Drzwi przesuwne nie tylko do szafy. Gdzie zastosować drzwi przesuwne?

2022-06-09 16:48

Drzwi przesuwne przeważnie kojarzą nam się z szafą, jednak jest o wiele więcej miejsc, w których się sprawdzą. Jak wykorzystać drzwi przesuwne w mieszkaniu, gdzie je zastosować? Podpowiadamy.

Drzwi przesuwne nie tylko do szafy. Gdzie zastosować drzwi przesuwne?
Autor: materiały prasowe Piu Design Wykończone tak samo jak ściany drzwi przesuwne wtapiają się w aranżację wnętrza, stając się niemal niewidoczne.

Spis treści

  1. Jak działają drzwi przesuwne?
  2. Drzwi przesuwne pod skosami
  3. Szklane drzwi przesuwne – sposób na podział przestrzeni
  4. Drzwi przesuwne – zalety
  5. Wady drzwi przesuwnych
  6. Drzwi przesuwne we wnętrach - inspiracje:

Jak działają drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne używane do zamykania zabudowanych szaf charakteryzują się tym, że mają wysokość od podłogi do sufitu. Skrzydła poruszają nie na specjalnych szynach – prowadnicach – montowanych na suficie. Na dole drzwi mają przyczepione kółka, dzięki którym płynnie przesuwają się po posadzce lub po prowadnicach zamontowanych na podłodze. W szafach najczęściej spotykamy systemy składające się z dwóch lub trzech równolegle zamontowanych, ruchomych skrzydeł. Takie samo rozwiązanie sprawdza się w innych miejscach, zwłaszcza w przejściach o niestandardowej szerokości, jako element przepierzeń zastępujących ścianki działowe czy pod skosami. We wnętrzach stosuje się zarówno drzwi pojedyncze, których skrzydło przesuwa się na ścianę (polecane w wąskich przejściach), jak i drzwi przesuwne z większą liczbą ruchomych skrzydeł, np. z dwoma.

Drzwi przesuwne pod skosami

Jednym z najbardziej popularnych sposobów zagospodarowania przestrzeni pod skosami jest przeznaczenie jej na szafę i zasłonięcie drzwiami przesuwnymi. Jeśli ściana kolankowa jest wystarczająco wysoka, przestrzeń pod skosem można przeznaczyć na garderobę z prawdziwego zdarzenia (taką, do której można wejść) lub miejsce do pracy czy nauki. Drzwi przesuwne można zamontować zarówno równolegle, jak i prostopadle do ściany kolankowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu całą przestrzeń pod skosami w razie potrzeby możemy zasłonić i ukryć.

Drzwi przesuwne nie tylko do szafy. Gdzie zastosować drzwi przesuwne?
Autor: materiały prasowe Raumplus Drzwi przesuwne pod skosami zainstalowane prostopadle do ściany kolankowej muszę być starannie wymierzone, aby dokładnie pasować do ukosu w pomieszczeniu.

Szklane drzwi przesuwne – sposób na podział przestrzeni

Przeszklone drzwi przesuwne to praktyczny sposób na podział przestrzeni bez znacznego, optycznego zmniejszania jej. Po takie rozwiązanie często sięgają architekci wnętrz, zwłaszcza w kawalerkach, aby wygospodarować sypialnię w części dziennej lub częściowo oddzielić aneks kuchenny od salonu. Tak użyte drzwi przesuwne pełnią funkcję ruchomej ścianki działowej lub ruchomego przepierzenia. Z kolei w dużych, luksusowych apartamentach szklane drzwi przesuwne często są stosowane do oddzielenia łazienki od tzw. sypialni master. Drzwi przesuwne można zamontować niemal w każdym miejscu mieszkania, warto jednak pamiętać o tym, aby po przesunięciu skrzydła przejście miało minimum 80 cm szerokości. Najmodniejsze ostatnio rozwiązanie to przeszklone drzwi na stalowym stelażu, nawiązujące do stylu industrialnego i loftów.

Drzwi przesuwne – zalety

  • dowolne wymiary – drzwi przesuwne sprawdzają się w miejscach o nietypowych wymiarach, w których zastosowanie skrzydeł drzwiowych z ościeżnicą jest problematyczne, wiąże się z kuciem lub dostawianiem ścian
  • oszczędność miejsca – nie musimy zostawiać wolnej przestrzeni potrzebnej w przypadku tradycyjnych, uchylnych drzwi
  • poziom hałasu – skrzydła poruszające się po prowadnicach są bardzo ciche, nie ma także możliwości, aby w trakcie przeciągu drzwi głośno trzaskały.
  • wygląd – drzwi przesuwne są dostępne w rozmaitych wykończeniach, bez problemu można dopasować je do stylu mieszkania – od szklanych przez pełne i zupełnie gładkie po rozmaite wzory, takie jak motywy drewna, kamienia itp.

Wady drzwi przesuwnych

  • konieczność zostawienia wolnego miejsca przy ścianie, na którą przesuwają się drzwi
  • brak możliwości zastosowania w zbyt wąskich przejściach
  • większe ryzyko awarii i nieprawidłowego działania, zwłaszcza w przypadku źle zamontowanych okuć słabej jakości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Drzwi przesuwne we wnętrach - inspiracje:

Nasi Partnerzy polecają