Boazeria w nowym wydaniu. Drewniane deski znów na topie!

2024-08-01 11:30

Masz boazerię w mieszkaniu? Zastanów się dwa razy, zanim spiszesz ją na straty. Odnowiona, może nadać wnętrzu całkiem innego wyrazu. Świetnie komponuje się z nowymi meblami oraz będzie idealną ozdobą ściany. W krajach skandynawskich boazeria w domu - deski na ścianie i suficie - jest często nieodzownym elementem wystroju wnętrza. Jasne drewno ociepla charakter całego wnętrza, wprowadza przytulną atmosferę i znakomicie czuje się wśród skandynawskich dodatków, a jej odnowienie wiąże się z dużo mniejszym nakładem pracy niż jej usunięcie. Boazeria wcale nie musi być nudna! Zobacz inspiracje w galerii zdjęć.

Spis treści

  1. Boazeria: nowy trend czy przeżytek w dekoracji ścian?
  2. Jak tchnąć nowe życie w boazerię?
  3. Z czym połączyć boazerię?
  4. Boazeria w nowoczesnych wnętrzach

Dlaczego boazeria? Zupełnie nowa albo odnowiona pięknie dekoruje ścianę, a wnętrzu dodaje przytulności. Co więcej, zapewnia ciepło zarówno w przenośni, jak i dosłownie – jest bowiem dobrym materiałem izolującym. Odpowiednio impregnowana i pielęgnowana zachowa swoje walory estetyczne przez długi czas. Pora więc na nowo przekonać się do boazerii.

Boazeria: nowy trend czy przeżytek w dekoracji ścian?

Boazeria znana była już w starożytności. Często stosowano ją we wnętrzach renesansowych i klasycystycznych. Dawniej deski na ścianie były lakierowane, pozłacane lub ozdabiane polichromią. Wnętrza z boazerią były nieco ciężkie optycznie, ale też dostojne i eleganckie.

Boazeria służyła najczęściej do pokrycia ścian oraz sufitów. W starym budownictwie do dziś możemy spotkać się z jej obecnością. Często ma ona też postać lamperii - np. na klatkach schodowych lub korytarzach budynków użyteczności publicznej.

Czytaj też: Jak samodzielnie odnowić boazerię? To proste!

Boazerię zwykle dziedziczy się wraz z wystrojem mieszkania. Ta pamiętająca jeszcze czasy PRL-u nieszczególnie cieszy się uznaniem, a przy okazji – spędza sen z powiek. Dzieje się tak dlatego, że zdejmowanie boazerii wiąże się z większym remontem mieszkania, a to oznacza spore koszty i utrudnienia. Łatwiej więc taką boazerię po prostu odnowić i dzięki temu „uwspółcześnić”.

Choć w Polsce moda na boazerię skończyła się mniej więcej wraz ze zmianami ustrojowymi, to za granicą sytuacja wyglądała nieco inaczej. Na przykład w Skandynawii boazeria od dawna stanowi tradycyjny element wystroju i lubi w nim grać pierwsze skrzypce. W porównaniu z tą „PRL-owską” jest jednak jaśniejsza, lżejsza optycznie i bardziej naturalna. Drewno najczęściej się bieli albo pozostawia w naturalnej kolorystyce, tyle że koniecznie jak najjaśniejszej.

Zobacz też: Różne rodzaje boazerii - poznaj je wszystkie!

Jak tchnąć nowe życie w boazerię?

Zanim podejmiemy decyzję o usunięciu boazerii z mieszkania, warto zastanowić się dwa razy. Odnowienie boazerii wiąże się z kosztem o wiele mniejszym i wymagającym mniejszego nakładu pracy niż jej usunięcie.

Kiedyś do wykańczania boazerii wykorzystywano bezbarwny lakier, a także farby olejne o barwach zbliżonych do drewna. Dziś mamy o wiele większy wybór. Boazerię można też zmienić w inny sposób – np. skrócić ją, zamontować w inny sposób albo przerobić na panele dekoracyjne.

Deski na ścianie przemalowane na jasny kolor sprawią, że wnętrze wyda się lżejsze optycznie, nowocześniejsze, a często też przytulniejsze. Jedyne, w co musimy się zaopatrzyć, to papier ścierny (w celu dokładnego zeszlifowania powierzchni) oraz farba w wybranym przez nas kolorze. Następnie możemy przystąpić do działania.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć sposób ułożenia boazerii oraz jej kolor. Jeżeli nie chcemy optycznie zmniejszyć pomieszczenia, a zdecydowaliśmy się na boazerię w formie lamperii, kolor ściany nad nią powinien być zbliżony do barwy drewna albo jaśniejszy. W przypadku gdy układamy boazerię na całą wysokość ściany, pomalujmy ją na biało albo inny jasny kolor (np. któryś z modnych pasteli).

Boazerię często wykorzystuje się też tylko na jednej ze ścian w pomieszczeniu. Może to być np. ściana za sofą w salonie albo za łóżkiem w sypialni. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ciemniejszym kolorze drewna, który ciekawie skontrastuje się z jasnymi farbami na pozostałych ścianach. Moda na styl eko wiąże się też z zastosowaniem drewna z recyklingu, które jest zwykle ciemniejsze od tego „świeżego”. Świetnie więc sprawdza się na jednej, wybranej ścianie.

Warto wiedzieć: dobrym pomysłem jest użycie białego lakieru do drewna. Nie tylko wprowadzimy do wnętrza uniwersalny, lekki optycznie kolor, lecz także dobrze zabezpieczymy drewno.

Z czym połączyć boazerię?

Boazeria doskonale pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, którego główną domeną są jasne barwy, prostota i naturalne materiały. Dobrze też skomponuje się z jasnymi, tradycyjnymi meblami lub przecieranymi (shabby chic) albo w stylu rustykalnym. Taka drewniana dekoracja ściany świetnie odnajduje się również we wnętrzach klasycznych, prowansalskich i angielskich.

Boazerię z ciemnego drewna warto zaś włączyć do wystroju inspirowanego loftami czy stylem vintage. Będzie także ciekawym kontrapunktem dla białych bądź szarych ścian we wnętrzach nowoczesnych. Słowem, każdy znajdzie boazerię idealną dla siebie!

Boazeria w nowoczesnych wnętrzach

Jak urządzić wnętrze z deskami na ścianie? Zobaczcie najpiękniejsze aranżacje salonów z boazerią na ścianie. Znajdziecie w nich masę inspiracji na wnętrza w różnych stylach!

ZOBACZ: Boazeria drewniana na ścianach i na suficie. POMYSŁY na aranżacje

Malowanie boazerii na biało - w 10 krokach