryżowe należą do rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae). Wołek zbożowy jest bezskrzydłym ok. 4 mm, brunatnym chrząszczem. Można go znaleźć w spichrzach, magazynach zbożowych oraz naszych mieszkaniach. Nie spotkamy go w warunkach naturalnych. Wołek ryżowy ma skrzydła, jest jaśniejszy i występuje w naturze - w klimacie subtropikalnym, w południowej Azji, na polach ryżowych. W Polsce występuje w domowych spiżarniach i magazynach zbożowych.
Czy wołki zbożowe i ryżowe są niebezpieczne dla ludzi? Jak wykazują badania, wołek może oddziaływać silnie alergogennie na ludzi. Może przyczyniać się do nadwrażliwości płucnej (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych). Jest to szczególne zagrożenie dla piekarzy i pracowników magazynów zbożowych. Natomiast spożywanie produktów z cząstkami chitynowego pancerza wołków powoduje różne stany zapalne i zaburzenia jelitowe.
Chociażby dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa nie powinniśmy bagatelizować obecności wołków w naszym mieszkaniu. Jak skutecznie pozbyć się wołków? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na pozbycie się tych szkodników.
Jak się pozbyć wołków zbożowych?
Aby pozbyć się wołków zbożowych, produkty ziarniste należy przechowywać w lodówce, gdzie w temp. 0°C dorosłe chrząszcze giną po 63 dniach, larwy po 30, a jaja po 19 dniach.
Jak się pozbyć wołków zbożowych?
Również wysoka temperatura jest dobrą metodą pozbycia się wołków, temperatura powyżej 35 st. C powoduje, że wszystkie dorosłe osobniki wołków zbożowych giną.
Jak się pozbyć wołków zbożowych?
By zwalczyć wołka zbożowego, należy często przeglądać zapasy, stukać, przesuwać torebki z produktami zbożowymi.
Jak się pozbyć wołków zbożowych?
Wołki są to szkodniki, które nie lubią hałasu i niechętnie zagnieżdżają się w takich miejscach. W celu pozbycia się wołka zbożowego można go wymrozić w temperaturze minimum -15°C przez co najmniej 24h.
Jak się pozbyć wołków zbożowych?
Skuteczną metodą zwalczania wołków jest wyprażanie zboża w temp. 55-60°C przez co najmniej 48 godzin. Jednak ziarno, w którym były wołki zbożowe nie nadaje się do spożycia, ze względu na pojawienie się bakterii i grzybów chorobotwórczych. Porażone przez wołki zbożowe zapasy domowe nadają się tylko jako karma dla ptaków lub zwierząt gospodarskich.
Wołki zbożowe: skąd biorą się te szkodniki w domu?
By złożyć jajeczka samica wołka zbożowego dokonuje selekcji ziarna. Musi ono być na tyle duże, by wystarczyło pokarmu na cały rozwój larwy, aż do osiągnięcia stadium dojrzałego. Wygryza otwór i składa do niego pojedyncze jaja, a następnie zakleja lepką wydzieliną. Samica wołka zbożowego składa ok. 150 jaj, rzadko 300. Gołym okiem trudno zauważyć uszkodzenia. Po okresie około miesiąca z ziarna wychodzi dorosły osobnik, który odżywia się ziarnem.
Wołki zbożowe: gdzie je spotkamy?
W naszym klimacie, w ciągu roku pojawiają się 2 pokolenia wołków w nieogrzewanych pomieszczeniach, a w ogrzewanych, może być 5-10. Dorosłe wołki zbożowe chrząszcze żyją ok. 150 dni, a czasami przeżywają nawet do 2 lat. Te szkodniki możemy znaleźć w domu w pojemnikach z ziarnami zbóż, w ryżu, kukurydzy, w gruboziarnistej kaszy oraz makaronach, migdałach, orzechach i płatkach owsianych. Wołki zbożowe nie gardzą świeżymi i suszonymi owocami. Wołki pojawiają się też na nasionach słonecznika i uszkodzonych żołędziach. Wołków zbożowych nie znajdziemy natomiast w grochu i roślinach oleistych.