Co zrobić z zaciekami na suficie? Jaka farba na zacieki na suficie? Oto nasze patenty!

2024-08-29 15:17

Zacieki na suficie to częsty problem mieszkańców bloków — ale nie tylko! Trudno przejść z nimi do porządku dziennego, ponieważ plamy o różnych odcieniach – od żółtego po brązowy – delikatnie mówiąc, są co najmniej nieestetyczne. Dowiedz się, jak zlikwidować zacieki na suficie i czym pomalować sufit po zalaniu.

Spis treści

  1. Co oznaczają zacieki na suficie?
  2. Zacieki na suficie: jak je wysuszyć?
  3. Jak zlikwidować zacieki na suficie? Co zrobić z zaciekami na suficie?
  4. Czym pomalować sufit po zalaniu? Jaka farba na zacieki na suficie?
  5. Jak usunąć stare zacieki na suficie? Usuwanie zacieków ze ściany przez szlifowanie
  6. Zacieki na suficie i ścianie: jak zamalować zacieki. Zdjęcia

Co oznaczają zacieki na suficie?

Skąd się biorą zacieki? Przyczyn może być sporo, np.: 

  • przeciekający dach
  • awaria instalacji wodnej – przykładowo: rury biegnące przez sufit mogą być nieszczelne
  • zalanie mieszkania – jeśli mieszkasz w bloku, a na twoim suficie pojawiają się zacieki, skontaktuj się z administracją i sąsiadem, który nad tobą mieszka
  • zbyt duża wilgotność powietrza
  • nieprawidłowy system grzewczy
  • uszkodzona pralka lub zmywarka

Rude zakola na suficie, łuszcząca się farba, pruchle i odpadający tynk — choć już to brzmi strasznie, to zacieki na suficie to nie tylko problem estetyczny! Duża ilość wody można prowadzić do poważnych uszkodzeń nawet konstrukcji budynku. Z kolei wilgoć doprowadza do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Grzyb na ścianie: jak usunąć grzyba ze ściany KROK PO KROKU?

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.

Zacieki na suficie: jak je wysuszyć?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac naprawczych, zidentyfikuj źródło wilgoci – to absolutna podstawa. Niezależnie od tego, czy chodzi o przeciekający dach, czy problem z instalacją, musisz najpierw usunąć przyczynę zacieków.Następnym krokiem powinno być ich osuszenie.

Wietrz mieszkanie, zaopatrz się w osuszacz, który szybko pomoże ci wyciągnąć wodę z powietrza i przyspieszy proces schnięcia. Jeśli zalanie nie ograniczyło się tylko do kilku plam na suficie, ale było naprawdę poważne, rozważ wypożyczenie osuszacza budowlanego, a nawet zatrudnienie profesjonalnej firmy, która mogłaby się tym zająć.

Co jeszcze możesz zrobić? By przyspieszyć proces schnięcia, czasem warto nawiercić w stropie kilka otworów i spuścić stamtąd resztę wody. Nawet gdy wydaje nam się, że sufit jest w miarę suchy, woda może jeszcze zalegać w kanałach i otworach.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zapobiegać zalaniu domu i mieszkania? Ochrona przed zalaniem – porady

Jak zlikwidować zacieki na suficie? Co zrobić z zaciekami na suficie?

Gdy sufit jest już suchy, możesz przystąpić do usuwania plam. Zacznij od przygotowania powierzchni do malowania. Delikatnie zeskrob luźne fragmenty farby lub tynku.

Jeśli to konieczne, całość możesz wygładzić gąbką szlifierską. W przypadku gdy na suficie pojawił się grzyb, najpierw musisz zastosować odpowiedni środek grzybobójczy, ponieważ nawet specjalistyczne farby na zacieki nie zapobiegają jego dalszemu rozwojowi. 

Zacieki na suficie
Autor: Getty Images/ONA_PLANAS

Później należy zagruntować sufit. Nawet jeśli zacieki nie są intensywne, grunt ujednolici jego powierzchnię i sprawi, że farba lepiej pokryje plamy.

Czym pomalować sufit po zalaniu? Jaka farba na zacieki na suficie?

Kiedy sufit jest już odpowiednio przygotowany i zagruntowany, czas na malowanie. Czym pomalować sufit po zalaniu? Nawet się nie zastanawiaj i zaopatrz się w specjalną farbę, która ma dużą zdolnością krycia i jest odporna na przenikanie plam.

Praktycznie wszystkie popularne marki mają w swojej ofercie farby na zacieki na suficie: Śnieżka, Dulux, Decoral, Magnat itd. Jeśli zacieki ograniczają się jedynie do niewielkiej powierzchni, na ogół wystarczy zamalować tylko zalany fragment. Później cały sufit można pokryć tradycyjną farbą (ceramiczną lub akrylową).

Jak usunąć stare zacieki na suficie? Usuwanie zacieków ze ściany przez szlifowanie

Jeśli zacieki na suficie są na tyle oporne, że nawet grunt i specjalna farba nie są w stanie ich zamaskować, trzeba je zeszlifować. Usuwamy nie tylko samą farbę, ale nawet zewnętrzną, cienką warstwę tynku. Następnie miejsce, w którym były zacieki, na nowo tynkujemy i pokrywamy gładzią gipsową. 

Zacieki na suficie i ścianie: jak zamalować zacieki. Zdjęcia

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają