Tapety szare krok po kroku. Z czym łączyć szarą tapetę? Porady i ZDJĘCIA
Kolor szary święci triumfy we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych, a wraz z nim – tapety szare. Delikatny lub wyrazisty wzór na tapecie dodaje wnętrzu uroku, przełamuje monotonię, jednocześnie zaś nie zaburza ogólnej harmonii. Sprawdź, dlaczego szara tapeta jest świetnym wyborem dla każdego!
Autor: Rebel Walls materiały prasowe
Spis treści
- Tapety szare, czyli modne dekoracje ścian
- Z czym łączyć szare tapety?
- Tapety szare: triki optyczne
- Kolor szary we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Tapeta szara ciemna czy jasna? Gładka, a może z wzorem? Wiele zależy od gabarytów pomieszczenia, a także stylistyki, która rządzi w wystroju.
Tapety szare, czyli modne dekoracje ścian
Szarą tapetę warto położyć tylko na jedną ścianę w mieszkaniu – tę, którą chcemy wyróżnić lub za pomocą „przestrzennej” grafiki dodać wnętrzu głębi. Istotną sprawą jest odcień szarości. Tapety szare w ciemnym odcieniu, zastosowane w małych wnętrzach i o słabym doświetleniu światłem dziennym, nie są najlepszym rozwiązaniem. Może być zwyczajnie zbyt ponuro. Za to w większym pokoju dziennym albo w przestronnej sypialni szara tapeta na ścianie ma znakomite walory dekoracyjne. Na jej tle znakomicie prezentują się zwłaszcza białe meble i dodatki. W tym sezonie ogromną popularnością cieszy się bardzo ciemny odcień szarości – antracyt.
Zobacz też:
Skandynawska aranżacja domu: wnętrze w odcieniach szarości
Projekt szarej kawalerki: jak dobrze się urządzić na małej przestrzeni?
Aranżacja szarej sypialni: jedna ciemna ściana we wnętrzu
Uwaga! Częstym błędem jest dobranie zbyt ciemnego odcienia szarości na ściany do pomieszczenia. Dlatego szarą tapetę na jednej ścianie warto połączyć z jasnym kolorem na pozostałych. Szarość ładnie będzie się komponować z jasnymi odcieniami beżu, kości słoniowej, kolorem morelowym, jasnozielonym, a przede wszystkim białym.
Z czym łączyć szare tapety?
Szara tapeta połączona z dużą sofą i meblami w podobnym odcieniu wprowadzi do wnętrza spokój i harmonię. Aby pomieszczenie nie było zbyt monotonne, warto postawić na dekoracje – najlepiej barwne dodatki. Świetnie sprawdzą się intensywne, soczyste kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty. Wybierzmy jednak tylko jeden kolor wiodący dodatków, bo inaczej wprowadzimy do wnętrza kolorystyczny nieład.
Tapety szare znakomicie komponują się z kolorem niebieskim. Obie barwy są chłodne, więc tworzą spójny duet. Pozwalają się wyciszyć, zrelaksować i ze spokojem zebrać myśli. Dużo jednak zależy od naszego temperamentu. Niektóre osoby uwielbiają chłodne kolory we wnętrzach i wśród nich czują się najlepiej. Ale ogniste charaktery bardziej cenią żywsze barwy, motywujące do działania.
Zobacz też: Szary salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Kolor szary doskonale łączy się także z odcieniami naturalnego drewno. Szarość plus drewno to zresztą jeden z najpopularniejszych duetów we wnętrzach nowoczesnych. Ponadto ciepły kolor drewna przełamie chłód szarości. A gdzie zastosować drewno? Najlepiej na posadzce, w meblach, ale też ciekawiej – jako materiał wykończeniowy na jednej ze ścian.
Tapety szare: triki optyczne
Jeśli decydujemy się na szarą tapetę na ścianie z geometrycznymi wzorami, warto, by pojawiły się one gdzieś jeszcze. Mogą to być np. wzorzyste dodatki. Jeśli na tapecie są kwadraty, dodajmy do wystroju inne kubiki – stolik kawowy, puf, nowoczesny kinkiet. A jeżeli romby, koła albo kratka, podążajmy tym samym tropem.
Na ścianie ciekawie zaprezentuje się też tapeta szara z motywem natury, np. ciekawie potraktowanym wyobrażeniem drzew czy lasu. Pionowe bądź poziome pasy pozwolą zresztą skrócić lub wydłużyć pomieszczenie.
Kolor szary we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Bernard Białorucki
Niezwykle modny duet szarego z żółtym świetnie skomponował się z paskami na dywanie. Piękny, żółty fotel - uszak będzie wspaniałym miejscem odpoczynku z ulubioną książką. Towarzyszy mu okrągły, błękitny stolik kawowy, który ładnie komponuje się z szarą sofą.
Autor: Marcin Grabowiecki
Na ścianie we wnętrzu pojawiły się motywy, które można spotkać również w pozostałych pokojach – poroża, łapacz snów, zegar.
Autor: SAS Wnętrza
Projekt zaczęto od podzielenia pomieszczenia go na strefy: sypialnianą, kącik do pracy oraz strefę przechowywania.
Autor: MO Architekci