Sprytne sposoby na oszczędzanie energii. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd?
Koszty ogrzewania i prądu w sezonie zimowym są wysokie i mocno obciążają domowe budżety. Jak temu zaradzić? Są na to proste sposoby, które dotyczą także mieszkań wynajmowanych. Istotne są również dobre nawyki, które łatwo wyćwiczyć.
Autor: serwis prasowy marki Only Radiators
Oto 9 sposobów na zmiejszenie rachunków za energię.
Spis treści
- Dostęp do światła dziennego
- Jak doświetlić wnętrze?
- Kaloryfery zawsze odsłonięte
- Parapety i półki – ciepła mniej ucieka
- Wymiana termostatów
- Uszczelnienie okien i drzwi
- Odpowiednie wietrzenie pokoju
- Folia odbijająca ciepło – sprytny trik
- Zimą jest… zimniej! Cieplej się ubieraj
- Grzejniki nie muszą być zawsze odkręcone
- Inteligentny system ogrzewania
Jedną z podstawowych przyczyn wysokich rachunków za ogrzewanie i prąd jest niewystarczająca izolacja cieplna budynku. Patrząc perspektywicznie, inwestycja w przeprowadzenie termoizolacji budynku to koszt, który warto ponieść, aby w ciągu kolejnych lat wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie i dogrzewanie domu. Jeśli jednak mieszkamy w bloku lub dopiero planujemy kupić lub wynająć mieszkanie warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów.
Dostęp do światła dziennego
Duży wpływ na temperaturę w mieszkaniu mają okna – nie tylko ich szczelność, ale również liczba i orientacja względem stron świata. Dlatego już przy wyborze mieszkania, które chcemy kupić lub wynająć, powinniśmy zwrócić na to uwagę i zdecydować się na takie, w którym przez większą cześć dnia (ponad 50% czasu) zapewniony jest bezpośredni dostęp do promieni słońca.
Mieszkania z oknami skierowanymi na południe przyjmują cztery razy więcej ciepła niż te z oknami wychodzącymi na północ. Ponadto im dłużej mieszkanie ma dostęp do światła dziennego, tym mniej musimy używać oświetlenia sztucznego – wpływa to więc także na oszczędność energii elektrycznej.
Jak doświetlić wnętrze?
Jeśli istnieje możliwość wprowadzenia zmian w projekcie mieszkania, zwłaszcza takiego, w którym wszystkie okna znajdują się na jednej ścianie, warto zastąpić ścianki działowe przeszkleniami. Przejrzyste przepierzenia nie hamują drogi światłu dziennemu do dalszych zakątków mieszkania. W efekcie przestrzeń jest doświetlona, dzięki czemu nie ma potrzeby ciągłego używania sztucznego oświetlenia. Dodatkowo takie rozwiązanie optycznie powiększa wnętrze.
Kaloryfery zawsze odsłonięte
Kaloryfer maksymalnie odkręcony, a ciepła w pomieszczeniu niewiele? Przyjrzyjmy się temu, czy grzejniki nie są niczym zasłonięte. Chodzi przede wszystkim o meble, które stanowią trudną do pokonania barierę dla ciepła, ale nie tylko. Ciężkie, grube zasłony, które lubią się pojawiać w wystroju na zimę, także ograniczają przepływ ciepła z kaloryferów. Postawmy więc lepiej na rolety, tym bardziej że współczesne modele doskonale zastępują nawet najelegantsze zasłony. Może się okazać, że po całkowitym odsłonięciu grzejników można zmniejszyć stopień ogrzewania, a przez to sporo zaoszczędzić.
Parapety i półki – ciepła mniej ucieka
Dzięki parapetom mniej ciepła ucieka w strefie wokół okna. Dla kaloryferów stanowią zaś swoisty kierunkowskaz – blokują wędrówkę ciepła do góry, dzięki czemu rozchodzi się ono po pokoju. Dlatego jeśli grzejnik znajduje się w innym miejscu niż pod oknem, warto nad nim zamontować przynajmniej półkę, która odegra podobną rolę jak parapet wewnętrzny. Co zyskamy? Mniejsze zużycie ciepła i oczywiście niższe opłaty.
Wymiana termostatów
W znacznej części domów na kaloryferach nie są zainstalowane termostaty. Efekt? Kaloryfery grzeją albo „na full”, albo wcale. Stare, mocno wyeksploatowane termostaty również nie spełniają dobrze swojego zadania. Zdarza się, że po prostu się blokują po latach i tylko pozornie regulujemy nimi temperaturę. Warto więc poświęcić więcej uwagi tym drobiazgom!
Uszczelnienie okien i drzwi
Czasem nawet jedna niewielka szczelina oznacza wzrost nakładów na ogrzewanie pokoju. Dokładnie więc przyjrzyjmy się oknom i drzwiom, a także uszczelnijmy wszelkie ubytki czy „podejrzane” miejsca. Wystarczy powoli przejeżdżać ręką wzdłuż framugi. Jeśli w którymkolwiek miejscu poczujemy powiew chłodu, wymaga ono uszczelnienia. Uszczelkę przyklejamy na brzegu futryny.
Warto wiedzieć: w ciągu dnia odsłaniajmy okna. Promienie słoneczne przenikają przez szyby, przez co zyskujemy więcej ciepła. Nocą odwrotnie – okna najlepiej jest dokładnie zasłonić.
Odpowiednie wietrzenie pokoju
Pierwsza zasada: zawsze zakręcamy termostat (pozycja zerowa), gdy zaczynamy wietrzenie. Inaczej dostanie on sygnał, że musi zwiększyć poziom grzania. Druga zasada: wietrzymy krótko, ale porządnie. Kilka minut przy szeroko otwartym oknie w pełni wystarczy. Częste uchylanie okna w ciągu dnia oznacza większe straty ciepła, a więc i wyższe opłaty.
Folia odbijająca ciepło – sprytny trik
Część ciepła z kaloryfera zawsze ucieka przez chłodną ścianę za nim. Dlatego warto go od niej odgrodzić specjalną srebrną folią (można nawet użyć kuchennej – aluminiowej), którą dostaniemy bez problemu w markecie budowlanym. Taka folia lepiej też odbije ciepło, które trafia do pokoju.
Zimą jest… zimniej! Cieplej się ubieraj
Na dworze hula mroźny wiatr, a my wędrujemy po mieszkaniu w samym T-shircie – kuszące, ale mało ekonomiczne. W dodatku o wiele zdrowiej będzie zachować temperaturę 20-21 stopni w salonie, a w sypialni nawet 17-18 stopniu (w niższej lepiej się wyśpimy). Na T-shirt narzucajmy więc ciepły sweter, częściej przyrządzajmy coś w kuchni, na podłodze umieśćmy ciepły dywan – szybko zauważymy, że ogrzewanie można zmniejszyć, a rachunki spadną
Grzejniki nie muszą być zawsze odkręcone
Ciepło z grzejników rozchodzi się szybko, dlatego możemy obniżać temperaturę (lub całkowicie zakręcać termostat), gdy wychodzimy do pracy, a tym bardziej gdy nie ma nas w domu kilka dni. Warto także robić to na noc. Niższa temperatura (17-18 stopni) to zdrowszy sen.
Inteligentny system ogrzewania
Mało osób wie, że taki system można łatwo zainstalować nawet w wynajmowanym mieszkaniu. Najprościej mówiąc, to system regulatorów, który dba o odpowiednią temperaturę, a także wydajne zarządzanie ogrzewaniem. Warto go włączyć do innych instalacji spod znaku domu inteligentnego (i w rezultacie – energooszczędnego).
Autor: serwis prasowy marki Only Radiators
Oto 9 sposobów na zmiejszenie rachunków za energię.