Co musisz wiedzieć przed remontem? 7 rzeczy, dzięki którym unikniesz remontowych wpadek

2022-07-29 12:06

Masz w planach remont mieszkania? Super! Planujesz robić go samodzielnie? Ekstra! Zanim jednak zabierzesz się do malowania ścian czy skuwania płytek przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak uniknąć najczęstszych remontowych wpadek.

remont
Autor: getty images

Spis treści

  1. 1. Planowanie z wyprzedzeniem
  2. 2. Kolejność prac remontowych
  3. 3. Wypożyczanie zamiast kupowania sprzętu
  4. 4. Profesjonalny pomiar
  5. 5. Bycie dobrym sąsiadem
  6. 6. Wybór odpowiednich drzwi
  7. 7. Drzwi do łazienki

1. Planowanie z wyprzedzeniem

Wiele osób zaczynając remont myśli, że wystarczy okazjonalnie wybrać się do sklepu budowlanego, żeby kupić (albo dokupić) ładne płytki, tapety lub inne materiały. Niestety, najczęściej okazuje się, że dany model lub kolor jest wyprzedany i trzeba czekać kilka dni czy tygodni na dostawę.

Dobrym pomysłem jest więc wizyta w sklepie, znalezienie płytek czy tapet, które się nam podobają i zamówienie ich z wyprzedzeniem. Warto kupić drobny zapas materiałów, w razie gdyby uległy uszkodzeniu lub gdyby się okazało, że potrzebujemy ich po prostu więcej niż zakładaliśmy.

2. Kolejność prac remontowych

Generalny remont mieszkania zaczynamy od pomieszczeń najtrudniejszych i takich, które wymagają największego wysiłku i pracy – a więc łazienki i kuchni. Oczywiście, nie remontujemy ich jednocześnie, ale jedno po drugim. W ten sposób będziemy mieć stały dostęp do wody.

Na końcu remontujemy przedpokój, który jest ważnym i intensywnie eksploatowanym ciągiem komunikacyjnym podczas remontu mieszkania.

Remont w nowym roku
Autor: Jelena Danilovic / Getty Images

3. Wypożyczanie zamiast kupowania sprzętu

Zamiast kupować sprzętu do remontu, lepiej go wypożyczyć. Sprzęt jak wiertarka czy szlifierka to koszt kilkuset złotych (a nawet więcej w niektórych przypadkach). Z reguły takich urządzeń użyjemy raz, podczas remontu.

By oszczędzić pieniądze i miejsce w szafie, lepiej na czas prac remontowych sprzęt wypożyczyć – np. z lokalnej wypożyczalni sprzętu lub od rodziny czy przyjaciół. Warto też sprawdzić w internecie: często osoby prywatne oferują wynajem sprzętu.

4. Profesjonalny pomiar

Samodzielne mierzenie może być niedokładne, dlatego by uniknąć błędów i późniejszych niemiłych niespodzianek, lepiej zlecić tę czynność fachowcom.

5. Bycie dobrym sąsiadem

Remont w bloku jest uciążliwy nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla sąsiadów. Warto więc poinformować najbliższe otoczenie o planowanym remoncie. Można to zrobić osobiście (szczególnie sąsiadów z góry i z dołu), albo przez krótki liścik przypięty do tablicy na klatce schodowej.

Najgłośniejsze prace, dla komfortu mieszkańców bloku, najlepiej wykonywać nie wcześniej niż o 7 i nie później niż o 22, najlepiej w środku dnia, gdy większość osób jest w pracy.

remont
Autor: getty images

6. Wybór odpowiednich drzwi

Drzwi to bardzo ważny element wyposażenia wnętrz, choć często traktowany jest po macoszemu. Wybierając model drzwi warto zdecydować się na okleinę, która jest trwała i odporna na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. W ten sposób drzwi posłużą nam na dłużej.

Ważne jest też to, czy drzwi otwierają się na lewą, czy na prawą stronę. Najwygodniej jest, gdy otwierają się na ścianę, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i bardziej funkcjonalne.

Drzwi otwierane do wewnątrz pokoju są znacznie bezpieczniejsze – gdy otwierają się na korytarz (a więc na zewnątrz pokoju), blokują ciągi komunikacyjne. Wyjątkiem są drzwi łazienkowe, które lepiej, by otwierały się na zewnątrz.

Gdy w mieszkaniu mamy drzwi obok siebie, warto tak je zaplanować, by podczas otwierania wzajemnie się nie blokowały.

Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, możemy zdecydować się na przykład na drzwi przesuwne.

7. Drzwi do łazienki

Warto wspomnieć też o samych drzwiach do łazienki – muszą one przede wszystkim dobrze odprowadzać wilgoć. Kratka, tuleja czy podcięcie wentylacyjne muszą znaleźć się w każdym skrzydle drzwi do łazienki. Są też oczywiście nowsze rozwiązania takie jak szczeliny wentylacyjne, które są prawie niezauważalnymi wycięciami w drzwiach.

W drzwiach łazienkowych powinien się znaleźć także sprawnie działający zamek. Nie zaszkodzi, by drzwi do łazienki były wyposażone w przeszklenia z mlecznego szkła, które dodatkowo doświetli łazienkę i jednocześnie zapewni maksimum prywatności.

*Do tworzenia tego mini-poradnika zainspirowała nas seria filmików marki PORTA „Remontowe nauczki”.

Drzwi przesuwne nie tylko do szafy. Jak można wykorzystać drzwi przesuwne?
Autor: materiały prasowe Porta
Nasi Partnerzy polecają