Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Odpowiadamy na najważniejsze pytania
Zastanawiasz się, czy (i kiedy) skorzystać z usług architekta wnętrz? W czym może ci pomóc? Jak z nim współpracować? Odpowiadamy na pytania i prezentujemy realizacje.
Autor: Naphat_Jorjee/GettyImages
Spis treści
- Liczą się czas i koncepcja, radzi Krystyna Mikołajska, Mikołajska Studio, mikolajskastudio.pl
- Zmiany na lepsze
- Jedno pomieszczenie, dwa warianty
Samodzielne projektowanie mieszkania sprawia satysfakcję, ale też wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów, koniecznością kosztownych poprawek, niefunkcjonalnością pomieszczeń. Dobry architekt wnętrz pomoże tego uniknąć. Oto kilka przesłanek za zatrudnieniem fachowca.
Projektant ma wiedzę branżową. Zna się na kwestiach technicznych, ergonomii. Doradzi, jak urządzić mieszkanie niebanalnie, a jednocześnie wygodnie, praktycznie. Jest na bieżąco z nowościami rynkowymi, trendami, ale podpowie też uniwersalne ponadczasowe rozwiązania. Patrzy na mieszkanie całościowo. Wie, jak poprawić jego funkcjonalność i wygląd, optycznie powiększyć. Takie zabiegi pozytywnie wpłyną na komfort użytkowania, a w przyszłości mogą ułatwić sprzedaż mieszkania. Oszczędza twój czas i pieniądze.
Zazwyczaj projektant wnętrz współpracuje ze sprawdzoną ekipą remontową. Doradzi dobór materiałów, dokona ich dokładnych wyliczeń. Ma też zniżki u producentów lub sprzedawców. Może cię wyręczyć. Jeśli zlecisz mu nadzór wykonawczy, zajmie się organizacją i przestrzeganiem harmonogramu prac, kontrolą budżetu. Rozwiąże z wykonawcą nieprzewidziane problemy.
Raca Architekci zaprojektowali 45-metrowe mieszkanie w stylu skandynawskim na południu Gdańska
Autor: Fotomohito
Mieszkanie zaprojektowano w stylu skandynawskim w nowoczesnym wydaniu. Naturalna brzozowa sklejka, w połączeniu z pastelowym seledynowym odcieniem zieleni, stanowi element powtarzający się w każdym pomieszczeniu.
Liczą się czas i koncepcja, radzi Krystyna Mikołajska, Mikołajska Studio, mikolajskastudio.pl
Pomyśl o projekcie wnętrz przed odbiorem mieszkania, a nawet podczas jego budowy. Dzięki temu unikniesz pośpiechu, spokojnie poczekasz w kolejce u projektanta (w renomowanych pracowniach terminy mogę być odległe). Decydując się w odpowiednim momencie na zmiany w projekcie deweloperskim, unikniesz wyburzania ścian czy przeróbek elektrycznych. Na spotkanie z architektem weź rzut mieszkania. Spisz oczekiwania odnośnie ogólno pojętych funkcji lokum. Przygotuj informacje o domownikach. Zabierz ze sobą zdjęcia wnętrz, które ci się podobają. Często klienci i architekt inaczej wyobrażają sobie to, co określają tymi samymi słowami. Architekt nie będzie kopiował zdjęć, pomogą mu jedynie zrozumieć, jaki klimat mieszkania odpowiada klientowi. Jeśli masz jakieś pytania lub się z czymś nie zgadzasz, mów śmiało. Lepiej teraz niż w połowie prac nad projektem.
Zobacz także: Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z architektem wnętrz?
Zmiany na lepsze
Początkowo kuchnia była oddzielona od pokoju dziennego ścianą konstrukcyjną (nie do wyburzenia). Tymczasem klientce zależało na kuchni otwartej na salon. Przeznaczyliśmy więc na miejsce do gotowania niewielki pokój obok salonu, połączyliśmy pomieszczenia, doprowadziliśmy niezbędne instalacje. Aby optycznie powiększyć niewielkie lokum, zastosowaliśmy jasną paletę barw, ożywiliśmy ją amarantowymi i pomarańczowymi dodatkami.
● Zanim wybierzesz architekta, sprawdź jego realizacje, porównaj stawki, zakres usług. Poradź się znajomych, rozejrzyj w internecie.
● Określ maksymalny budżet. Ekspert oceni, czy będziecie w stanie wykończyć mieszkanie w zakładanych kosztach.
● Bądź asertywny, ale jeśli masz zamiar co chwilę kwestionować pomysły projektanta, lepiej nie proś go o pomoc.
● Zbieraj wycinki z gazet, zdjęcia z internetu. Wskażą architektowi twoje oczekiwania.
● Dokładnie określcie obowiązki projektanta, liczbę twoich uwag na poszczególnych etapach, sposób rozliczenia, czas wykonania.
Przy jej zawieraniu należy zwrócić uwagę na oczekiwany zakres współpracy (projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy, nadzór). Nawet w przypadku nowego budownictwa architekt powinien wykonać inwentaryzację (każdy centymetr ma znaczenie, zwłaszcza gdy są planowane zabudowy). Umowa powinna zawierać dokładnie wyszczególnioną liczbę spotkań, przekazywanych wariantów aranżacji i ich formę (rysunki 2D, moodboardy, wizuali-zacje), liczbę zmian w projekcie, wizyt w ramach nadzoru i sposób rozliczania ponadumownych. Wszystkie elementy mają wpływ na końcową cenę projektu.
Przedstawiamy to na przykładzie realizacji projektu Izy Mildner, imms.com.pl.
1. Założenia. Podczas pierwszego spotkania z klientem projektantka dowiedziała się, że mieszkanie powinno mieć loftowy, męski charakter. Właścicielowi zależało na aneksie jadalnianym, ciemnych meblach i wyeksponowaniu elementów kamienicy, takich jak ceglane ściany, belki stropowe, duże okna. Projektanci często proszą klientów o wypełnienie ankiety, która pozwoli ustalić styl życia, gust, potrzeby domowników.
2. Inwentaryzacja. Na podstawie wymiarów pomieszczeń przygotowano propozycję układu funkcjonalnego – rzut inwentaryzacyjny (zastany) oraz aranżacyjny (proponowany). W tym przypadku powiększono łazienkę, w holu zaprojektowano szafy. Kuchnia zyskała wygodny aneks jadalniany z tapicerowanymi siedziskami, a pokój dzienny podzielono optycznie na strefę pracy i dzienną.
3. Koncepcja projektowa. Powstała na wizualizacjach i widokach płaskich po zatwierdzeniu przez klienta układu funkcjonalnego. Następnie sporządzono projekt techniczny. Rozrysowano wszystkie elementy w programie CAD. Klient otrzymał dokumentację techniczną z wyszczególnionymi zmianami budowlanymi i instalacyjnymi, dyspozycją zmian, a także propozycją nowego wyposażenia. Dzięki fotorealistycznym wizualizacjom właściciel mógł sobie lepiej wyobrazić gotowe wnętrza.
Jedno pomieszczenie, dwa warianty
Pomysł na wąską kuchnię? Architektka zaproponowała dwie opcje. 1. Zabudowę z lodówką i półkami przy oknie. Na ścianie nad blatem farbę tablicową. 2. Lodówkę wolnostojącą na drugim końcu, szkło nad blatem. W obu ukryła kaloryfer i rury przy oknie. Klientom bardziej spodobała się wersja druga. Projekt: Katarzyna Kosiorek, kkarchitekci.pl
Wydatek związany z zatrudnieniem architekta wnętrz podnosi koszt remontu lub wykończenia mieszkania o 5–10%. Cena zależy od tego, czy projektant wykonuje usługę kompleksową z nadzorem autorskim (w umowie przewidziane są często dwa nadzory – kolejny płatny za godzinę), czy też jego praca kończy się na koncepcji projektowej. Przykładowy koszt kompleksowego projektu w 2023 roku - od 300 zł/m².