Dom w wersji smart – nie tylko sterowany telefonem
W dzisiejszych czasach wszystko musi być smart, także dom – tak przynajmniej uważają producenci elektronicznych gadżetów. Targi IFA w Berlinie pokazały, że możemy nie tylko stworzyć od podstaw Smart Home, ale także ożywić nasze stare sprzęty. Inteligentny dom nie oznacza bowiem otaczania się dziesiątkami wyświetlaczy.
Spis treści
- Smart AGD nie tylko w sieci
- Implant do starych urządzeń
- HomeKit – inteligentny dom w wydaniu Apple
- Inteligentne oświetlenie do domu i ogrodu
- Robot–kelner i automatyczny pies
- Smart Home – praktyczne rozwiązania dla komfortu życia
Smart AGD nie tylko w sieci
Pierwsze zaskoczenie dotyczące inteligentnego domu spotkało nas na stoisku marki Amica, która porzuciła pomysł podłączania wszystkich swoich urządzeń do sieci, argumentując to małą przydatnością i dodatkowymi kosztami. Zamiast tego postawiono na mądre, a raczej sprytne rozwiązania. Niekoniecznie musimy sterować urządzeniami AGD z drugiego końca świata. Ważniejsze są funkcje, które ułatwią codzienne korzystanie. I tak właśnie Amica stawia na dotyk i gesty. W serii X-Type piekarnik ma funkcję OpenUP!, umożliwiającą automatyczne otwarcie drzwiczek, kiedy mamy zajęte dłonie – wystarczy tylko delikatnie dotknąć uchwytu, w którym zamontowany jest specjalny sensor. Okap uruchomimy bezdotykowo, używając jedynie gestów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że go nie ubrudzimy. Te z pozoru drobiazgi rozwiązują część naszych codziennych problemów.
Implant do starych urządzeń
Fibaro, czyli Polska firma specjalizująca się w rozwiązaniach automatyki domowej, w Berlinie zaprezentowała nowy produkt – Smart Implant. To gadżet stworzony raczej dla majsterkowiczów lub instalatorów, posiadający praktycznie nieograniczone możliwości. Moduł umożliwia podpięcie się pod stare urządzenie, by można nim sterować z poziomu telefonu, oraz zintegrowanie z resztą naszego „inteligentnego domu”. Co można podłączyć? Na przykład stare radio, gramofon, system alarmowy, albo bramę wjazdową. Możliwości są ograniczone jedynie naszymi chęciami i zdolnościami. Co ważne, taki implant ma kosztować mniej niż 180 zł. To z pewnością ciekawy dodatek dla tych, którzy chcą usprawnić swój dom.
HomeKit – inteligentny dom w wydaniu Apple
Na targach nie brakowało przeróżnych rozwiązań z zakresu SmartHome, takich jak żarówki i gniazdka sterowane z poziomu telefonu, systemy nawadniania ogródka, albo roboty odkurzające. Wszystkie te produkty łączą dwa wspólne trendy. Po pierwsze – coraz więcej urządzeń jest zgodnych z Apple HomeKit. To jeden ze standardów opracowanych przez firmę znaną z iPhone’ów. Dodawanie każdego z urządzeń do systemu ogranicza się do zeskanowania odpowiedniego kodu z pudełka. Po drugie można zaobserwować dominację asystentów głosowych, takich jak Google Assistant i Amazon Alexa – za pomocą komend głosowych możemy obsługiwać cały dom. Niestety na razie wciąż tylko po angielsku, choć jeszcze w tym roku powinno się to zmienić.
.. Kupujesz telewizor? Sprawdź nowości z targów IFA 2018 w Berlinie >>>
Inteligentne oświetlenie do domu i ogrodu
Nie sposób przejść obojętnie obok nowości z rodziny Philips Hue. Już na marcowych targach Light+Building we Frankfurcie Philips pokazał pierwsze lampy ogrodowe z tej serii, a teraz jest ich więcej. Lampy, które możemy zamontować w naszym ogrodzie, nie tylko włączą się o określonej przez nas godzinie, ale też zmienią kolor w zależności od tego, jak je ustawimy. W ofercie jest między innymi kolorowa i wodoszczelna taśma LED. Oprócz tego Philips wprowadził lampy Hue Play i Signe, które mają tworzyć klimatyczny nastrój obok telewizora lub monitora komputerowego. Są bardzo minimalistyczne, dają przyjemne światło w kolorach, które sami wybierzemy.
Robot–kelner i automatyczny pies
Wszelkie targi elektroniki mają to do siebie, że obok produktów, które niebawem trafią na sklepowe półki, pojawiają się też futurystyczne koncepty. Ostatnio najpopularniejsze są związane z robotami homoidalnymi, czyli takimi, które zachowują się i często wręcz wyglądają jak ludzie. Sześć zadaniowych robotów prezentowało LG. Jeden z nich ma pełnić funkcję recepcjonisty w hotelu albo apartamentowcu. Inny ma służyć jako kelner przynoszący drinki. Kolejny natomiast jest już testowany na jednym z koreańskich lotnisk, gdzie „pracuje” jako asystent wskazujący drogę do odpowiedniego samolotu. Na stoisku Sony zaprezentowano kosztującego 3 tysiące dolarów robo-psa o nazwie Aibo. Pierwszy model pojawił się na rynku już w 1999 roku, jednak to dopiero obecna generacja sprawia, że mamy do czynienia z niemal realistycznym psem.
Smart Home – praktyczne rozwiązania dla komfortu życia
Inteligentny dom wciąż jest uznawany za nowość, choć pewne formy automatyzacji znamy od dekad. W dobie tzw. Internetu Rzeczy, rozwiązania te są łatwiej dostępne, prostsze w montażu i obsłudze. Wciąż wyzwaniem są ceny. Za „inteligentną” żarówkę czy gniazdko musimy zapłacić znacznie więcej, niż za podobny produkt w wersji standardowej. Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy korzyści z tego typu rozwiązań są warte inwestycji. Jednocześnie ceny wciąż spadają i pojawia się wiele alternatyw. Targi pokazują, że właśnie taki jest kierunek zmian. Ważna jest jednak też zmiana w podejściu producentów, którzy przestali dodawać nowoczesne technologie wszędzie, wyłącznie po to, by zademonstrować ich możliwości. Coraz częściej funkcje Smart są przede wszystkim praktyczne, ułatwiają codzienne czynności i po prostu poprawiają komfort życia.
Autor: Paweł Okopień
Na CES 2018 Samsung zapowiedział dalszy rozwój platformy SmartThings. Ze sprzętami Samsunga w sieci domu inteligentnego połączymy też głośniki takich firm jak Bose czy Sonos, a także przeróżne czujniki, np. zalania lub czadu. A wszystkim będziemy sterować z poziomu telewizora.
Autor: materiały prasowe
Manipulator INT-TSG do obsługi systemów alarmowych Integra oraz Versa, wyposażony jest w dotykowy ekran o przekątnej 4,3". Duże czytelne piktogramy ułatwiają obsługę i informują o stanie systemu. Wystarczy jedno spojrzenie na ekran urządzenia, by dowiedzieć się np., czy czuwa system alarmowy, aktywne jest oświetlenie na zewnątrz domu lub uruchomione zraszanie zieleni. Cena zależna od zestawu, satel.pl