Domowa rewolucja, czyli metamorfoza wnętrza za niewielkie pieniądze: praktyczne wskazówki
Marzy nam się metamorfoza wnętrza, ale aktualnie nie możemy pozwolić sobie na remont. Na portalach wnętrzarskich z utęsknieniem wypatrujemy eleganckich wnętrz, skrojonych na naszą miarę, ale nasz aktualny budżet nie pozwala na całkowitą rewolucję w projekcie wnętrz. Chyba każdy z nas, chociaż raz w życiu, stanął przed takim dylematem i zmuszony był odłożyć wszelkie eksperymentowanie z aranżacją wnętrza na bliżej nieokreśloną przyszłość. Praktycznych wskazówek, jak KROK PO KROKU przeprowadzić metamorfozę wnętrz, udziela Anna Mucha – projektantka w biurze nieruchomości NowodworskiEstates.
Autor: Marcin Czechowicz
A może nieco industrializmu? Biała cegła na ścianie, minimalistyczne oświetlenie, a do tego ekologiczny stolik z palet - to wszystko decyduje o charakterze wnętrza, z którego inspiracje mogą czerpać wielbiciele prostosty i lekkiej surowości.
Dekoratorka wnętrz Anna Mucha, na co dzień zajmuje się home stagingiem, czyli przygotowaniem wnętrza mieszkania do wynajęcia lub sprzedaży. Choć usługa ta nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, okazuje się, że przeciętnie jesteśmy w stanie wydać do 2 tysięcy złotych w poprawę wyglądu naszego mieszkania. Projektantka zdradza nam od czego zacząć przygotowania do domowej rewolucji i co jest tak naprawdę najważniejsze w metamorfozie wnętrz, kiedy nasz budżet jest ograniczony.
Metamorfoza mieszkania: KROK PO KROK
Czy całkowita metamorfoza wnętrza przy niewielkim nakładzie finansowym jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej! Najważniejszy jest jednak plan, systematyczność i precyzyjne działanie. Do tego dodajmy szczyptę kreatywności. Cenna jest każda złotówka, dlatego każdy etap metamorfozy powinien być dokładnie przemyślany. Pamiętajmy, że pośpiech nie jest naszym sprzymierzeńcem. Czasem lepiej opóźnić metamorfozę wnętrza i poświęcić jej trochę więcej czasu, aby finalny efekt był naprawdę zachwycający.
1. Przeanalizuj swoje potrzeby.
Rozpoczynając jakąkolwiek przygodę z metamorfozą mieszkania, z góry określ budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na „remont" wnętrza. Zastanów się, które pomieszczenia w Twoim mieszkaniu wymagają największych zmian i stwórz listę rzeczy, które chcesz wprowadzić do mieszkania lub też jakich koniecznie chcesz się pozbyć. W tym przypadku, idealne zorganizowanie jest podstawą sukcesu, a przygotowanie takiej listy pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie na każdym etapie przeprowadzanej metamorfozy.
2. Poszukuj inspiracji.
Zanim rozpoczniemy metamorfozę wnętrza, musimy mieć ogólny zamysł wystroju. Musimy wiedzieć jaki efekt chcemy osiągnąć we wnętrzu i usilnie do niego dążyć. Poszukujmy inspiracji, które ułatwią nam nadanie ogólnego zarysu projektowi. Określmy styl i kolorystykę projektu wnętrza, który będzie drogowskazem do dalszych działań.
3. Stwórz kolekcję aranżacyjnych perełek.
Jak wiadomo, każda metamorfoza wnętrza zaczyna się od inspiracji. Oglądamy magazyny wnętrzarskie i przeglądamy strony z projektami wnętrz, w poszukiwaniu jakiejkolwiek wskazówki. W końcu znajdujemy wnętrze, które idealnie wpasowuje się w nasz gust i czujemy, że to w nim poczujemy się „jak w domu". Przygotowania do metamorfozy ułatwi nam własna kolekcja, w której zbierzemy wszystkie zdjęcia z inspiracjami. W ten sposób będzie nam o wiele łatwiej zaplanować kolejne działania.
4. Porządkuj, szperaj, urządzaj.
Pozbądź się rzeczy bezużytecznych, przygarnij nowe. Zanim rozpoczniesz wnętrzarską rewolucję, przeprowadź wielkie porządki. Przeszukaj schowki, szafy i inne miejsca do przechowywania i zastanów się czy oby na pewno potrzebujesz wszystkich składowanych tam przedmiotów. Z pewnością okaże się, że niektóre okazy możemy wykorzystać do dekoracji wnętrza, a niektóre po prostu wyrzucić. Zasada w takich przypadkach jest jedna – jeśli jakaś rzecz nie była w użyciu przez ostatni rok, pozbądź się jej bez sentymentów. W kwestii nowości we wnętrzu – zostań szperaczem i zaprzyjaźnij się z targami staroci. Są one fantastyczną kopalną inspiracji, a czasem pozwalają nabyć coś naprawdę niepowtarzalnego.
5. Podejmij decyzje i działaj.
Zdecyduj i przejdź do działania. Lepsze jest wrogiem dobrego i nie ma nic gorszego, niż nawet najlepszy plan bez wprowadzenia go w życie. Kiedy Twoja lista wypełni się ciekawymi pomysłami i inspiracjami, przejdź do ich realizacji. W zależności do tego, jaki efekt chcesz osiągnąć – zorganizuj swoją pracę, jeszcze zanim do niej przystąpisz. Przygotuj wszelkie niezbędne materiały, które będą Ci potrzebne do wykonania zadania. Przykładowo jeśli chcesz zrobić decoupage, zanotuj wszystkie rzeczy jakich będziesz potrzebować – od narzędzi i kleju, po konkretną ilość materiału. Wówczas zakupy okażą się samą przyjemnością, a my unikniemy frustracji, kiedy po rozpoczęciu prac odkryjemy, że brakuje nam jakiegoś drobiazgu, który uniemożliwia ich kontynuację.
6. Oszacuj koszty.
Ostatnim krokiem metamorfozy wnętrz będzie podsumowanie kosztów. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy podczas realizacji projektu wnętrz okaże się, że brak nam funduszy. Jak temu zapobiec? Z góry oszacuj koszty! Do każdego elementu metamorfozy dopisz przypuszczalne kwoty wszystkich materiałów i czas potrzebny na ich wykonanie. Pamiętaj, że dobra organizacja pracy jest matką sukcesu!