Adaptacja poddasza na mieszkanie - projekt i koszty. Pomysły na adaptację strychu
Adaptacja poddasza na mieszkanie - pomysły, inspiracje: przeczytaj o czym pamiętać, wykonując adaptację strychu, jakie sa koszty i jak wykonać projekt adaptacji. O to jak urządzić mieszkanie na poddaszu, zapytaliśmy architektów.
Autor: Norbert Banaszyk/DADA
Spis treści
- Koszty i wymagania adaptacji poddasza
- Projekt adaptacji poddasza. Jak liczyć powierzchnię użytkową poddasza?
- Oświetlenie na poddaszu
- Adaptacja poddasza na mieszkanie: przykładowe mieszkanie
- Materiały wykończeniowe do adaptacji poddasza
- Adaptacja poddasza na mieszkanie: galeria zdjęć
Odzyskana przestrzeń na poddaszu pełni często funkcję odrębnego mieszkania lub pokoju. Dobrze urządzone poddasze, mimo skosów, daje poczucie swobody i otwarcia. Adaptacja poddasza na mieszkanie wymaga znajomości prawa budowlanego i dobrego projektu. Zapytaliśmy ekspertów i architektów, jak przeprowadzić adaptację strychu.
Urządzając pokój na poddaszu, warto postawić na liczne ukryte systemy przechowywania. Ponadto na poddaszu sprawdzą się jasne kolory ścian, ciepła kolorystyka. jeśli chcesz mieszkać na poddaszu, obejrzyj galerię zdjęć, gdzie prezentujemy pomysły na poddasze: zdjęcia i aranżacje, które was zainspirują.
Koszty i wymagania adaptacji poddasza
Co należy zrobić przed zakupem poddasza do remontu?
- Zapytaj właściciela budynku o zgodę na przebudowę poddasza. Dowiedz się, czy stan budynku pozwala na przebudowę i prace budowlane związane z adaptacją poddasza na mieszkanie.
- Obejrzyj dokumentację budowlaną domu. Zanim zabierzemy się za adaptację poddasza warto poprosić o konsultację architekta.
- Zobacz w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego, czy warunki zabudowy zezwalają na użytkowanie poddasza jako mieszkania. Warunki te mogą określać zakres przebudowy poddasza (czy można podnieść dach, dodać okna itp.).
- Jeśli brak planu miejscowego, wystąp w lokalnym urzędzie o warunki zabudowy. Dowiedz się w wydziale architektury, co powinna zawierać dokumentacja projektowa poddasza i czy budynek jest objęty ochroną konserwatora.
- Gdy budujesz dom z poddaszem, które początkowo nie będzie używane, zawczasu wystąp o pozwolenie na budowę, zgłoś poddasze jako użytkowe. Obniżysz koszty adaptacji poddasza, uprościsz procedury (czasami wystarczy zgłosić remont).
Projekt adaptacji poddasza. Jak liczyć powierzchnię użytkową poddasza?
Według starej normy ta o wys. 0–1,4 m nie jest liczona, tę o wys. 1,4–2,2 m liczy się jako 50%, a powyżej 2,2 m jako powierzchnia pełnowartościowa. Nowa norma podaje powierzchnię 1 m² posadzki powyżej 1,9 m wys. Poniżej 1,9 m to powierzchnia pomocnicza.
Dobre warunki do pracy w czasie upału
Podczas upalnych dni do wnętrz napływa promieniowanie słoneczne, powodujące znaczne podwyższenie temperatury w mieszkaniu czy domu. Na rynku dostępnych jest kilka pomocnych w takiej sytuacji rozwiązań, m.in. klimatyzatory, wentylatory, rolety wewnętrzne czy żaluzje, jednak najczęściej nie przynoszą one wystarczającej ulgi.
Dużo lepszym rozwiązaniem są markizy, czyli osłony zewnętrzne, które promieniowanie cieplne zatrzymują po zewnętrznej stronie okna, dzięki czemu nie nagrzewa się powietrze we wnętrzu. A to nie koniec ich zalet! Dość wspomnieć obniżenie rachunków za prąd na działanie klimatyzacji z jednej strony, a sztucznego oświetlenia z drugiej. Do tego dochodzi ochrona przed insektami i... wścibskimi spojrzeniami.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do artykułu: Komfort pracy w upalne dni. Jak go zapewnić? 6 sprawdzonych rad >>
oraz w poniższej galerii.
Autor: Materiały prasowe Fakro
Najlepsze efekty przynosi wykorzystanie rozwiązań absorbujących promienie słoneczne już przed szybą i emitujących ciepło na zewnątrz. Przykładem takich wyrobów są markizy AMZ do okien dachowych czy markizy VMZ do okien pionowych firmy FAKRO. Z przeprowadzonych przez firmę badań wynika, że są one do 8 razy skuteczniejsze niż rolety wewnętrzne. Więcej w artykule: Komfort pracy w upalne dni. Jak go zapewnić? 6 sprawdzonych rad
Autor: archiwum
Głównym założeniem projektu było stworzenie dużej otwartej przestrzeni, by w pełni wykorzystać południowo-wschodnią ekspozycję i skąpać mieszkanie w słońcu. Projekt wnętrz: Magdalena Borowiec/ Besign Studio Zdjęcia: Jakub Nanowski
Oświetlenie na poddaszu
Pomieszczenie poddasza musi spełniać wymagania związane z naturalnym oświetleniem. Powierzchnia okien na poddaszu ma wynosić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Światło powinno docierać do wnętrz na poddaszu przez 4 godziny w trakcie dnia. Gdy okna dachowe są rozmieszczone w różnych połaciach, do wnętrza wpada więcej światła i pokój na poddaszu jest równomiernie rozjaśniony. Jednak zgrupowanie okien w jednym miejscu i zestawienie ich obok siebie lub jedno nad drugim też ma duże zalety. Poszczególne strefy pokoju na poddaszu będą wtedy nasłonecznione w różnym stopniu.
Najlepiej oświetlone powinno być miejsce do pracy na poddaszu, dlatego biurko dobrze jest ustawić bezpośrednio pod oknem (czy to pionowym, czy połaciowym) lub w bliskim jego sąsiedztwie. Jeśli na poddaszu planujemy pokój dla dzieci, również strefa zabawy powinna być dobrze doświetlona. Z kolei miejsce do spania na poddaszu wymaga intymności. Idealnie zatem, jeśli znajduje się w jakimś zacisznym kącie, do którego nie dociera bezpośrednio światło słoneczne.
Aby stworzyć wrażenie przytulności w aranżacji poddasza, warto również zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie, które powinno być nastrojowe i mieć ciepłą barwę. Na poddaszu zamiast jednego górnego żyrandola sprawdzi się w tej sytuacji kilka mniejszych punktów świetlnych zainstalowanych w różnych częściach wnętrza.
Autor: Marcin Czechowicz
Adaptacja poddasza na mieszkanie: przykładowe mieszkanie
Mieszkanie na poddaszu powstało po generalnym remoncie. Aranżacja wnętrza jest oryginalna i pełna uroku. Zachwyca drewnianymi konstrukcyjnymi podporami, które odnowiono i zabezpieczono, co nadało aranżacji wnętrza nietypowego i ciekawego charakteru. Prezentowane wnętrza na poddaszu przypominają przytulną wiejską hacjendę.
Aranżacja wnętrza na poddaszu utrzymana jest w jasnych i ciepłych kolorach, jedynie kącik w jadalni ma piękną barwę hiszpańskiej czerwieni. Dodało to energii sąsiadującej kuchni w stonowanych barwach bieli i brązu. Dodatki i sprzęty w kuchni również nawiązują do czerwonego koloru ściany, a dzięki temu wnętrze zyskało na spójności. Mieszkanie na poddaszu jest ciepłe i sympatyczne.
Pokój dzienny na poddaszu, urządzony jako wyspa relaksu na okrągłym dywanie, jest jasny i przytulny. Nowoczesności w mieszkaniu na poddaszu dodają sprzęty grające oraz ciekawe oświetlenie. Ściany ze skosami - specyfika wnętrz na poddaszu - zostały pomysłowo zagospodarowane i wykorzystane jako półki na książki i ozdobne bibeloty. Większość ozdób i dodatków, a także aranżacja całego wnętrza na poddaszu, to dzieło pani domu, której hobby to właśnie rękodzieło. W galerii zdjęć prezentujemy: ładne zdjęcia mieszkania na poddaszu.
Autor: materiały prasowe Raumplus
Schodki na miarę. W tym salonie zabudowano ścianę szczytową, bo kolankowa jest dość niska. Dach jest stromy, więc wysokość pomieszczenia jest znaczna, a to umożliwiło zbudowanie sporego regału (Raumplus.com). Kształt ściany narzucił schodkową formę mebla. Podziały wewnętrzne są nieregularne, część półek jest otwarta, część wyposażona w drzwiczki. Mimo pokaźnych gabarytów mebel wygląda lekko dzięki temu, że jest biały jak ściany wokół, a jego zawartość nie wypełnia go całkowicie. Ciekawy efekt uzyskasz, malując każde drzwiczki na inny kolor – będziesz miała regał w stylu lat 60. XX wieku.
Materiały wykończeniowe do adaptacji poddasza
Aranżując wnętrza na poddaszu, warto wprowadzić naturalne materiały. Najłatwiej zrobić to, wykańczając podłogę drewnem. Jeśli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można zdecydować się na panele drewniane lub choćby imitację drewna. Barwa drewna bardzo dobrze wpływa na nasze zmysły i sprawia, że wystrój pokoju na poddaszu staje się przytulny. Drewniana podłoga zawsze będzie się wydawała ciepła.
Adaptacja poddasza na mieszkanie: galeria zdjęć
Autor: Mariusz Bykowski
W aranżacji mieszkania na poddaszu w starej kamienicy elementy loftowe i postarzane zestawiono z nowoczesnym umeblowaniem. GDZIE KUPIĆ: kanapa Vesta – Furninova; stoliki – Norr11; dywan Patchwork – Sarmatia Trading; puf, kubek – Square Space; lampa Foscarini; poduszki – NAP, Square Space; stołki – Fameg.
Autor: Tomasz Nowicki
W aranżacji apartamentu projektant postawił na połączenie bieli, szarości i drewna, dzięki czemu powstałe wnętrze ma charakter ponadczasowy. Świadoma rezygnacja ze zbędnych dekoracji podkreśla charakter zastosowanych materiałów: bielonej deski podłogowej, kamienia naturalnego z którego wykonano blaty, przesuwnych tafli szklanych.
Autor: Mariusz Bykowski