Chcesz kupić mieszkanie do remontu? Przed decyzją koniecznie sprawdź te 3 rzeczy

2023-02-20 14:55

Mieszkania z rynku wtórnego są zazwyczaj tańsze niż nowe lokale od dewelopera. Jednak w przypadku starych mieszkań często potrzebny jest generalny remont. Sprawdź, co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania w starym budownictwie i jak mieć pewność, że zakup jest opłacalny.

mieszkanie stare
Autor: getty images

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego z reguły są dużo tańsze niż pachnące nowością lokale od deweloperów. W serwisach z ogłoszeniami można często natrafić na prawdziwe perełki – np. mieszkania w starych kamienicach, które mają niepowtarzalny klimat i urok.

Ale to nie wszystko. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego można trafić na lokal blisko centrum miasta w dobrej cenie. Na takie okazje raczej nie możemy liczyć w przypadku nowych inwestycji, które w większości powstają na obrzeżach miast lub w oddalonych od centrum dzielnicach.

Zanim kupisz mieszkanie z rynku wtórnego

Decyzja o zakupie mieszkania z rynku wtórnego powinna być bardzo dobrze przemyślana. Mimo wielu zalet, stare mieszkania nie są wolne od wad. Oto kilka kwestii, na które powinno się zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego.

1. Znajomość lokalnego rynku nieruchomości

Jeśli jednak zależy nam na znalezieniu lokalu z rynku wtórnego, warto zacząć od rozeznania się w średnich wartościach cenowych za mieszkania w starym budownictwie w konkretnym mieście lub dzielnicy, która nas interesuje. To pozwoli nam uniknąć oszustów i nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą sprzedać mieszkanie zbyt drogo.

Ponadto, uzbrojeni w wiedzę o średniej cenie za metr kwadratowy w danym mieście lub okolicy możemy lepiej przygotować się do ewentualnych negocjacji cen.

Znajomość cen może również pomóc w oszacowaniu całkowitego kosztu zakupu mieszkania, wliczając w niego prace remontowe i wykończenie wnętrz. Dobrze zaplanowane wydatki to podstawa!

2. Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania

Gdy znajdziemy lokal, który wzbudzi nasze zainteresowanie, czas sprawdzić, w jakim jest stanie. To kluczowe, ponieważ może się okazać, że koszty remontu będą tak wysokie, że zamiast zyskać, stracimy na kupnie gniazdka z drugiej ręki.

Najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie specjalisty, który obejrzy mieszkanie i przygotuje dokładny raport stanu technicznego. Jeśli jednak nie mamy możliwości współpracy z taką osobą, podczas oględzin warto zwrócić uwagi na wszystkie objawy złego stanu technicznego, m.in.:

Warto byłoby dowiedzieć się nieco więcej o instalacjach wewnętrznych – można poprosić właściciela o udostępnienie dokumentacji dotyczącej lokalu i dopytanie o historię remontów.

3. Sprawdzenie stanu prawnego lokalu

Dokumentacja przyda się również do sprawdzenia stanu prawnego lokalu. To ważne, by mieszkanie miało jasną sytuację prawną – w ten sposób możemy uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na informacje dotyczące ewentualnych współwłaścicieli. Jeśli osoba, która chce nam sprzedać mieszkanie nie jest jedynym właścicielem, musimy o tym wiedzieć.

Druga kwestia to obciążenie mieszkania. Czy lokal jest w jakiś sposób obciążony? Czy komornik może się o niego upomnieć?

Warto też zapytać właściciela o powód sprzedaży. Możemy też zapytać sąsiadów o lokal, którym jesteśmy zainteresowani, a także o blok czy kamienicę, w której się mieści.

Źródło: rynekpierwotny.pl

Nasi Partnerzy polecają