Czarne ślady na ścianie. Jak powstają, jak je usuwać i jak im zapobiegać?

2021-05-26 7:07

Czarne ślady szpecą ściany, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nieco obskurne, mało przytulne. Czy można ich powstawaniu zapobiec? Czy da się je łatwo usunąć bez konieczności malowania całych powierzchni ścian?

Malowanie ścian
Autor: Ridofranz/gettyimages

Spis treści

  1. Czarne ślady na ścianie – jak powstają?
  2. Czarne ślady na ścianie – jak je usuwać?
  3. Malowanie ścian: jaki rodzaj farby wybrać? GALERIA ZDJĘĆ  
  4. Czarne ślady na ścianie – jak im zapobiegać?

Gdy wprowadzamy się do nowego domu lub kończymy remont mieszkania i wszystko aż lśni czystością, chcielibyśmy utrzymać ten stan przez długie lata. Ale wiadomo, że w domu czy mieszkaniu, które jest użytkowane na co dzień, na przykład przez liczną rodzinę, czyste ściany niezmiernie szybko mogą przestać takimi być.

Czarne ślady na ścianie – jak powstają?

Upilnowanie dzieci, by nie ocierały się mokrymi kurtkami lub plecakami, czy psa, by nie drapał pazurami po ścianie praktycznie jest niemożliwe. Sami też często siedząc na krześle lub fotelu zapominamy, że mamy zaraz za plecami ścianę i wstając, przesuwamy po niej oparciem. Podobne przykłady można by mnożyć – chwila nieuwagi i czarny ślad na ścianie gotowy. 

Malowanie sufitu
Autor: yunava1/gettyimages

Czarne ślady na ścianie – jak je usuwać?

Najprostszym sposobem usunięcia czarnego śladu ze ściany jest jej umycie, ale należy to zrobić jak najszybciej po jego powstaniu, bo wtedy jest większa szansa, że zniknie. Obecnie we wnętrzach do ścian z reguły są używane nowoczesne farby dyspersyjne (inaczej emulsyjne), w skład których wchodzą żywice polimerowe tworzące trwałe i odporne na zmywanie powłoki.

Jednak zanim zabierzemy się za mycie, na wszelki wypadek warto sprawdzić, na ile odporna jest farba, którą mamy na ścianie. Nie musimy przecież pamiętać klasy jej odporności na szorowanie albo być w stanie przewidzieć, jak zareaguje, gdy zaczniemy ją myć. Dlatego dobrze jest wcześniej wykonać test – przetrzeć ścianę wilgotną szmatką w mało widocznym miejscu, gdzie nic się nie stanie, jeśli ewentualna plama po wodzie będzie się odznaczać. Choć najlepiej jest oczywiście umyć całą ścianę, bo to gwarantuje, że żadne różnice nie powstaną.

Malowanie ścian: jaki rodzaj farby wybrać? GALERIA ZDJĘĆ  

Ścianę myjemy przy pomocy gąbki lub miękkiej ściereczki ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń, albo specjalistycznego mydła malarskiego, jeśli ślad powstał jakiś czas temu i jego pozbycie się może okazać się uciążliwe. Następnie zmywamy ją czystą wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.Przed myciem warto ścianę odkurzyć – unikniemy dodatkowego zabrudzenia kurzem, który może być niewidoczny gołym okiem.

Czarny ślad można też próbować usunąć sodą oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. W ½ szklanki wody wystarczy rozmieszać łyżkę stołową sody, a następnie namoczoną w tej mieszance szmatką pocierać ślad, aż zniknie. Innym polecanym sposobem jest nałożenie na ślad odrobiny pasty do zębów i po kilku minutach zmycie jej ciepłą wodą przy użyciu gąbki.

Malowanie sufitu
Autor: AndreyPopov/gettyimages
Warto wiedzieć
Malowanie sufitu

Autor: GettyImages

Dowiedz się, jak sprawnie i bezproblemowo pomalować sufit

  • Najłatwiej zmywa się ściany pokryte gładzią i pomalowane farbami z połyskiem w pastelowych kolorach. Na jasnych powierzchniach ewentualnie powstała różnica w tonacji kolorystycznej nie jest aż tak widoczna, a gładź i wysoka zawartość żywicy w farbie sprawia, że powłoka jest mniej przyczepna i bez trudu usuwa się z niej zabrudzenia.
  • Zdecydowanie trudniej jest usunąć ślady ze ścian pokrytych starymi tynkami o dużym uziarnieniu lub pomalowanych farbami strukturalnymi.

Czarne ślady na ścianie – jak im zapobiegać?

Na rynku jest szeroki wybór farb, które są polecane do malowania ścian we wnętrzach narażonych na zabrudzenia i mechaniczne uszkodzenia. Dobrze sprawdzą się między innymi:

  • Farby lateksowe, które nie płowieją i długo zachowują kolor, a domieszka kauczuku sprawia, że mają większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
  • Farby akrylowe, które wyróżnia dobre krycie oraz możliwość zmywania pomalowanych nimi powierzchni.
  • Farby z dodatkiem teflonu są bardzo odporne na ścieranie, łatwo się je myje. Zawierają nanocząsteczki, które nie dopuszczają do rozwoju bakterii, alg i pleśni w ścianach.
  • Farby ceramiczne są odporne na zanieczyszczenia, a jednocześnie ściany nimi pomalowane można czyścić bez obaw, że się wybłyszczą lub odbarwią.