Zdrowe powietrze: czego powinniśmy unikać? Co nam szkodzi w domu?
Chemiczne odświeżacze powietrza, dym papierosowy, a nawet przyjemnie pachnące kadzidła – to wszystko wbrew pozorom może nam szkodzić. Sprawdź, jak zadbać o powietrze w domu i zdrowe płuca.
Spis treści
- Kadzidła - ładny zapach, ale...
- Dezodorant - warto uważać
- Świece - sprawdź etykietkę zanim kupisz
- Naturalny sposób na zdrowe powietrze
Co najczęściej wdychamy? Kurz. Jeden oddech to podobno od 40 do 75 tys. Cząsteczek kurzu, który zawiera szkodliwe dla nas cząsteczki, ale na szczęście nasz organizm z reguły świetnie sobie z nimi radzi. W nosi drobiny zatrzymują włoski, a jak przedostaną się dalej zostaną usunięte razem ze śliną. Mieszkańcy Azji bardzo często wydmuchują nos lub wykonują jego mycie, by szybciej pozbyć się niechcianych w organizmie pyłów. To one są najczęstszym (np. oskrzeli, astmy, a nawet chorób serca) powodem chorób i trudności w oddychaniu. To nie wszystko. Poza kurzem, który reguralnie musimy usuwać, sami także mamy często nawyki, które nie są zdrowe i wpływają na jakość powietrza.
Kadzidła - ładny zapach, ale...
Bardzo popularne kadzidła, które ustawiamy chętnie w salonie oraz sypialni nie służą naszym płucom. Dlaczego? Dym, który wydzielają podczas żarzenia, jest bardziej niebezpieczny niż tytoniowy: gęstszy, łatwiej osiada, przykleja się do wnętrza pęcherzyków płucnych. Wdychanie go może nie tylko podrażnić gardło i krtań, wywoływać silne bóle głowy, ale także być przyczyną początków obturacyjnej choroby płuc.
Dezodorant - warto uważać
Przy odświeżaniu powietrza w domu dezodorantami trzeba zachować ostrożność. Po rozpyleniu środka najlepiej wyjść z pomieszczenia, odczekać kilkanaście minut i następnie dobrze je wywietrzyć. Co prawda producenci odświeżaczy zapewniają, że nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale większość z nich zawiera w sobie freon. Gdzie powinniśmy unikać korzystania z dezodorantów zapachowych czy odświeżających powietrze? Na pewno w kuchni, gdzie rozpylone substancje mogą osiadać na jedzeniu (mogą powodować zatrucia!) oraz w sypialni i pokoju dziecka.
Świece - sprawdź etykietkę zanim kupisz
Zapachowe świece nie tylko wprowadzają do pomieszczenia ładny zapach, ale także tworzą przyjemny nastrój. Niestety świece zapachowe czy ozdobne także mogą być dla nas szkodliwe i powinny być zrobione z dobrego wosku. W oparach świec mogą znaleźć się takie substancje jak benzen, formaldehyd lub toluen. Jakie świeczki mogą je wytwarzać? Te wykonane z wosku parafinowego. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele zamienników - świece wegańskie czy wykonane z soi lub wosku pszczelego. Warto także zwrócić uwagę na knot - może on zawierać w sobie ołów.
Naturalny sposób na zdrowe powietrze
Rośliny mają korzystny wpływ na mikroklimat pomieszczeń. Pobierają dwutlenek węgla i wydalają tlen w procesie fotosyntezy. Niektóre z nich pochłaniają substancje toksyczne (formaldehyd, ksylen, toluen, benzen, styren, amoniak) przez aparaty szparkowe na liściach. Stamtąd trafiają one do korzeni, a żyjące w symbiozie z roślinami drobnoustroje rozkładają je na substancje proste, przyswajalne przez rośliny. Dzięki ich obecności w pomieszczeniu z powietrza znika nawet kilkanaście miligramów zanieczyszczeń na godzinę. Które rośliny zadbają o nasze zdrowie? Gerbera, Dracena, Złotowiec, Figowiec, Bluszcz Pospolity. Jeżeli zależy nam na ładnym zapachu w domu warto poszukać naturalnych olejków. Jak je stosować? Sprawdź: Aromaterapia - jak stostować olejki eteryczne>>>
Autor: Mat. prasowe Electrolux