Wyposażenie piwnicy. 5 najczęściej popełnianych błędów
Piwnica to świetnie miejsce do przechowywania zbędnych rzeczy, a także dodatkowy kawałek przestrzeni, który możemy sprytnie zaaranżować. Czasem jednak niewłaściwe rzeczy trafiają do niewłaściwego miejsca i zaczynają się schody. Jakich błędów unikać?
Spis treści
- Układanie rzeczy w przypadkowy sposób
- Chomikowanie bezwartościowych rzeczy
- Zrobienie piwniczki na wino w bloku
- Nieprzystosowanie do celów mieszkalnych
- Brak konsekwencji w podziale na strefy
Ta undergroundowa przestrzeń często bywa przez nas lekceważona. Radko uwzględniamy ją w planach domu, a w bloku zwykle traktujemy jako schowek na rupiecie. Tymczasem jest to zapasowy kawałek miejsca i wystarczy tylko mieć pomysł, aby go wykorzystać. Ale wszystko da się zrobić? Wymieniamy kilka nieoczywistych błędów, które zdarza się popełniać aranżując piwnicę.
Układanie rzeczy w przypadkowy sposób
Najpierw wynieśliśmy stare meble, potem jeszcze kilka krzeseł, a na końcu upchaliśmy choinką i dorzuciliśmy kilka worków z rzeczami. Brzmi znajomo? W większości przypadków piwnica służy nam jako schowek na przedmioty, które nie mieszczą się w domu. Nie ma znaczenia co w niej przechowujemy, ważne w jaki sposób. Jeśli w pomieszczeniu trzymamy meble, nie trzymajmy ich pustych – w ten sposób zabieramy sobie dodatkowe miejsce. Wykorzystajmy je i włóżmy do środka mniejsze rzeczy, np. stare zeszyty szkolne, słoiki czy zabawki, do których czujemy sentyment. Gdy piwnica będzie uporządkowana, łatwiej będzie utrzymać ją w czystości. Fakt, nie zaglądamy do niej zbyt często, ale schodząc w dół nie będziemy mieć wrażenia, że panuje tam chaos. Poza tym mniej bałaganu oznacza też mniej pajęczyn.
Chomikowanie bezwartościowych rzeczy
Zdarza się, że w piwnicy trzymamy nawet stare kasety wideo, które nie nadają się do użytku. Albo popsute sprzęty czy meble kuchenne (bo kiedyś je naprawimy i zawieziemy na działkę). Tymczasem z reguły jest tak, że jeśli coś trafia do piwnicy, już tam zostaje. Być może warto przejrzeć pudła z "rupieciami" i zdecydować, co rzeczywiście chcemy je zatrzymać. Naczelna zasada odgruzowywania mówi, że powinniśmy zostawić tylko to co jest piękne, pożyteczne lub pamiątkowe. Przygotujmy sobie duże worki na śmieci i oznaczmy je w następujący sposób: na sprzedaż, dla potrzebujących, do odzysku i do kosza. Rzeczy, których chcemy się pozbyć, wkładajmy od razu do właściwego pojemnika, aby uniknąć pokusy chomikowania. Nim się obejrzymy, zyskamy w piwnicy mnóstwo wolnego miejsca. Kto wie, może zechcemy ją odmalować, położyć gres i stworzyć mini-siłownię?
Zrobienie piwniczki na wino w bloku
Wiele osób marzy domowej piwniczce wypełnionej winami piętrzącymi się na drewnianych półkach. Jeśli mieszkamy w bloku, spółdzielcza piwnica niestety nie będzie dobrym miejscem dla naszej kolekcji trunków. Ostatecznie można poeksperymentować z piwnicami w starych kamieniach – te na ogół są chłodniejsze niż w nowszym budownictwie. Chcąc zbudować i wyposażyć winniczkę, należy pamiętać o utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności powietrza. Alternatywną opcją dla miłośników wina mieszkających w blokach może być zakup domowej winiarki. Tego typu urządzenia nie tylko gwarantują amortyzację, od której zależy dobra jakość trunku, ale mają także możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury, w zależności od gatunku wina.
Nieprzystosowanie do celów mieszkalnych
Jeżeli mieszkamy domu, możemy adaptować piwnicę do celów mieszkalnych. Nic dziwnego, to spory kawałek przestrzeni, który możemy pięknie zaaranżować. Zanim jednak zaczniemy prace remontowe, sprawdźmy, czy takie miejsce nadaje się pod zamieszkanie. Błędem jest wykorzystywanie do tego celu piwnic, które nie mają okien, są małe lub mają za niski sufit. Kolejnym utrudnieniem może być stan piwnicy. Jeśli pomieszczenie jest zawilgocone i istnieje ryzyko podtopień, lepiej zrezygnować. W niektórych przypadkach można obniżyć podłogę, lecz wiąże się to z dodatkowym projektem wykonawczym i wysokimi kosztami. Jeśli mimo to zdecydujemy się na zagospodarowanie piwnicy w celach mieszkalnych, sprawdźmy czy woda gruntowa znajduje się powyżej fundamentów budynku. Zadbajmy również o odpowiednie ocieplenie.
Brak konsekwencji w podziale na strefy
W piwnicy przechowujemy nie tylko domowe rupiecie, ale także narzędzia ogrodnicze czy nawet opony i maszyny. Warto taką przestrzeń podzielić na strefy – do pracy, domu i na rzeczy pamiątkowe lub osobiste. Przedmioty, z których korzystamy zimną powinny być łatwo dostępne. Sprzęty ogrodowe to akcesoria wykorzystywane w okresie od wiosny do jesieni, czyli powinny być zawsze pod ręką. Jeśli dzielimy piwnicę na poszczególne strefy, bądźmy konsekwentni i zawsze odkładajmy wszystko na właściwe miejsce. Dzięki temu zachowamy porządek, a piwnica nie stanie się zagraconym miejscem.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Prasowanie krok po kroku
- Jak odetkać zlew i umywalkę? Sposoby na zatkany odpływ
- Fusy z kawy: 12 zastosowań w domu
- Myjemy kryształowe naczynia i kieliszki
Autor: Thinkstockphotos.com
Sprzęty fornirowane i z litego drewna odkurzamy suchą szmatką lub odkurzaczem z miękką szczotką. Do pielęgnacji mebli drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni – stworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniami, plamami, zaciekami i słońcem.
Autor: getty images / fizkes
Zamiast detergentu do mycia podłogi w przedpokoju czy łazience idealnie nadaje się woda z octem. Jak przygotować odpowiedni roztwór? Do ciepłej wody wystarczy dolać octu w stosunku pół szklanki octu na 4 litry wody i zamoczyć w niej mop albo ścierkę, aby umyć blat lub podłogę w łazience.