Co zrobić, gdy grzejnik nie grzeje i jest cały zimny? Oto 5 powodów, dlaczego kaloryfer nie działa

2024-11-08 9:04

Twój grzejnik nie grzeje? To problem, który może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, szczególnie w chłodne dni. Zanim wezwiesz fachowca, sprawdź kilka podstawowych przyczyn i rozwiązań, które pomogą przywrócić ciepło w twoim mieszkaniu. Dowiedz się, co zrobić, gdy grzejnik nie grzeje i jest cały zimny?

grzejnik
Autor: getty images

Spis treści

  1. Jak naprawić zepsuty grzejnik? 5 przyczyn niedziałającego grzejnika
  2. Jak poprawnie odpowietrzyć grzejnik?
  3. Przygotuj grzejnik do sezonu grzewczego!
  4. Jak zadbać o grzejnik po sezonie grzewczym?

Jak naprawić zepsuty grzejnik? 5 przyczyn niedziałającego grzejnika

Właśnie rozpoczął się sezon grzewczy, a nasz grzejnik nie chce działać, albo co gorsza, grzeje tylko do połowy. Nie musimy od razu wzywać fachowca, jest kilka prostych sposobów, które pozwolą nam naprawić grzejnik we własnym zakresie i zostać bohaterami swojego domu.

Co zrobić, jeżeli grzejnik nie działa?

1. Sprawdź zawór odpływowy

Zacznijmy od najprostszej rzeczy — sprawdzenia zaworka odpływowego. Często szukamy poważnych przyczyn niedziałającego grzejnika, podczas gdy w większości przypadków wystarczy odkręcić zaworek odpływający.

Niepozorny element znajduje się w dolnej części kaloryfera i najczęściej przykryty jest sześciokątną nakładką maskującą. By go odkręcić, będziemy potrzebować specjalnego klucza imbusowego. Po odkręceniu zaworka odpływowego grzejnik powinien działać bez zarzutów, jeżeli wciąż coś jest nie tak, przejdźmy do następnego kroku.

2. Sprawdź zawór termostatyczny

Awaria grzejnika może mieć przyczynę w zepsutym zaworze termostatycznym, a konkretnie wciśniętej iglicy. By sprawdzić, czy zawór termostatyczny jest zepsuty, należy ustawić go kilka razy na minimum i maksimum.

Sprawny grzejnik przy maksymalnej temperaturze powinien po kilkunastu minutach być bardzo gorący. Jeżeli nie jest, może świadczyć to o zablokowanej iglicy.

By ją naprawić, wystarczy odkręcić i zdjąć głowicę termostatyczną. Zobaczymy wtedy iglicę, wystający bolec. Jeżeli jest zbyt wciśnięta, przekręcanie zaworu termostatycznego nie działa, a ciepła woda nie dostaje się do kaloryfera.

By odblokować i wyciągnąć iglicę wystarczy złapać jej koniec przy pomocy kombinerek i pociągnąć do siebie. Po takim zabiegu grzejnik powinien natychmiast zacząć działać. A co jeśli wciąż jest zimny? Wtedy wdrażamy plan B.

3. Sprawdź, czy grzejnik nie jest zapowietrzony

Jeżeli po sprawdzeniu zaworka odpływowego i iglicy termostatu grzejnik nadal nie chce z nami współpracować, pora go odpowietrzyć. Zapowietrzony grzejnik nie tylko nie wydziela ciepła – często w środku słychać bulgotanie lub przelewanie się wody.

Dlaczego grzejnik się zapowietrza?

Głównie przez błędy montażowe i nieszczelność instalacji. Powietrze przedostaje się do instalacji centralnego ogrzewania, co skutkuje niskim ciśnieniem wody i zimnym kaloryferem.

Jak poprawnie odpowietrzyć grzejnik?

Jest to bardzo proste. Najpierw wyłączamy termostat i czekamy, aż grzejnik ostygnie. Jeżeli nasz grzejnik nie ma termostatu, wystarczy odciąć dopływ wody. Kiedy grzejnik jest zimny, przykładamy pojemnik lub miskę pod zawór odpowietrzający (zazwyczaj jest w górnej części grzejnika) i odkręcamy go ostrożnie przy pomocy klucza lub wkrętaka.

Usłyszymy wtedy świst powietrza i zacznie lać się woda. Kiedy powietrze ucichnie, należy zakręcić zawór i włączyć termostat. Grzejnik powinien działać.

4. Sprawdź, czy grzejnik jest prawidłowo zamontowany

Odpowietrzenie grzejnika nie przyniosło oczekiwanych skutków? W takim przypadku awaria grzejnika może mieć jeszcze inną przyczynę. Często jest tak, że grzejnik nie działa, ponieważ został źle zamontowany.

Niedziałający grzejnik mógł zostać odwrotnie podłączony, dlatego ani odpowietrzenie, ani odkręcenie zaworka odpływowego nie pomogło. Na szczęście można temu zaradzić przez ponowne zamontowanie grzejnika, tym razem we właściwy sposób.

Grzejniki połączone są z instalacją zawsze przy pomocy dwóch zaworów, regulacyjnego i odcinającego. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że damy sobie z tym radę, nie wahajmy się wezwać fachowca. A jeżeli podejmiemy się tego zadania we własnym zakresie, pamiętajmy o względach bezpieczeństwa i odcięciu dopływu wody na czas montażu.

5. Sprawdź, czy instalacja grzeczna nie jest zanieczyszczona

Równie częstą przyczyną niedziałającego grzejnika jest zanieczyszczona instalacja grzewcza. W instalacji mogą znajdować się różnego rodzaju osady jak np. kamień czy rdza, które uniemożliwiają sprawne działanie grzejnika. Jeżeli nasz grzejnik pełen jest zanieczyszczeń, warto zlecić hydraulikowi jego płukanie.

Przygotuj grzejnik do sezonu grzewczego!

O grzejniki i instalację grzewczą w naszym domu powinniśmy dbać nie tylko w czasie sezonu grzewczego.

Istnieje kilka sposobów, by przygotować naszą instalację na nadchodzącą zimę.

1. Tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy dokładnie oczyścić grzejnik z kurzu i brudu. Jeżeli tego nie zrobimy, kiedy grzejniki zaczną grzać, możemy poczuć zapach spalonego brudu i kurzu, który nie tylko jest nieprzyjemny, ale może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie (zwłaszcza alergików).

2. Przed sezonem grzewczym zadbajmy o dobrą cyrkulację ciepłego powietrza, a więc nie zastawiajmy grzejników meblami ani łóżkami. Wtedy będziemy pewni, że gorące powietrze z grzejników będzie unosiło się do góry, łączyło z zimnymi masami powietrza i rozchodziło po pomieszczeniu.

3. Wiele osób zastanawia się, czy można wymieniać grzejnik w sezonie grzewczym. Jak najbardziej! Jeżeli awaria grzejnika będzie miała miejsce w którymś z zimowych miesięcy, nie czekajmy, tylko wezwijmy hydraulika. Fachowiec dokona tzw. zamrożenia rur, czyli zatrzymania ciśnienia wody za pomocą specjalnego „korka” lodowego. Dzięki temu będzie możliwe zdjęcie zepsutego grzejnika i zamontowanie nowego.

Jak zadbać o grzejnik po sezonie grzewczym?

Jak zadbać o grzejnik po sezonie grzewczym? 90% osób popełnia jeden błąd tuż po sezonie grzewczym – zakręca zawory grzejnika. Eksperci zalecają natomiast odkręcenie zaworów i ustawienie głowic termostatycznych na maksymalną wartość (najczęściej jest to 5 lub 8, w zależności od termostatu).

Ta prosta czynność pomoże nam uniknąć zapowietrzenia grzejników i pozwoli sprawnie rozpocząć kolejny sezon grzewczy. Zaleca się odkręcenie zaworów już latem.

Przeczytaj również: Ten dom zdominował styl eklektyczny! Loftowe drzwi połączono z szafką z maszyny Singera