Klimatyzacja centralna w domu. Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego? Radzi EKSPERT
Co lepiej sprawdzi się w warunkach domowych: klimatyzacja centralna czy klimatyzator? Klimatyzacja przyda się zwłaszcza w upalne dni. Ekspert przedstawia wady i zalety klimatyzacji oraz klimatyzatorów w mieszkaniu.
Spis treści
- Klimatyzacja centralna wymaga przygotowań na etapie budowy domu
- Klimatyzacja centralna czy miejscowa?
- Klimatyzacja centralna - zalety i wady
- Wady i zalety klimatyzacji miejscowej
Warunkiem korzystania z pełnej klimatyzacji (utrzymywania temperatury, wilgotności i czystości powietrza na wymaganym poziomie) jest zamontowanie w domu centrali klimatyzacyjnej z odzyskiem ciepła i wilgoci przygotowującej powietrze oraz sieci kanałów doprowadzających je do wszystkich pomieszczeń i drugiej – usuwającej z nich zużyte powietrze.
Klimatyzacja centralna wymaga przygotowań na etapie budowy domu
Taka klimatyzacja, oprócz sporych nakładów finansowych (koszt zakupu, montażu, obsługi), wymaga także odpowiednio wczesnego podjęcia decyzji o takiej inwestycji już podczas projektowania domu.
Wykonując klimatyzację centralną, kanały poziome trzeba ukryć na przykład w podwieszanych stropach, pionowe obudować tak, żeby były niewidoczne, a na centralę klimatyzacyjną wybrać miejsce z dala od sypialni, żeby praca wentylatorów nie była uciążliwa, zwłaszcza nocą.
Wadą centralnego systemu klimatyzacji jest brak możliwości sterowania temperaturą i wilgotnością w poszczególnych pomieszczeniach, co w przypadku pomieszczeń z oknami skierowanymi w różne strony świata uniemożliwia dotrzymanie wymaganych parametrów wewnętrznych. Dlatego do zapewnienia powietrza w ilości wymaganej do oddychania i usuwania zanieczyszczeń stosuje się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, a do utrzymywania temperatury na odpowiednim poziomie – klimatyzatory.
.. Klimatyzator do mieszkania – co wybrać? >>>
.. Gdzie umieścić klimatyzator? >>>
Klimatyzacja centralna czy miejscowa?
W ten sposób można utrzymywać wymagane parametry powietrza w każdym pomieszczeniu. Klimatyzatory nie mają wprawdzie możliwości regulowania wilgotności, ale latem klimatyzator osusza powietrze. To korzystne, bo organizm ludzki lepiej funkcjonuje przy wyższej temperaturze i niższej wilgotności, co jest związane ze sposobem oddawania ciepła przez pocenie się.
Typowy klimatyzator nie dostarcza do pomieszczenia świeżego powietrza, więc nie zastępuje wentylacji, lecz jedynie ją uzupełnia. Schładzanie za pomocą klimatyzatorów odbywa się miejscowo: jedno stacjonarne urządzenie obsługuje przeważnie jedno, rzadziej dwa-trzy pomieszczenia (klimatyzatory typu multisplit).
Niekiedy używa się także klimatyzatorów przenośnych. Po ochłodzeniu powietrza w jednym pomieszczeniu przenosi się je do innego, aby i tam poprawić jakość powietrza.
Klimatyzacja centralna - zalety i wady
- klimatyzacja jest sterowana centralnie,
- klimatyzacja centralna doprowadza świeże powietrze, poprawia jego temperaturę, wilgotność i czystość przez cały rok;
- system klimatyzacji centralnej wymaga zainstalowania podczas budowy lub generalnego remontu;
- centrala i kanały zajmują sporo miejsca; kanały muszą być ukryte w ścianach i stropach;
- regulacja temperatury i wilgotności jest centralna.
Wady i zalety klimatyzacji miejscowej
- klimatyzacja miejscowa, ale jeden klimatyzator (przenośny) może być używany do schładzania powietrza w kilku pomieszczeniach jest tańsza od kanałowej;
- klimatyzator poprawia temperaturę i osusza powietrze w okresie letnim; nie doprowadza świeżego powietrza do pomieszczenia i wymaga współdziałania z wentylacją kanałową z odzyskiem ciepła i wilgoci;
- może być zainstalowana w istniejącym domu bez niszczenia wnętrz;
- jednostka zewnętrzna ma stosunkowo niewielkie wymiary; z zewnętrzną łączą ją jedynie cienkie miedziane rurki temperaturę reguluje się indywidualnie w każdym pomieszczeniu.
.. Jaki klimatyzator przenośny? Poradnik zakupowy >>>
Autor: Thinkstockphotos.com
Autor: mat. prasowe Sharp
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A60EUW