Niezwykłe efekty na ścianach, czyli jak zrobić ciekawą ścianę
Gładkie ściany wydają Ci się nudne i nieciekawe? Myślisz o ładnej, oryginalnej dekoracji? Rozważ różne efekty na ścianach, stosując farby, tynki albo bejce. Powierzchnie ścian mogą naśladować beton, naturalny kamień, mienić się drobinkami złota, tworzyć wyraziste faktury. Wzory? Jakie tylko wymyślisz!
Autor: materiały prasowe
Niektóre dekoracje ścienne, np. pognieciona ściana, wymagają użycia zestawu materiałów i sporej wprawy. Na mokrą farbę kładziemy specjalny papier. Nie naciągamy go, ale gnieciemy, formując wzór. Dociskamy suchym wałkiem i znów malujemy. Kolejne warstwy to bejca perłowa (przetarta gąbką celulozową) i matowa. Efekt dekoracyjny wyjątkowy, ale i praktyczny – dobrze kryje nierówności ścian. Primacol Decorative, Namibia 190, koszt wykonania tego efektu to ok. 25 zł/m2, Unicell Poland
Spis treści
- Efekty na ścianach - samodzielnie lub z fachowcem
- Dekoracje ścian: tynk, farba czy bejca?
- Narzędzia do efektów na ścianach
- Efekty na ścianach: ułatw sobie pracę
- Efekty dekoracyjne ścian: aranżacje z tapetą lub naklejką
- Zobacz ciekawe pomysły na efektowne ściany! GALERIE ZDJĘĆ
Ściany z efektem specjalnym to świetny sposób na oryginalne wnętrza. Dekoracje ścian zależą od użytych narzędzi, fantazji i odwagi. Nowoczesne materiały wykończeniowe pozwalają osiągnąć efekty dekoracyjne na ścianach, o których kiedyś można było tylko marzyć. Jednak decyzję o dekoracjach ścian warto dobrze przemyśleć, bo łatwo przesadzić.
By zamierzony efekt na ścianie się podobał, a nie przytłoczył wnętrza, warto wybrać jedną ścianę, która będzie mocnym akcentem. Można też tylko fragment ściany ozdobić tynkiem strukturalnym czy farbą z połyskiem. Wnęka albo słup w pokoju? To idealne elementy do dekoratorskich popisów.
Efekty na ścianach - samodzielnie lub z fachowcem
Zanim przystąpimy do pracy, warto porozmawiać z fachowcem, ponieważ preparaty do dekoracji ścian są dosyć drogie. Z niektórymi poradzimy sobie sami, do nałożenia innych potrzebny będzie specjalista. Wiele z nich jest odpornych na uszkodzenia, szorowanie i zmywanie wodą, pasują więc do różnych wnętrz, nawet do łazienki. Farbę z metalicznymi pigmentami (srebrnym, złotym, brązowym, miedzianym) nakłada się wałkiem. Na gładkiej powierzchni ściany można uzyskać oryginalny wzór, jeśli po naniesieniu farby owalną szczotką „przeczeszemy” jeszcze mokrą ścianę ruchami na krzyż. Jednak już przy takiej dekoracji ścian potrzebna jest precyzja.
.. Pastelowe kolory ścian – 20 ładnych inspiracji >>>
Autor: Pixers
Tapeta z motywem kwitnącej magnolii.
Dekoracje ścian: tynk, farba czy bejca?
- Tynk strukturalny: gęsta masa z drobnymi kamykami i grubym piaskiem. Można barwić masę lub kolorować już po nałożeniu. Do kształtowania potrzebna jest warstwa masy grubości 2-5 mm, jego nanoszenie wymaga więc pewnego wysiłku fizycznego. Tynk strukturalny pozwala kształtować różnorodne wzory przestrzenne w dekoracji ścian. Daje prawdziwe pole do popisu (i eksperymentów) dla domowych dekoratorów! Wyżłobienia, rowki pionowe i poziome, symetryczne i fantazyjne, delikatne i chropowate. Z tynku betonowego możesz nawet stworzyć efekt betonowych płyt lub deskowania za pomocą specjalnego stempla gumowego, który przeciągany po mokrej masie zostawi ślady słojów drewna.
- Farba strukturalna: ma rzadszą konsystencję niż tynk, zawiera tylko piasek krzemianowy. Malowanie nią jest łatwe nawet dla amatora. Farba taka może imitować wiele materiałów wykończeniowych.
- Bejca ścienna: transparentny preparat nanoszony na farbę podkładowa lub tynk. Daje efekt cieniowanego wykończenia, matowy lub z połyskiem.
- Masa szpachlowa: pokrywa się nią ścianę za pomocą packi weneckiej, co jest dość pracochłonne. Po wyschnięciu i wypolerowaniu daje efekt stiuku (imitacja marmuru) lub żyłkowania.
Narzędzia do efektów na ścianach
Do kreowania dekoracji ścian i efektów z tynku i farb warto użyć nietypowych narzędzi. Dzięki temu faktura dekoracyjnej ściany będzie niepowtarzalna. Możesz wykorzystać np. gąbkę (robiąc przecierki), kawałek papieru czy folii (do tynku), szczotkę ryżową (uzyskasz efekt sztruksu na ścianie), koncówkę grabek, grzebień (rowki), a także… rękę.
.. Lamperia wraca do łask! Pomysły do wnętrz >>>
Efekty na ścianach: ułatw sobie pracę
Dekoracyjne ściany są dość pracochłonne. Dlatego warto poznać kilka zasad, które ułatwią ich wykonanie.
- Faktura dekoracyjnej ściany będzie jednolita, jeśli nałożysz ją jednym pociągnięciem, bez odrywania narzędzia od ściany. To niełatwe zadanie. Aby sobie pomóc, podziel powierzchnię pracy taśmą malarską na mniejsze pola. Pokrywaj je etapami, jedno po drugim.
- Trzymaj się ściśle zaleceń producenta preparatu, którego chcesz użyć do dekoracji ścian. Rozcieńczając tynk wodą, nie zmieniaj proporcji na własną rękę - od tego zależy udany efekt końcowy.
- Podczas malowania farbą strukturalną systematycznie ją mieszaj, aby zapobiec osadzaniu się wypełniacza - nadającego fakturę - na dnie pojemnika.
- Na etapie dekorowania ścian nie nakładaj farby w nadmiarze, nie zanurzaj w niej narzędzia co chwila. Tu liczy się czas, bo trzeba zdążyć z wykonaniem wzoru, zanim farba wyschnie.
Efekty dekoracyjne ścian: aranżacje z tapetą lub naklejką
Naklejka na ścianę, barwna fototapeta czy rysunek namalowany za pomocą szablonu to dzisiaj nic nowego. Jednak trafny dobór wzoru i koloru dekoracji ściany do aranżacji salonu nie jest wcale taki prosty. Dekoracja ścian salonu często przynosi niespodziewane efekty. Najlepsze uzyskuje się, wykańczając w taki sposób jedną ze ścian lub tylko jej część. Możliwości jest wiele: tapeta z wyrazistym wzorem, barwna naklejka na ścianę lub fototapeta.
Doskonałym sposobem na nadanie wnętrzu bardziej indywidualnego charakteru jest zastosowanie na ścianie wyrazistego wzoru. Ciągle modne są paski, kratka, motywy roślinne i wzięte z natury, a nawet ulubione krajobrazy. Wyrazisty wzór, którym pokryto ściany, może narzucać aranżację wnętrza. Mocne, różnobarwne wzory najlepiej się prezentują, gdy zostaną użyte na dużych płaszczyznach ścian lub tylko na jednej z nich. Z rozwagą stosujmy wzorzyste ściany w niewielkim wnętrzu. Gdy pojawią się na wszystkich ścianach, zmniejszą wnętrze i będą męczyć wzrok.
.. Pasy na ścianie – 17 ciekawych pomysłów >>>
Jeśli wzory na ścianie są różnokolorowe, należy też zadbać, by nasycenie barw w elementach aranżacji było podobne. Bezpieczne rozwiązanie to nawiązanie do kolorystyki wyposażenia np. obić kanap, zasłon, poduszek czy dywaniu. Modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wzorów uproszczonych – form geometrycznych czy kwiatów wyeksponowanych na utrzymanym w tej samej tonacji tle.
Warto też zastanawić się nad zgraniem kształtów zastosowanych we wzorach naklejki czy tapety z aranżacją pokoju. Gdy w salonie dominują sprzęty o mocno zgeometryzowanych kształtach, wzór o miękkiej linii złagodzi kanciaste formy we wnętrzu. Jednak w pokoju urządzonym w stylu klasycznym warto podtrzymać klasyczne wzory - jest to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie pozwalające uzyskać spójne stylowo wnętrze.
Zobacz ciekawe pomysły na efektowne ściany! GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Michał Przeździk
Autor: serwis prasowy marki Bimago
Tapeta 3D do salonu.
Autor: materiał prasowy Klinika Betonu
Prefabrykowane płytki ścienne z betonu architektonicznego 3D. Wzór można aplikować na całą powierzchnię ścian lub na wybrane fragmenty, tworząc we wnętrzu trójwymiarowe dekoracje.
Autor: mat. pras. Rasch Textil
Tapeta marki Rasch w wielokolorowy, kwiatowy wzór na ciemnym tle