Zamroź płyn do mycia naczyń. Ten trik znacznie ułatwi ci życie
Płyn do mycia naczyń doskonale radzi sobie z tłustymi plamami i innymi, uciążliwymi zabrudzeniami. Wiedzieliście, że płyn można zamrozić i wykorzystać do sprzątania, a także… chłodzenia napojów? Oto kilka ciekawych zastosowań zamrożonego płynu do naczyń.
Wyczyść garnki bez szorowania
Płyn do mycia naczyń błyskawicznie rozpuszcza tłuszcz i świetnie radzi sobie z zaschniętymi lub trudnymi do usunięcia plamami (np. przypalonymi garnkami).
Co ciekawe, płyn w wersji zamrożonej jest jeszcze skuteczniejszy i bez wątpienia łagodniejszy dla garnków i naczyń.
Pocieranie plam i zabrudzeń zamrożonym płynem do naczyń nie tylko je czyści, ale również zapobiega rysowaniu delikatnych powierzchni (nie trzeba sięgać po ostre gąbki i druciaki).
By ułatwić czyszczenie i uniknąć wyślizgnięcia się kostki płynu z rąk, warto owinąć ją w papierowy ręcznik lub założyć lateksową rękawiczkę.
Usuń tłuste plamy
Zamrożony płyn do naczyń możemy śmiało wykorzystać do usuwania tłustych plam z ubrań, tapicerki, czy dywanu. Należy dokładnie potrzeć kostką zamrożonego płynu o poplamione miejsce, a następnie wyprać.
Zamrożony płyn do mycia naczyń może okazać się też pomocny w usuwaniu nieestetycznych śladów po naklejkach.
ZOBACZ TEŻ: Usuwa plamy i udrażnia rury. 5 nietypowych zastosowań aspiryny w domu
Dla ochłody
Zamrożony płyn do mycia naczyń rozpuszcza się dużo wolniej niż woda. To dlatego idealnie nadaje się jako wkład chłodzący – wystarczy włożyć zamrożony płyn między butelki lub do torby z jedzeniem, które transportujemy, by je schłodzić. Warto pamiętać o tym prostym triku w okresie wiosenno-letnim!
Zamrożony płyn może także pełnić rolę kompresu na stłuczenia lub opuchliznę. Nie należy przykładać płynu bezpośrednio do obolałego miejsca – lepiej zamrożony płyn owinąć cienkim kawałkiem materiału. Zaletą kompresu z płynu do mycia naczyń jest przede wszystkim to, że można go ponownie zamrozić.
Jak zamrozić płyn do mycia naczyń?
Płyn do naczyń można zamrozić na kilka sposobów. Jeśli chcemy użyć płynu do czyszczenia, najwygodniej wlać go do foremek lub woreczków na lód i zamrozić. W takiej formie będzie nam dużo łatwiej używać zamrożonych kostek.
Jeśli chcemy schłodzić napoje lub żywność w podróży, albo zrobić domowy kompres na opuchliznę, płyn lepiej przelać do plastikowej torebki z suwakiem lub woreczka strunowego.
Zobacz, jak pozbyć się innych plam:
- Jak usunąć plamy z krwi? Skuteczne sposoby na plamy z krwi
- Plamy z wina – jak je usunąć z ubrań, tekstyliów i drewna? Domowe sposoby
- Jak usunąć gumę do żucia z ubrań, mebli, tapicerki i dywanu? PORADNIK
- Plamy z wosku. Czym zmyć wosk z ubrań, mebli i nagrobków?