Drzwi przesuwne naścienne i chowane w ścianie. Wybierz dobre DRZWI WEWNĘTRZNE

2013-07-17 11:46

Drzwi przesuwne naścienne to doskonałe rozwiązanie w dużych, połączonych pomieszczeniach, np. salonie z kuchnią. Drzwi przesuwne mają wiele zalet: nie ograniczają swobody aranżacji w pomieszczeniach, do których prowadzą, ale mogą wpłynąć na ustawność mebli i sprzętów w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Są dwie wersje drzwi wewnętrznych: drzwi przesuwne naścienne oraz drzwi chowane w ścianie. Aby ułatwić wam obie wybór, opisaliśmy wady i zalety drzwi przesuwnych oraz przedstawiliśmy zestawienie cenowe.

Drzwi przesuwane
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Drzwi przesuwne naścienne: wady i zalety
  2. Drzwi chowane w ścianie: zalety i wady, sposób montażu
  3. Drzwi przesuwne: jaki materiał?
  4. Drzwi wewnętrzne ceny:

Drzwi przesuwne naścienne lub drzwi chowane w ścianie - które rozwiązanie wybrać? To zależy od wnętrza. Moda na otwarte wnętrza w strefie dziennej sprawiła, że często rezygnuje się z drzwi. Zyskujemy w zamian wrażenie przestronności. Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie drzwi wewnętrznych dwuskrzydłowych. Gdy tylko zechcemy, możemy je otworzyć i mieć wnętrze jednoprzestrzenne, lub zamknąć, tworząc w ten sposób funkcjonalne aneksy: do pracy, jedzenia czy biblioteczny. Równocześnie szerokie drzwi podkreślą rangę pomieszczeń i optycznie powiększą wnętrze. W zależności od tego, ile możemy przeznaczyć na nie miejsca, do wyboru mamy drzwi skrzydłowe, drzwi przesuwne lub łamane.

Drzwi przesuwne naścienne: wady i zalety

Skrzydło drzwi wewnętrznych naścienne przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy zamocowanej do ściany nad otworem drzwiowym lub do sufitu (stropu). Otwarte skrzydła i listwy maskujące prowadnicę pozostają widoczne w jednym pomieszczeniu, w drugim drzwi wyglądają tak, jakby chowały się w ścianie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że takie drzwi przesuwne można zamontować na dowolnym etapie, nawet w już wykończonym wnętrzu. Jedyną wadą drzwi wewnętrznych naściennych jest to, że przy ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić mebli, powiesić obrazków, nie każdemu musi się również podobać wyraźnie widoczna na ścianie listwa maskująca prowadnicę.

Zobacz też: Salon - inspiracje

Drzwi wewnętrzne
Autor: Mariusz Purta

Drzwi chowane w ścianie: zalety i wady, sposób montażu

Drzwi chowane w ścianie montuje się w specjalnej kasecie wyposażonej już w prowadnicę oraz element blokujący dolną część drzwi. Są dwa rodzaje kaset: do ścian z płyt g-k na stelażu oraz murowanych. Jeśli pomyślimy o zamontowaniu kasety już w trakcie budowy, wystarczy pozostawić otwór drzwiowy równy podwójnej szerokości skrzydła, a następnie umieścić w nich kasetę i wykończyć razem z resztą ściany płytami g-k lub tynkiem. Aby ułatwić prace, grubości kaset dostosowane są do typowych grubości ścian działowych i wynoszą od 10 do 12,5 cm. Kasetę można również zamontować przy istniejącej ścianie działowej, jednak powstaje wówczas uskok na szerokości skrzydła drzwi i ściana w tym miejscu jest znacznie grubsza. W kieszeni pomiędzy dwiema ściankami. Prowadnicę, po której będą się przesuwać drzwi, można też zamontować na murowanej ścianie, a następnie całość zakryć ścianką z płyt g-k na stelażu. Można ją wykonać z profili o mniejszym przekroju (50 mm) niż standardową ścianę wolno stojącą, którą montuje się zwykle z profili o przekroju 75 mm.

Drzwi przesuwne: jaki materiał?

Drzwi przesuwne: pleksi. Pleksi (polimerowe tworzywo sztuczne, tzw. szkło akrylowe) o grubości ok. 8 mm. To trwały i stosunkowo lekki materiał, dzięki czemu przesuwanie drzwi nie sprawią większych problemów. Mleczna tafla przepuszcza światło, pełniąc jednocześnie funkcje przesłony.Drzwi przesuwne: szkło. Najbezpieczniejsze jest szkło hartowane (nagrzane i gwałtownie schłodzone), które w razie stłuczenia rozbija się na drobne nieostre kawałki. Wykazuje 7-krotnie lepsza wytrzymałość od zwykłego szkła. Może mieć 3–19 cm grubości. Im jest grubsze, tym mocniejsze, ale i cięższe (metr kwadratowy o grubości 1 mm wazy ok. 2,5 kg). Wymaga montażu solidnych prowadnic. Równie bezpieczne jest szkło klejone żywicą lub folią – zachowujące kształt po rozbiciu. Jeśli chodzi o kolor, do wyboru masz szkło przezroczyste, barwione, piaskowane.Drzwi przesuwne: lite drewno, płyta MDF. To najpopularniejsze materiały przesuwnychpaneli. Trwałe, dzwięko- i światłoszczelne. Ich ciężar zależy od rodzaju drewna, grubości i wykończenia tafli. Szeroki wybór oklein, farb czy lakierów do drewna daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych.

Drzwi wewnętrzne ceny:

Dwuskrzydłowe drzwi 70+70 z ramiakiem z drewna wykończone okleiną bez ościeżnicy kosztują:

  • rozwieralne od 800 zł;
  • przesuwne od 1020 zł;
  • wahadłowe od 1500 zł;
  • łamane od 660 zł.

Ościeżnice - cennik:

  • prosta od 120 zł;
  • regulowana od 175 zł;
  • kaseta do drzwi dwuskrzydłowych od 2000 zł.
Nasi Partnerzy polecają