Drewniany sufit: deski na sufit i inne pomysły
Od wieków wnętrza w budynkach przekrywane były drewnianymi stropami. Drewno pełniło nie tylko funkcję konstrukcyjną (stanowiąc materiał, z którego wykonywano belki stropowe), ale również stanowiło widoczny od spodu materiał okładziny. Wykorzystanie drewna w aranżacji pomieszczeń, także współcześnie jest nie do przecenienia. Drewniany sufit ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter.
Autor: Yassen Hristov/Hompics
Drewnianego sufitu nie mogło zabraknąć w Pasterskiej Chacie - wielokrotnie nagradzanej realizacji Hola Design
Spis treści
- Drewno na suficie – remont, renowacja czy imitacja?
- Drewniany sufit: sufity z belek drewnianych
- Drewniany sufit: deski na sufit
- Sufit z drewna – do jakich wnętrz pasuje?
Jasne drewno na suficie optycznie powiększa pomieszczenie, a to w kolorze złocistym podkreśla słoneczne refleksy w ciągu dnia. Srebrzyste zaś świetnie sprawdzi się w stylu skandynawskim. Drewno na suficie wspaniale koresponduje z cegłą i stylem rustykalnym, prowansalskim, a nawet bielą minimalistycznych ścian.
Drewno na suficie – remont, renowacja czy imitacja?
Efekt drewnianego sufitu możemy uzyskać między innymi poprzez:
- przeprowadzenie renowacji historycznego stropu drewnianego;
- wykonanie autentycznego stropu drewnianego w nowo wznoszonym budynku – np. domu jednorodzinnym;
- zbudowanie drewnianej antresoli w bardzo wysokim pomieszczeniu – spód antresoli posłuży jako drewniany sufit nad częścią pomieszczenia;
- wykonanie imitacji stropu drewnianego albo deskowania sufitu – deski posłużą jako okładzina przypominającą drewnianą boazerię.
Drewniany sufit: sufity z belek drewnianych
Najprostszym rodzajem stropu drewnianego jest tak zwany strop nagi. Konstrukcję nośną tego stropu stanowią drewniane belki o przekroju prostokątnym (pionowego prostokąta). Na belkach znajduje się powała, czyli warstwa desek. Ten rodzaj stropu pozbawiony jest podsufitki, to znaczy, że do spodu belek stropowych nie są przymocowane deski, nazywane pułapem. Nie ma również warstwy izolacji termicznej czy akustycznej. W tym rozwiązaniu belka stropowa widoczna jest na całej wysokości, dodatkowo widzimy od spodu powałę z desek. Strop nagi może występować jako konstrukcja antresoli nad częścią pomieszczenia, jednak jego imitację znacznie częściej możemy spotkać w aranżacjach wielu wnętrz.
W innych stropach belkowych drewnianych deski powały wsunięte są w rowki występujące w bokach sąsiednich belek. Nazywamy je stropami wsuwkowymi i w efekcie (znajdując się we wnętrzu pomieszczenia i spoglądając do góry) widzimy część wysokości belki oraz deski – wsuwki od spodu.
.. Wszystko o sufitach podwieszanych >>>
Drewniany sufit: deski na sufit
Wykonując imitację, czyli atrapę stropu drewnianego w dowolnym pomieszczeniu (np. o stropie żelbetowym), powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Belki stropowe rozpięte są równolegle do krótszej ściany pomieszczenia.
- Aby imitacja wyglądała realistycznie, warto zastosować osiowy rozstaw belek jak w prawdziwym stropie drewnianym – około 60-90 cm.
- Jeżeli wybieramy deski na sufit, staramy się ograniczyć ich wykorzystanie na pozostałych powierzchniach. Zastosowanie jednakowego drewna na suficie, podłodze i ścianach (w formie boazerii) może spowodować przytłaczający efekt „szkatułki”.
Sufit z drewna – do jakich wnętrz pasuje?
Drewniany sufit jest oczywistym wyborem dla aranżacji w stylu rustykalnym. Naturalne piękno drewna doskonale komponuje się z ceglaną ścianą, ceramicznymi kaflami oraz kamieniem. Wiejskie domy miały dawniej drewniane stropy, w których spodnia warstwa belek nie musiała być zasłaniana pułapem. Drewniane belki mogły być profilowane lub bogato rzeźbione.
We wnętrzach wiejskich domów z Prowansji eksponowane były stropowe belki drewniane o dużych przekrojach. Współcześnie stanowi to ciekawą inspirację dla aranżacji w stylu prowansalskim. W nowoczesnej odsłonie stylu na suficie pojawiają się deski drewniane, zwłaszcza w kolorze białym lub naturalnego drewna. Rysunek słojów drewna, jego zniszczenia, stopień zużycia spowodowane upływem czasu dodają uroku i stanowią pożądany walor wizualny.
.. Boazeria w nowym wydaniu, czyli deski znów na topie >>>
Autor: Marcin Czechowicz
Sufit obłożony panelami betonowymi
Autor: archiwum
Na tle bieli ścian wyraźnie odcina się sufit w intensywnie żółtym kolorze. Aneks kuchenny od salonu umownie oddziela szara ścianka. Część lustra obok kuchennej zabudowy zakrywa bok lodówki. Za drugą cześcią schowana jest duża spiżarnia.Projekt wnętrz: Daria Ciuńczyk-Duda/ Pracownia ProjektowaniaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: Marcin Czechowicz
Stary stół zyskał nowy blat, odporny na ścieranie i mycie po artystycznych działaniach dzieci. Właśnie przy nim najchętniej rysują i malują.