Co zamiast drewna w mieszkaniu? Drewniane wzory laminatów, gresu, spieków

2022-06-08 15:01

Drewno to jeden najpopularniejszych materiałów używanych w aranżacji wnętrz. Drewniane podłogi i meble w różnych wybarwieniach są zawsze modne i ponadczasowe. Mimo wielu zalet, drewno ma również wady, dlatego niekiedy warto wybrać jego zamiennik. Kiedy sprawdzi się imitacja drewna? Jak wyglądają drewniane wzory laminatów, gresu i spieków?

Spis treści

  1. Co zamiast drewna – jaki materiał wybrać?
  2. Laminat zamiast drewna – drewniane wzory laminatów
  3. Co zamiast drewna? Płytki i gres imitujące drewno
  4. Co zamiast drewna? Spieki we wzór drewna

Co zamiast drewna – jaki materiał wybrać?

Materiałów, które wyglądają jak drewno i dobrze je naśladują jest dużo – do wyboru mamy laminaty, gresy i płytki ceramiczne czy spieki kwarcowe. Imitacja drewna to dobry pomysł, zwłaszcza w pomieszczeniach i miejscach narażonych na wilgoć i wysoką temperaturę. Co wybrać zamiast drewna w mieszkaniu? Jakie właściwości mają poszczególne materiały?

Laminat zamiast drewna – drewniane wzory laminatów

Najczęściej wybierany zamiennik drewna to laminat czyli rodzaj płyty z dekoracyjną powierzchnią imitującą drewno (lub inne materiały, np. kamień). Ze względu na sposób wykonania dzielimy je na laminaty HPL i płyty fornirowane.

Laminat HPL, czyli High Pressed Laminate to dekoracyjna płyta powstała w wyniku sprasowania na gorąco pod wysokim ciśnieniem kilku warstw papieru rdzeniowego impregnowanego żywicą fenolową oraz papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową. Powierzchnia płyty HPL jest pokryta specjalną powłoką, która zapewnia trwałość koloru, chroniąc przed wyblaknięciem. Płyta HPL słynie ze swojej wytrzymałości i odporności na ścieranie. Dzięki metodzie produkcji laminat ten jest odporny na zginanie, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. HPL, w przeciwieństwie do drewna nie wymaga zabiegów konserwatorskich, dobrze znosi wysoką i niską temperaturę (od -60 do +80 stopni), jest odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, grad czy promieniowanie UV. Powierzchnia płyt HPL nie posiada porów, jest gładka i nie absorbuje wody, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystana w pomieszczeniach, które mają ciągły kontakt z wilgocią. Laminat HPL bardzo łatwo utrzymać w czystości – wystarczy nasączona wodą szmatka, by pozbyć się zabrudzeń, ponadto jest to materiał odporny na działanie chemii czyszczącej. Jest również ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia (HPL nie wchodzi w reakcję z żywnością). Dzięki swojej bezporowej konstrukcji zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. To wszystko sprawia, że meble lub blat z laminatu HPL doskonale sprawdzą się w kuchni lub w łazience, oczywiście także w salonie, sypialni czy przedpokoju. Dobrej jakości laminaty HPL mają wyczuwalną w dotyku strukturę drewna. Na korzyść laminatów HPL przemawia także cena.

Laminat fornirowany – powstaje podobnie jak laminat HPL, jednak zamiast papieru z nadrukowanym wzorem drewna, jako wierzchnią warstwę wykorzystuje się naturalną okleinę drewnianą. Laminat fornirowany charakteryzuje się trwałością oraz wytrzymałością, zachowując jednocześnie naturalny wygląd – jest odporny na zabrudzenia, ścieranie, zarysowania oraz działanie promieni słonecznych. Sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach, najczęściej wykorzystywany jest do produkcji mebli.

Co zamiast drewna? Płytki i gres imitujące drewno

Płytki ceramiczne lub gresy doskonale naśladują wzory, kolory i struktury drewna. Drewnopodobny gres i płytki na bazie terakoty są łatwe w pielęgnacji. Ułożone na podłodze nie wymagają cyklinowania, lakierowania i mycia specjalnymi preparatami. Ich powierzchnia jest odporna na wodę, nie wymaga impregnowania, dlatego sprawdzają się w łazience nie tylko na podłodze, ale też na ścianach, np. pod prysznicem. Płytki drewnopodobne mają mniejszy opór cieplny niż panele podłogowe (szybciej się nagrzewają), dzięki czemu to dobre rozwiązanie w przypadku ogrzewania podłogowego. Mnogość kolorów, wzorów i formatów pozwala na atrakcyjne wykończenie każdej płaszczyzny – płytka lub gres drewnopodobny może imitować parkiet ułożony w jodełkę, deski na ścianie, a nawet lamele.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Blat z laminatu: plusy i minusy blatu kuchennego z laminatu

Fornir na ścianie: zalety i wady ściennych paneli fornirowanych

Płytki drewnopodobne: nowoczesna alternatywa dla drewna. Poznaj ich zalety!

Płytki drewnopodobne w łazience, kuchni, salonie: pomysły

Panele laminowane - nie tylko zamiast drewna. Jakie są ich zalety?

Jakie płytki do salonu są najlepsze? Wybieramy płytki podłogowe do pokoju dziennego

Co zamiast drewna? Spieki we wzór drewna

Spiek kwarcowy powstaje z naturalnych materiałów – w wyniku mieszania, a następnie prasowania wielu minerałów, m.in. piasku kwarcowego, iłów łupkowych, skał granitowych oraz barwników. Spieki mają bardzo dobre właściwości użytkowe – są odporne na ścieranie, promieniowanie UV i wysoką temperaturę. Świetnie sprawdzają się w kuchni, jako materiał na blaty, ponieważ nie uwalniają żadnych substancji pod wpływem wody, nie dopuszczają także do tworzenia się pleśni, bakterii i grzybów. Wzór drewna na płytach ze spieku kwarcowego wygląda wiarygodnie, więc z powodzeniem może imitować drewno we wszystkich pomieszczeniach – od kuchni, przez łazienkę, salon czy przedpokój. Właściwości spieku sprawiają, że można nim wykończyć rozmaite powierzchnie: blaty, ściany, meble, podłogi. Spieki są dostępne w bardzo dużych formatach, dzięki czemu pozwalają uzyskać efekt dużej, drewnianej płaszczyzny.

Obejrzyj zdjęcia prawdziwych wnętrz i znajdź inspiracje:

Nasi Partnerzy polecają