Zapomnij o ukrywaniu grzejników, te będą ozdobą mieszkania. Idealne do pokojów, kuchni, łazienek
Jak mieć zimą ciepło w domu i nie martwić się przy tym o wysokie rachunki za ogrzewanie? Wybraliśmy dla was interesujące grzejniki. Idealne do pokojów, kuchni, łazienek. Są estetyczne, dostępne w wielu kolorach – ładnie dopełniają aranżację wnętrz.
Według potrzeb
Niby drobiazg, a od niego zależy zarządzanie ciepłem w pomieszczeniu i, co się z tym wiąże, stan twojego portfela. Na zdj. głowica termostatyczna Lifestyle sterowana bezprzewodowo, z czujnikami (wbudowanym i zewnętrznym), programatorem, wewnętrznym akumulatorem ładowanym poprzez port microUSB (maksymalnie raz w roku), informacją świetlną o wysokości temperatury.
Dla tradycji
Charleston marki Zehnder, choć wygląda na grzejnik wiekowy, należy do nowej generacji. Został zaprojektowany tak, by bez wielkich przeróbek instalacji łatwo można było nim zastąpić grzejniki starego typu o niskiej efektywności energetycznej. Ładnie też pasuje do stylowego wystroju. Rurowy, modułowy, także łukowy i kątowy (montowany w rogu pomieszczenia), wykonany w technologii spawania laserowego, w wielu kolorach, w ofercie również z powłoką antybakteryjną.
Bez błędów. Grzejniki najlepiej umieścić w miejscach, gdzie straty ciepła są największe – pod oknami lub obok nich, na (albo przy) ścianach zewnętrznych. By urządzenie prawidłowo i efektywnie działało, nie montuj go tuż pod parapetem. Minimalna odległość między nim a grzejnikiem to ok. 10 cm. I nie zasłaniaj go – czujnik głowicy termostatycznej odbiera wtedy niewłaściwe dane, zaburza to pracę urządzenia.
W podłodze
Grzejnik przed oknem balkonowym? Oczywiście – kanałowy nie wystaje ponad poziom posadzki. Można go dodatkowo ukryć maskownicą dopasowaną do rodzaju podłogi. A kiedy montuje? Na etapie remontu, w odległości 20–30 cm od przeszklenia. Osiąga długość nawet 350 cm.
Kolorowy ekran
Do tego zupełnie płaski. Nie przypomina więc typowego grzejnika i nie zajmuje tyle miejsca, co on.
Przed zakupem. Wybór grzejnika koniecznie skonsultuj z fachowcem czy przedstawicielem handlowym producenta. Pomoże on ustalić wielkość, optymalną moc urządzenia, rodzaj podłączeń do instalacji. Jeśli wszystkie grzejniki w domu mają współpracować z jedną instalacją, zaleca się, by były zrobione z tego samego materiału (stalowe, aluminiowe lub żeliwne).
Do kuchni
Grzejnik – szczególnie w tym wnętrzu – nie powinien utrudniać komunikacji. Jeśli na ścianie masz wolne miejsce, dobrym wyborem będzie płaski dekoracyjny. Podobnie jak łazienkowy może być dodatkowo wyposażony w reling, umożliwiający suszenie ściereczek, albo w różnej szerokości półki.
Co ma wisieć
Do wielu grzejników dokupisz wieszaki zaprojektowane specjalnie do nich. Oprócz relingów są także pojedyncze.
W kontraście
Przy okazji docieplania pomieszczenia można efektownie ożywić jego aranżację. Grzejniki zamówisz niemal w dowolnym kolorze, trzeba się jednak liczyć z kosztem wyższym o 20–40%.
W łazience. Grzejnik-suszarka powinien mieć moc o ok. 20% większą niż to wynika ze standardowych obliczeń. A to stąd, że często urządzenie jest przykryte ręcznikiem. Poza tym optymalna temperatura we wnętrzu to ok. 24°C, a więc wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Jeśli łazienka jest na tyle duża, że jeden grzejnik nie da rady jej ogrzać, warto się wesprzeć ogrzewaniem podłogowym.
Mocny element
Iron D został tak zaprojektowany, by pole powierzchni grzejnej było jak największe. To przekłada się na jego wysoką moc, więc dobrze ogrzeje duży pokój kąpielowy. Poza modelem podłączanym do c.o. występuje też w wersji elektrycznej.
Wirtualny kalkulator
Na stronach internetowych niektórych producentów grzejników znajdziesz programy ułatwiające dobór odpowiedniej mocy urządzenia do kubatury pomieszczenia. Ale uwaga – obliczenia są wyłącznie orientacyjne. Producenci podkreślają, że każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny fachowca, by urządzenie działało efektywnie.
Na okrągło
Gdy urządzenie ma ogrzewać wnętrze i jednocześnie pełnić funkcję suszarki do ręczników, wybierz model, który będzie pracował również poza sezonem grzewczym. Jaki? Wodno-elektryczny (zimą zasilany ciepłem z instalacji c.o., latem grzałką elektryczną) albo elektryczny. Grzejnik Archibald podłączysz do c.o. lub tylko do prądu.