Czym jest i jak działa pompa ciepła?

2021-03-10 12:34

Pompy ciepła można coraz częściej spotkać w polskich domach. Technologia ta stała się powszechnie dostępna i przystępna cenowo. Jej ogromną zaletą jest również fakt, że pozwala na ekologiczne ogrzewanie domów i mieszkań, a w połączeniu z fotowoltaiką – na niemal bezkosztowe. Oto co warto wiedzieć o pompie ciepła.

 Grzejnik Stelrad Planar Style. Stelrad
Autor: Materiały prasowe Stelrad  Grzejnik Stelrad Planar Style. Stelrad

Spis treści:

Pompa ciepła – jak działa?

Tradycyjne sposoby ogrzewania opierają się na prostej zasadzie – dochodzi do spalania paliw, które przekształcane są w ciepło. Jednak aby wytworzyć ciepło odpowiednie do ogrzania domu lub mieszkania, zawsze dochodzi do ogromnej utraty części energii – w kotle musi bowiem powstać o wiele wyższa temperatura od tej oczekiwanej w przestrzeni domowej.

Pompy ciepła są zatem rewolucyjnym rozwiązaniem pozwalającym na podejście do kwestii ogrzewania lokali w sposób ekonomiczny i ekologiczny zarazem. W przypadku takich systemów pierwotna energia jest pobierana ze środowiska naturalnego i za pomocą sprężarki przekształcana w energię cieplną służącą do ogrzewania wody grzewczej lub bieżącej wody użytkowej.

W takim procesie można pozyskać kilkukrotnie więcej energii, niż się zużyło – musimy pamiętać, że pompa ciepła będzie pobierała sporo prądu do prawidłowego działania, jednak szacuje się, że z ok. 1 kWh pobranej energii elektrycznej można uzyskać równowartość od 3 do nawet 5 kWh.

Rodzaje pomp ciepła – którą warto wybrać?

Podział pomp ciepła opiera się na źródłach, z których pobierają one energię pierwotną. Może to być woda, grunt lub powietrze – kolejność jest tutaj nieprzypadkowa, ponieważ to właśnie woda jest najlepszym źródłem ciepła, powietrze zaś najgorszym. Jak to się przekłada na popularność pomp ciepła każdego z rodzajów?

Pompa ciepła wodna

Mogłoby się zdawać, że skoro woda jest najlepszym źródłem ciepła, to właśnie pompy czerpiące z wody okażą się najpopularniejsze. Działa tu jednak efekt skali, który jest nie do przeskoczenia dla wielu gospodarstw domowych. Do ogrzania domu czy mieszkania potrzebne są ogromne ilości wody, do której nie zawsze można mieć łatwy dostęp.

Innym problemem mogą być znajdujące się w wodzie minerały, które z biegiem czasu ujawniłyby się w postaci osadów zatykających przewody w systemie ogrzewania. Podsumowując, stworzenie pompy ciepła wykorzystującej energię z wody często jest niemożliwe, więc ten rodzaj pompy ciepła jest najrzadziej spotykanym.

Pompa ciepła gruntowa

Czerpanie energii z gruntu to opłacalne i możliwe do wykonania rozwiązanie. Wymaga jednak zakopania w ziemi wymiennika poziomego lub pionowego przyjmującego postać stu- lub nawet kilkusetmetrowych przewodów biegnących pod powierzchnią ziemi poziomo lub pionowo – w specjalnym odwiercie.

Konstrukcja jest dość zaawansowana, jednak intratna – czerpanie energii z gruntu jest zawsze tak samo efektywne (nawet zimą), a korzyści energetyczne pięciokrotnie przekraczają wydane przez pompę ciepła ilości prądu.

Pompa ciepła powietrzna

To zdecydowany lider popularności wśród wszystkich rodzajów pomp ciepła. Pomimo że w gruncie i wodzie kryje się więcej energii, nie są to tak łatwo dostępne źródła jak wszechobecne powietrze. Z 1 kWh prądu przy takim systemie ogrzewania zyskujemy ok. 3 do 4 kWh energii cieplnej, co nadal jest bardzo opłacalnym wynikiem.

Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że przy bardzo dużych mrozach powietrze jest ubogie w energię cieplną i wówczas korzystanie z powietrznej pompy ciepła jest mało efektywne.

Cena pompy ciepła – czy to się opłaca?

Pompa ciepła jest z pewnością sporą inwestycją, jednak ostatecznie opłacalną. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednoczesne używanie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych, które pokryją zapotrzebowanie na energię elektryczną pobieraną przez system grzewczy w czasie pracy – wówczas okazuje się, że cały ogrzewanie domu utrzymywane jest ze źródeł odnawialnych.

Choć stworzenie systemu pompy ciepła wymaga nakładu kilkudziesięciu tysięcy złotych, warto przemyśleć ten wydatek, szczególnie że pojawiają się coraz to nowe dofinansowania i państwowe programy pochłaniające część kosztów związanych z takimi instalacjami. Ekologiczne i ekonomiczne zarazem ogrzewanie jest więc w naszym zasięgu.

Podgrzewacz wody LG Inverter Heat Pump Water Heater
LG

Autor: LG

Podgrzewacz wody LG z inwerterową pompą ciepła jest energooszczędną alternatywą dla elektrycznych oporowych lub gazowych podgrzewaczy wody. Jest idealny do zastosowań mieszkalnych i dostarcza ciepłą wodę ze sprawnością 3,75 UEF potwierdzoną certyfikatem ENERGY STAR®. Wyposażony jest w sprężarkę inwerterową LG, wyróżnia się cichą pracą na poziomie 42 dB(A) oraz możliwością zdalnego zarządzania przez Wi-Fi za pomocą aplikacji LG ThinQ® na smartfony.