SZKŁO NA ŚCIANIE zamiast płytek: rodzaje. Zobacz pomysły - ZDJĘCIA!
Szkło na ścianie stało się popularne, gdyż zapewnia wnętrzu lekkość i różnorodność. Taką dekorację ścian bez problemu można dopasować do pomieszczeń urządzonych w różnym stylu. Szkło na ścianie z powodzeniem może zastąpić np. płytki ceramiczne. Zobacz pomysły na szkło na ścianie!
Autor: Mariusz Bykowski
Spis treści
- Szkło na ścianie: dekoracyjna alternatywa we wnętrzach
- Szkło na ścianie: tafle w dekoracji ścian
- Szkło na ścianie: lacobel
- Szkło laminowane w dekoracji ścian
- Szkło na ścianie: jak mocować?
Szkło na ścianie jest uniwersalnym i oryginalnym materiałem dekoracyjnym. Szkło w dekoracji ścian to świetny pomysł na dodanie świeżości wnętrzu, przy wykorzystaniu wielu walorów jego użyteczności. Podpowiadamy, jak wkomponować szkło na ścianie i jak je zamocować. Jakie zastosować szkło nad blatem w kuchni, a jakie w aranżacji łazienki.
Szkło na ścianie: dekoracyjna alternatywa we wnętrzach
Szklane okładziny ścienne są gładkie, odporne na zaplamienia i zarysowania. Łatwo je wyczyścić, są też odporne na działanie środków chemicznych, nie uczulają. Mogą być transparentne lub bezbarwne, ale także barwione, malowane, stapiane z różnokolorowych części.
Sprawdź też: zdjęcia kuchni - GALERIE >>>
Powierzchnia szkła na ścianie nie musi być tradycyjnie lśniąca – może być satynowana, mleczna, matowa bądź piaskowana. Jako okładziny ścienne montuje się elementy różnej wielkości – tafle szkła, płytki o wymiarach podobnych do rozmiarów kafli ceramicznych i mozaiki z drobnych szklanych części.
Autor: Łukasz Kozyra
Autor: Mat. prasowe COLORIMO
Fronty meblowe/stolik COLORIMO SATI ORZECHOWY 7M30, COLORIMO SATI SZAMPAŃSKI 7M44, COLORIMO EXTRA BIAŁY 9M03
Szkło na ścianie: tafle w dekoracji ścian
Dekoracje ścian: Tafle. Wyrabiane są ze szkła hartowanego, a więc bezpiecznego w razie stłuczenia. Coraz częściej zastępują klasyczne płytki w kuchni – na ścianach między blatami szafek stojących a szafkami wiszącymi. Szkło sprawdza się doskonale na powierzchniach narażonych na osadzanie się tłuszczu, działanie wody oraz środków chemii gospodarczej. Z jednolitych szklanych tafli łatwo jest usunąć zabrudzenia, dzięki czemu unikamy żmudnego czyszczenia np. fug i konieczności ich wymiany. Szkło bazowe typu float, grubości 4 lub 6 mm (na zamówienie dostępne są większe grubości), jest pokryte z jednej strony wysokiej jakości lakierem ekologicznym i przyjaznym dla środowiska, nie zawierającym metali ciężkich. Jest on nakładany na duże tafle szkła w sposób zapewniający regularną i gładką warstwę. Powierzchnia jest wcześniej specjalnie zaimpregnowana, co zapewnia optymalne przyleganie lakieru. Szkło występuje w bogatej gamie kolorystycznej (wg palety RAL), możliwe jest także zamówienie odcieni niestandardowych. Szkło dostępne jest w wersji bezpiecznej safe, co oznacza, że warstwa polipropylenu nałożona na malowaną stronę tafli chroni je przed rozpryśnięciem w przypadku rozbicia, a także zapewnia powłoce lakieru ochronę przed wilgocią i zadrapaniami.
Szkło na ścianie: lacobel
Dekoracja ścian: Szkło lacobel - jest nieprzezroczyste i jasne, ale lśni jak klasyczne. Lacomat i Matelac od strony niepokrytej lakierem są matowe. W szkle Matelac matowa powierzchnia jest wytrawiana kwasem. Dzięki tej technice powstaje produkt o satynowym wykończeniu i pięknym, delikatnym wyglądzie. Zarówno malowanie, jak i trawienie odbywają się w procesach przemysłowych, co gwarantuje spójność i jednorodność produkcji.Płyty mogą być montowane do elementów nośnych za pomocą okuć punktowych dystansujących szkło od ściany albo klejone z użyciem bezbarwnego kleju montażowego. Druga technika mocowania zapewnia identyczny efekt, jak przy zastosowaniu ceramicznych płytek ściennych.
Szkło laminowane w dekoracji ścian
Dekoracja ścian: szkło laminowane - to szkło sklejone za pomocą folii, dzięki której podnosimy jego wytrzymałość. Często jest instalowane jako okładzina ścienna, występująca w abstrakcyjnych wzorach lub z lub tradycyjnymi motywami: pustynia, las, miasto nocą, drzewa, woda itd. Możliwości jest wiele – wszystko zależy od inwencji inwestorów.
Szkło na ścianie: jak mocować?
Wybór sposobu montażu zależy od rodzaju wykorzystanego szkła. Oprócz klasycznego, bezbarwnego modne jest obecnie szkło malowane fabrycznie, tzw. Lacobel, Lacomat, Matelac.Tafle szkła lakierowanego są zawsze montowane tak, aby warstwa lakieru była zabezpieczona, czyli naturalną lub trawioną powłoką na zewnątrz. Chroni to lakier przed porysowaniem. Poza tym szkła lakierowane instaluje się w taki sam sposób jak lustra i szkła tradycyjne. Płyty mogą być montowane do elementów nośnych za pomocą okuć punktowych dystansujących szkło od ściany albo klejone z użyciem bezbarwnego kleju montażowego. Druga technika mocowania zapewnia identyczny efekt, jak przy zastosowaniu ceramicznych płytek ściennych.
Autor: Mariusz Bykowski
Kolorystyka wnętrza zamyka się w szarości, czerni i bieli. Tworzą one nowoczesną aranżację, w chłodnej tonacji.
Autor: Interstone materiały prasowe
Blat kuchenny wykonany z czarnego granitu.
Autor: Mili młodzi ludzie
W nowoczesnej kuchni połączonej z jadalnią architekci postawili na połączenie białej, delikatnej zabudowy półmat i surowego betonu na ścianach.