Dom w stylu nowoczesnej stodoły. Co to jest i jak go urządzić?
Wybierając projekt domu, coraz częściej decydujemy się na tzw. nowoczesne stodoły. Nic dziwnego – tego typu budynki mieszkalne przyciągają inwestorów nie tylko ze względu na swój intrygujący wygląd, ale również łatwość w budowie i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Czym wyróżnia się dom w stylu nowoczesnej stodoły i jak go dobrze urządzić?
Spis treści
- Dom stodoła – co to jest? Jak wygląda?
- Jak urządzić dom w typie nowoczesnej stodoły?
- Zobacz najpiękniejsze aranżacje z prawdziwych mieszkań:
Dom stodoła – co to jest? Jak wygląda?
Dom stodoła (czasem określany mianem domu stajni) to, jak sama nazwa wskazuje, budynek kształtem i wyglądem przypominający tradycyjną wiejską stodołę. Dom w stylu nowoczesnej stodoły łatwo rozpoznać, dzięki jego charakterystycznym cechom, m.in.:
- plan prostokąta,
- dwuspadowy dach (najczęściej),
- zwarta bryła,
- brak ozdobników (dominuje względna surowość i minimalizm),
- duże przeszklenia (czasem o nietypowych geometrycznych kształtach),
- brak balkonu,
- jedna kondygnacja (model parterowy) lub antresola / poddasze użytkowe,
- przestronne, wysokie pomieszczenia,
- elewacja wykończona naturalnymi materiałami (np. drewnem czy kamieniem).
Dom w typie nowoczesnej stodoły z założenia ma być maksymalnie funkcjonalny i energooszczędny. Jego specyficzna konstrukcja i układ funkcjonalny pomieszczeń dyktują do pewnego stopnia sposób aranżacji wnętrz i elewacji. Nie oznacza to, że tego typu budynek ma być surowy i pozbawiony dekoracji lub do bólu minimalistyczny.
Umiejętnie wprowadzając elementy innych stylów, np. skandynawskiego, rustykalnego, industrialnego czy boho możemy stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno stylowa, jak i przytulna.
Jak urządzić dom w typie nowoczesnej stodoły?
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z domem parterowym, czy z domem z antresolą lub poddaszem użytkowym, pierwszym krokiem do aranżacji domu w typie stodoły, jest podzielenie budynku na konkretne strefy.
Domy stodoły zazwyczaj są dość przestronne i niektórzy inwestorzy rezygnują z podziału na odrębne pokoje – zwłaszcza dolnych kondygnacji. Wtedy, układ pomieszczeń przypomina bardziej industrialny loft. Musimy dobrze zastanowić się, w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Jeśli lubimy przestronne i wysokie pomieszczenia, układ otwarty będzie dla nas najlepszą opcją. Jeśli natomiast skłaniamy się bardziej ku tradycyjnemu podziałowi pomieszczeń, najlepiej zaznaczmy to już na etapie przygotowywania projektu domu.
Jedną z charakterystycznych cech domu w typie stodoły jest obecność dużych panoramicznych okien. Zazwyczaj zajmują one większą część ściany, a czasem – całą elewację. Przeszklenia to świetny sposób na dogrzanie i doświetlenie wnętrz, dlatego sprawdzą się w salonach lub części dziennej połączonej z kuchnią i jadalnią.
Pamiętajmy, że przeszklenia najlepiej spełnią swoją funkcję, gdy umieścimy je od ciepłej i słonecznej strony południowej. Od ciemniejszej i chłodniejszej strony północnej możemy umiejscowić łazienkę oraz sypialnię. W domu z poddaszem lub antresolą, górną kondygnację możemy zaaranżować na przykład na gabinet, pokój dziecka lub sypialnię.
Może się wydawać, że surowa i prosta forma domu w stylu stodoły nie daje dużego pola do popisu w kwestii dekoracji i ozdób. Nie jest to do końca prawda. Dom stajnię możemy zaaranżować na wiele sposobów, wprowadzając różne elementy dekoracyjne charakterystyczne np. dla stylu skandynawskiego, rustykalnego czy boho, tworząc ciepłe i przytulne miejsce, w którym czujemy się dobrze.
Aranżując dom w typie stajni warto więc sięgnąć po naturalne materiały takie jak drewno, cegła czy kamień. Elewacja wykonana z drewnianych paneli lub pokryta cegłą nada budynkowi wyjątkowego charakteru. Podobnie w środku – wyobraźmy sobie, jak atrakcyjnie prezentują się drewniane elementy konstrukcyjne jak wyeksponowane belki stropowe, więźba dachowa itd.
Jeśli chodzi o kolory, ich wybór będzie zależał od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W salonie z przeszkleniami możemy postawić na delikatne barwy bazowe jak biele, beże czy szarości, które dodatkowo doświetlą pomieszczenie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ściany wyłożyć drewnianymi lamelami lub cegłą (sprawdzi się to szczególnie we wnętrzach industrialnych).
Dobrym pomysłem będą również modne kolory ziemi (brązy, zielenie, pomarańcze), a także tapety o ciekawych wzorach. Wybierając tapety pamiętajmy, by zachować umiar i najlepiej pokryć nimi jedną, ewentualnie dwie ściany w pokoju. To pomoże uniknąć efektu przytłoczenia i optycznego zmniejszenia przestrzeni.
Aranżując dom w stylu stodoły nie zapominajmy o roślinach. W domach o wysokich sufitach jak ulał będą pasować duże rośliny o rozłożystych liściach – możemy nawet od razu kupić okazy kilkumetrowe i stworzyć w domu prywatną dżunglę.
Urządzając dom w stylu stodoły, zawsze myślmy o tym, jaki efekt chcemy uzyskać przez konkretne rozwiązanie. Ponieważ ten typ budynków mieszkalnych jest dość specyficzny tak pod względem bryły, jak i układu pomieszczeń, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz. Specjalista zaaranżuje przestrzeń tak, by nie tylko była funkcjonalna, ale również wpisywała się w nasze estetyczne gusta i oczekiwania.
Zobacz najpiękniejsze aranżacje z prawdziwych mieszkań:
Autor: Michał Młynarczyk
Autor: Kinga Wysocka/de novo
Sercem apartamentu jest część dzienna, a jej centrum – strefa wypoczynkowa. Miejsce, gdzie stoją kanapy Toot marki Cassina i fotel Gaston marki Poliform, zostało podkreślone zróżnicowaniem wysokości oraz kolorystyki sufitu.
Autor: Zdjęcia: Anna Powałowska, stylizacja: Magdalena Miśkiewicz
Część dzienną tworzy salon i otwarta kuchnia. Jasnoszare ściany, białe meble i drewniana podłoga podkreślają spójność wystroju.