Drzwi drewniane: wewnętrzne i zewnętrzne. Jak je wybrać?
Drzwi drewniane zewnętrzne są piękne i stanowią eleganckie wykończenie domu. Również wewnętrzne drzwi drewniane są chętnie wybierane ze względu na swoją urodę i funkcjonalność. Sprawdźmy, jakie wady i zalety mają oba rozwiązania i kiedy warto po nie sięgać.
Spis treści
- Drzwi zewnętrzne drewniane – dlaczego i kiedy warto je wybrać?
- Wady drzwi drewnianych zewnętrznych
- Drzwi drewniane wewnętrzne – rodzaje i zalety
Drzwi zewnętrzne drewniane – dlaczego i kiedy warto je wybrać?
Drzwi z drewna mają wiele zalet – miłośnicy klasycznej elegancji podkreślają ich wyjątkową stylistykę, a pragmatycy stawiają na ich doskonałą trwałość. Poznajmy zatem wszystkie atuty drewnianych drzwi zewnętrznych:
- Na początek przyjrzyjmy się walorom estetycznym drewnianych drzwi wejściowych. Naturalny wygląd i piękny rysunek drewna w efektowny sposób uzupełni elewację każdego domu, dodając jej stosownej elegancji. Warto podkreślić fakt, że w zależności od wybranego gatunku drewniane drzwi zewnętrzne mogą mieć zróżnicowaną kolorystykę – od bardzo jasnej, jak w przypadku sosnowych drzwi drewnianych, po bardzo ciemne odcienie skrzydeł z twardszych surowców.
- Stare drzwi drewniane są proste w renowacji i można im łatwo przywrócić estetyczny wygląd. Wszystko za sprawą szerokiej gamy lakierów, farb i innych preparatów do drewna, które pozwalają także zmieniać charakter nowych drzwi zewnętrznych drewnianych.
- Trwałość drzwi drewnianych zewnętrznych to kolejna zaleta – odpowiednio konserwowane i zabezpieczone skrzydło może posłużyć przez wiele lat, zachowując swój atrakcyjny wygląd.
- Drzwi z drewna cechują się znakomitą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Dzięki temu pozwalają zatrzymać ciepło w domu, nie wpuszczając przy tym do niego hałasów z zewnątrz.
- Nawet przy sporych wahaniach temperatur zewnętrznych drzwi wejściowe drewniane nie odkształcają się, zachowując swój kształt i właściwość.
.. Wybieramy drzwi antywłamaniowe >>>
Autor: Pani to potrafi
Drewno to przepiękny i niezwykle trwały materiał. Powstają z niego zarówno wytrzymałe konstrukcje budynków, jak i zachwycające elementy wystroju i wykończenia wnętrz. Chyba trudno o bardziej reprezentacyjne powitanie na progu wiekowego domu niż urokliwie zdobione, głęboko frezowane drewniane drzwi. Ale doskonałe wrażenie zrobią tylko wówczas, gdy struktura materiału nie będzie naruszona, a kondycja zewnętrznej warstwy pozostanie nienaganna. Oto podpowiedź, jak osiągnąć taki efekt.
Wady drzwi drewnianych zewnętrznych
Choć zewnętrzne drzwi drewniane mają mnóstwo zalet, nie są również pozbawione wad. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że są one podatne na działanie wilgoci – z tego względu powinniśmy zastosować daszki na drzwi drewniane dwuspadowe lub jednospadowe, które skutecznie zabezpieczą skrzydła przed opadami atmosferycznymi.
Zewnętrzne drzwi drewniane, szczególnie te wykonane z miękkich gatunków drewna, są także narażone na uszkodzenia mechaniczne. Nietrudno je zadrapać czy zrobić w nich wgłębienie, jednak na szczęście możliwa jest jednocześnie dość prosta reparacja takich ubytków, np. poprzez stosowanie specjalnych szpachli do drewna.
Drzwi z drewna nie są także odporne na ogień, a ponadto mają zazwyczaj niskie parametry antywłamaniowe. Jeśli zatem zależy nam na tych właściwościach, lepiej przyjrzyjmy się drzwiom stalowym.
Na koniec pozostaje cena zewnętrznych drzwi drewnianych. Choć skrzydła te mają wiele zalet, liczba wad może spowodować słuszne wątpliwości, jeśli zastanawiamy się nad ich zakupem. Biorąc to pod uwagę, zaskakiwać może dość wysoka cena drzwi wejściowych drewnianych, która może dodatkowo nas zniechęcić.
Drzwi drewniane wewnętrzne – rodzaje i zalety
Wszelkie wątpliwości towarzyszące zakupowi zewnętrznych drzwi drewnianych zdają się nie mieć znaczenia w przypadku skrzydeł wewnętrznych. Tutaj nie liczą się parametry antywłamaniowe i odporność na wilgoć (poza łazienkami, jednak wilgotność nie jest tu tak duża jak na zewnątrz), a cena wewnętrznych drzwi drewnianych jest o wiele niższa niż tych wejściowych.
Trzeba również wiedzieć, że dostępne są m.in. przesuwne drzwi drewniane czy harmonijkowe drzwi drewniane, które świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, które chcemy od siebie oddzielić, ale jednocześnie mieć możliwość otworzenia na siebie obu wnętrz, by zyskać lepsze poczucie przestrzeni.
Zwróćmy uwagę także na wewnętrzne drzwi drewniane z przeszkleniami – dzięki nim możemy wpuścić więcej światła do małych pomieszczeń z niewielkimi oknami. Z kolei drzwi z drewna z otworami w dolnej części lub podcięciem idealnie sprawdzają się w kuchniach i łazienkach, gdzie zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i usprawniają odprowadzanie wilgoci. Pełne drzwi wewnętrzne drewniane to natomiast najlepszy wybór do sypialni i gabinetu – tych miejsc, gdzie chcemy mieć spokój i jak największą intymność.
.. Klamki do drzwi: solidne, bezpieczne, estetyczne >>>
Autor: POL-SKONE
Jasne z drzwi z przeszkleniami Graf łagodzą wyrazisty błękit ściany. Świetnie też komponują się z meblami i tkaninami
Autor: mat. pras. Porta
Natura Impress 7, okleina naturalna, cena od 1469 zł, Porta