8 najczęstszych błędów przy klejeniu tapet. Na co trzeba uważać?
Tapetowanie pokoju to czynność, która wymaga dużego skupienia, precyzji i cierpliwości. Jakie są najpopularniejsze błędy podczas przyklejania tapet i jak ich uniknąć? Podpowiadamy!
Spis treści
- Błąd 1: Źle dobrana tapeta do danego pomieszczenia
- Błąd 2: Nieodpowiedni klej
- Błąd 3: Źle przygotowane podłoże (ściana)
- Błąd 4: Niedokładnie wymierzone pomieszczenie
- Błąd 5: Nieprawidłowy sposób kładzenia tapety
- Błąd 6: Naciąganie tapety podczas przyklejania
- Błąd 7: Brak zapasu na sufit
- Błąd 8: Wietrzenie i ogrzewanie wnętrza podczas tapetowania
Błąd 1: Źle dobrana tapeta do danego pomieszczenia
To jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas tapetowania. Powinniśmy zawsze mieć na uwadze fakt, że tapeta nie jest materiałem uniwersalnym, dlatego zanim zdecydujemy się na wytapetowanie łazienki czy kuchni, warto upewnić się, że dany rodzaj tapety jest odporny np. na wilgoć i wodę.
Bardzo ważne jest, by dobrać tapetę o odpowiednich parametrach i przeznaczeniu do konkretnego pomieszczenia. Wtedy unikniemy przykrych niespodzianek w postaci...grzyba lub odpadających pasów tapety.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rodzaje tapet. Jakie tapety na ścianę mamy do wyboru? Poradnik
Błąd 2: Nieodpowiedni klej
Większość osób, które z tapetowaniem mają styczność tylko „od święta” mogą nie zdawać sobie sprawy, jak ważny jest zakup właściwego kleju do danej tapety.
Zamiast kupować tani klej uniwersalny, lepiej zainwestować w dobrej jakości klej przeznaczony do konkretnego rodzaju tapety. Wtedy zyskamy mieć pewność, że tapeta będzie się solidnie trzymać!
Błąd 3: Źle przygotowane podłoże (ściana)
Po czym rozpoznać profesjonalistę i amatora w kładzeniu tapet? Od przygotowanego podłoża, czyli ściany. Zanim zabierzemy się za tapetowanie musimy dokładnie oczyiścić ścianę i przygotować ją pod tapetę.
Oznacza to m.in. zeskrobanie starej tapety, resztek kleju, wypełnienie dziur, szpachlowanie, odtłuszczenie ściany, odkurzenie jej i zagruntowanie. To bardzo ważny etap i nie powinniśmy go w żadnym przypadku pomijać, ponieważ źle przygotowane podłoże nie tylko może utrudnić tapetowanie, ale również może być przyczyną późniejszego odklejania się tapety od podłoża.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tapety do łazienki: porady, inspiracje, ZDJĘCIA. Jaka tapeta do łazienki jest najlepsza?
Błąd 4: Niedokładnie wymierzone pomieszczenie
By pokryć ściany tapetą, musimy najpierw wiedzieć, ile rolek materiału będziemy potrzebować. Konieczne jest więc dokładne wymierzenie pomieszczenia (lub jednej ze ścian, jeśli tapetujemy tylko kawałek pokoju).
Jak sprawdzić, ile rolek tapety potrzebujemy? Najprościej jest zmierzyć długość ściany, a następnie podzielić ją przez szerokość rolek tapety. Na przykład: jeśli nasza ściana ma 3 m długości, a wybrana przez nas rolka tapety ma długość 1 m, warto kupić 3-4 rolki.
Warto też zwrócić uwagę na długość tapety w rolce (należy też zmierzyć wysokość ściany). Nie zapominajmy też o uwzględnieniu zapasu tapety na ewentualne błędy pomiarowe, błędy w kładzeniu tapety lub krzywe ściany.
Błąd 5: Nieprawidłowy sposób kładzenia tapety
Kładzenie tapet wymaga ogromnej cierpliwości i wprawy, a także dokładności. Błędem, który popełnia wiele osób podczas tapetowania jest klejenie pasów „na zakładkę”. Pasy tapet powinno układać się jeden przy drugim w taki sposób, by na siebie nie zachodziły, ale precyzyjnie się stykały.
Innym błędem jest niedokładne gładzenie tapet podczas ich klejenia. Efektem mogą być wybrzuszenia, czyli pęcherzyki powietrza uwięzione pod tapetą. By tego uniknąć, możemy posiłkować się specjalnymi szczotkami do gładzenia tapet, gąbkami czy gumowym wałkiem. W tapetowaniu niezbędną pomocą może okazać się również ostry nożyk do przycinania tapet.
Zanim zaczniemy kleić tapetę do podłoża, warto sprawdzić, czy klej powinien być nałożony bezpośrednio na ścianę, czy na tapetę – to będzie zależeć od danego rodzaju tapety.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tapety do sypialni: jak tapetować z sukcesem? Porady i 22 inspiracje w GALERII ZDJĘĆ
Błąd 6: Naciąganie tapety podczas przyklejania
Podczas klejenia tapety nie należy jej za bardzo naciągać, ponieważ po jakimś czasie tapeta odrobinę się skurczy, co może skutkować nieestetycznymi lukami.
Błąd 7: Brak zapasu na sufit
Kiedy kładziemy tapety przy suficie, warto zostawić trochę zapasu na ewentualne błędy lub różnice w wysokości ścian (krzywe ściany). Doklejanie pojedynczych kawałków nie tylko jest żmudną pracą, ale również taka ściana nie prezentuje się zbyt estetycznie… by tego uniknąć, warto więc przyklejać pasy tapety „z zapasem”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tapety winylowe – poznaj ich zalety! Wybieramy tapety ścienne
Błąd 8: Wietrzenie i ogrzewanie wnętrza podczas tapetowania
To może być zaskoczeniem dla wielu, ale podczas tapetowania pomieszczenia, nie powinniśmy go ani wietrzyć, ani dogrzewać. Dlaczego? Zmiana temperatury w pokoju może wpłynąć na proces wiązania się kleju, a nawet – powodować szybsze odklejanie się tapety od ściany. Stała, optymalna temperatura w pomieszczeniu pozwoli na naturalne schnięcie kleju.
Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania i daj się zainspirować!
Autor: Pion Poziom
Użyty w mieszkaniu róż nie jest jednak zbyt cukierkowy i pretensjonalny. Wręcz przeciwnie, dzięki pomysłom architektek, różowe wnętrza nabierają pazura, urzekając świeżym, niebanalnym, a przy tym bardzo modnym wyglądem.
Autor: Karol Kleszyk Promo Focus / Pracownia MARBOU
W kawalerce zastosowano układ otwarty, a granice między poszczególnymi pomieszczeniami czy strefami wyznaczają ażurowe przepierzenia lub meble.
Autor: materiały prasowe AQForm
W otwartej strefie dziennej królują biel, drewno i miękkie tkaniny, które dodają aranżacji przytulności.