Kominki żeliwne czy stalowe: jaki kominek wybrać? Porady i 25 inspiracji w GALERII ZDJĘĆ
Kominek w salonie to niedrogi sposób na dodatkowe ogrzewanie wnętrza i ważne miejsce skupiające domowników. Jaki kominek, a właściwie wkład kominkowy, wybrać? Do wyboru mamy kominki żeliwne i stalowe.
Autor: Andrzej Szandomirski
Spis treści
- Jaki kominek wybrać - dobre rady
- Kominki żeliwne i ich zalety
- Jaki wkład kominkowy - kominki stalowe
- Jaki kominek wybrać - solidność korpusu
- Kominki i biokominki: GALERIE ZDJĘĆ
Żeby kominek w salonie nie był jedynie dekoracją, ale też dobrze ogrzewał pomieszczenie, powinno się zastosować wkład kominkowy. Jest zdecydowanie bardziej skuteczny od kominka otwartego. Z tej samej ilości drewna w kominku z wkładem uzyskuje się parokrotnie więcej ciepła niż w otwartym palenisku. Warto zdecydować się na taki kominek, bo dzięki wentylacji działającej w domu ogrzewa on również - choć w mniejszym stopniu – pomieszczenia sąsiadujące z salonem.
Jaki kominek wybrać - dobre rady
Wybierając kominek do salonu z wkładem do ogrzewania domu (a nie wyłącznie do okazjonalnego palenia dla przyjemności), zwróć uwagę na to, jak długo może pracować bez uzupełniania opału. Za dobry wkład można uznać taki, który utrzymuje żar nie krócej niż dziesięć godzin. Istotna jest też sprawność kominka do salonu – im większa, tym mniej paliwa powinien zużywać, dostarczając przy tym określoną ilość ciepła. Lepiej nie kupować wkładu o sprawności mniejszej niż 70%. Najlepsze wkłady kominkowe osiągają parametry powyżej 80% podczas pracy z ograniczonym dopływem powietrza.
Bardzo ważna jest również moc grzewcza. We współczesnych, ocieplonych domach potrzeba około 0,08 kW/m2 ogrzewanej powierzchni. Jeśli dom jest stary i nieocieplony, może być potrzebne nawet 0,14 kW/m2.
Uwaga: wkład kominkowy z dużą panoramiczną (zaokrągloną) bądź pryzmatyczną szybą może powodować przegrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje, gdy jest ono niewielkie.
Zobacz też: Portal kominkowy zamiast kominka - wybór dla każdego! >>>
Kominki żeliwne i ich zalety
Wkłady do kominków w salonie mogą być żeliwne i stalowe. Żeliwo jest bardzo trwałe, nie ulega korozji, ale w przypadku gwałtownych zmian temperatury lub nierównomiernego rozgrzewania może pękać. Tylko nieliczne kominki żeliwne są zrobione z jednego monolitycznego odlewu. Większość powstaje z kilku elementów połączonych śrubami i trzeba się liczyć z tym, że po pewnym czasie ulegną rozszczelnieniu. Ponowne skręcenie ich ze sobą zwykle wymaga rozebrania dekoracyjnej obudowy, jest więc kłopotliwe.
Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Jaki wkład kominkowy - kominki stalowe
Stalowe wkłady kominkowe w salonie nie akumulują ciepła tak dobrze jak żeliwne, lecz ich komory spalania są dodatkowo wyłożone płytami z szamotu bądź wermikulitu – materiałów o pojemności cieplnej znacznie większej niż żeliwo. Płyty te są dość kruche, nierzadko więc pękają, ale można je wymieniać (tyle że to kosztuje). We wkładach stalowych są stosowane rozwiązania usprawniające proces spalania (np. komora wtórnego spalania), których nie ma w kominkach żeliwnych o tradycyjnej budowie.
Jaki kominek wybrać - solidność korpusu
Niezależnie od materiału, z jakiego wykonano wkład kominka, jego korpus powinien być solidny, czyli mieć grube ścianki. W tanich urządzeniach zdarza się, że są zbyt cienkie. Elementy znajdujące się najbliżej płomienia nagrzewają się wtedy znacznie szybciej niż pozostała część. Powstają duże naprężenia, które w przypadku stali są przyczyną odkształceń, a w przypadku żeliwa – pęknięć.
Zanim wybierzesz kominek...
Poznaj możliwości kominków. Jeśli możesz podłączyć urządzenie do komina, wybierz tradycyjne palenisko na drewno (piec wolno stojący albo wkład kominkowy). Moc dobiera się do wielkości pomieszczenia i tego, czy ma być jedynym źródłem ciepła, czy tylko wspomagać system grzewczy. Ważna jest też sprawność kominka, która zależy m.in. od cyrkulacji powietrza wokół wkładu, a powinna wynosić min. 70%.
Ogień bez ognia? To możliwe! Wygodne i wymagające tylko podłączenia do prądu są kominki elektryczne regulowane pilotem, niektóre nawet wyposażone w małe głośniczki, z których wydobywa się... trzask palonych polan. Żadnych instalacji nie potrzebują biokominki. Są wśród nich takie, które nie są zbyt ciężkie i można je stawiać np. na stole.
Ważne zasady. Wszelkie podłączenia kominka, piecyka typu koza, kominka gazowego może wykonać wyłącznie fachowiec mający stosowne uprawnienia. Przewód kominowy, do którego podłączony jest piec lub kominek gazowy, powinien mieć wkład ze stali kwasoodpornej.
Kominki i biokominki: GALERIE ZDJĘĆ
Kominek w salonie szybko staje się centrum domowego życia oraz doskonałym miejscem na relaks. Ale jeśli nie możemy sobie pozwolić na prawdziwy kominek z trzaskającym drewnem, dobrą alternatywę stanowi ten na biopaliwo, czyli biokominek.
Autor: agencjafree/living4media
Wzorowany na stylu angielskim marmurowy ekran kominkowy zestawiono z towarzystwem klasyków skandynawskiego designu lat 60. - regałami String. Pikowana sofa w odcieniu popielatej szarości koresponduje z szarością marmuru, naturalny kolor deskowanej podłogi - z drewnem na kultowej meblościance. Zestawienie starego z nowym, zawsze jednak wysokiej jakości.
Autor: North & South Home
Kominek w jasnym, skandynawskim wnętrzu.
Autor: materiały prasowe Kratki