Zero waste home. Jak prowadzić dom bez odpadów i marnowania?
Popularność ruchu zero waste nieustannie rośnie. Wbrew pozorom ruch obejmuje on więcej niż tylko postawę proekologiczną. Zero waste jest zajęciem zdecydowanego stanowiska wobec niczym nieograniczonej konsumpcji i jednorazowości. Jakie stoją za nim ideały? Jak możemy je realizować w naszym gospodarstwie domowym?
Spis treści
- Zero waste – nie tylko śmieci
- Zasady zero waste. Trudna sztuka odmowy
- Jak wygląda zero waste home?
- Ograniczanie wpływu. Sprzątanie i higiena w duchu zero waste
Zero waste – nie tylko śmieci
Angielskie waste to nie tylko odpady, ale także marnotrawstwo – pojecie o znacznie szerszych konotacjach. Stąd cały ruch zero waste należy traktować bardzo szeroko.
Sam termin zero waste sięga lat 70. ubiegłego wieku, lecz prawdziwego rozpędu ruch zero waste nabrał na fali popularnej historii rodziny Johnsonów. Johnsonowie chwalili się światu, że udało im się przez rok wyprodukować zaledwie słoik odpadów. Na swoim blogu głowa rodziny, Bea Johnson, radziła, jak wprowadzić elementy ruchu w życie.
Johnson zaproponowała zbiór odpowiednio uszeregowanych haseł, które przedstawiają najważniejsze priorytety ruchu: refuse, reduce, reuse, repair, recycle and rot, czyli „odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, naprawiaj, segreguj śmieci i kompostuj”.
W Polsce z konieczności radzimy sobie dobrze z dwoma ostatnimi punktami. Kolejność haseł nie jest jednak przypadkowa. Ruch zero waste zaczyna się odmową.
Zasady zero waste. Trudna sztuka odmowy
Zazwyczaj ten punkt programu zero waste kojarzony jest przede wszystkim z tendencją do usunięcia z naszego życia jednorazowych opakowań, które (często wciąż bez pytania) dołącza się do sprzedawanych produktów. To prawda, że stanowi to istotny składnik tej zasady, bynajmniej jednak nie jedyny.
Zasada refuse każe nam dłużej się zastanowić nad wszystkim, co jest nam proponowane, nad wszystkim, co usiłuje się nam sprzedać. Odmowa to trzymanie się swojej listy zakupów, to nieuleganie pokusie gratisów. To okazja do spokojnej refleksji nad własnymi potrzebami i zachęta do szeroko rozumianej skromności. To miejsce, w którym zero waste spotyka się z minimalizmem.
Jak wygląda zero waste home?
Podjęcie kroków w stronę ograniczenia odpadów i marnotrawstwa może wpłynąć znacząco na wystrój naszego mieszkania. Wynika to z zasad odmowy, ograniczania, ponownego używania i naprawy.
.. Odkrywam rzeczy na nowo >>>
Przede wszystkim nasz dom ma szansę stać się miejscem, w którym nie pojawiają się ciągle nowe przedmioty o niepewnej przyszłości i niesprawdzonej użyteczności. Otoczymy się tym, co pojawiło się w naszym życiu w odpowiedzi na nasze dobrze przemyślane potrzeby.
Ponadto będziemy starać posługiwać się takimi sprzętami, które posłużą nam jak najdłużej, a w razie usterki dadzą się naprawić albo wykorzystać w innym celu. W konsekwencji będziemy wybierać przedmioty trwałe, na lata i dobrej jakości.
Wśród naszych mebli znajdzie się dużo starych egzemplarzy o ponadczasowym wzornictwie, które poddajemy regularnej renowacji i konserwacji. Jednocześnie nie wybierzemy materiałów, które wymagają naszej pilnej uwagi i naprawy zbyt często.
W naszym mieszkaniu pojawią się być może także przedmioty powstałe w procesie upcyclingu, czyli takie, które znalazły nowe zastosowanie, kiedy przestały nadawać się do pierwotnego celu. Nie musi tu chodzić wyłącznie o ozdoby!
W końcu zakupy w stylu zero waste wymuszą obecność w naszych domach szeregu przedmiotów związanych z przechowywaniem. We wnętrzach domów zero waste królują szklane słoiki na sypką, suchą żywność, szklane butelki na oliwę, płócienne torby i różnorakie pojemniki. Oszczędny styl życia nie musi wiązać się z nieatrakcyjnym wzornictwem. Życie zero waste powinno być zorganizowane ze smakiem.
Ograniczanie wpływu. Sprzątanie i higiena w duchu zero waste
Osoba pragnąca realizować postulaty ruchu zero waste powinna bacznie obserwować wszystkie aspekty swojego życia i w miarę możliwości zmieniać je zgodnie z wytycznymi ruchu. Kiedy nie drukujemy już potwierdzeń transakcji, a bilety mamy na komórkach zastanówmy się nad myciem i sprzątaniem.
.. Ekologiczny proszek do prania: jak zrobić samodzielnie? >>>
Bardzo dużą część produkowanych przez nas odpadów stanowią opakowania po detergentach i środkach higieny. Okazuje się, że produkowanie na domowe potrzeby skutecznych, tanich i wolnych od szkodliwych substancji detergentów jest niezwykle proste. Nie musimy jednak od razu organizować w naszym domu małego laboratorium. Wybierzmy mydło lub szampon w kostce, kupione bez opakowania, użyjmy do sprzątania octu, sody oczyszczonej i cytryny – zacznijmy od małych rzeczy.
Autor: agencjafree/living4media
Modne dodatki dekoracyjne zrobione metodą DIY.