Duże przeszklenia – czy to się opłaca? Wady i zalety okien panoramicznych
Duże przeszklenia to jedna z cech rozpoznawczych nowoczesnych budynków. Panoramiczne okna doskonale doświetlają wnętrza, nadają im lekkości i wprowadzają elegancki, luksusowy klimat. Czy warto zdecydować się na duże przeszklenia? Jakie są wady i zalety okien panoramicznych? Podpowiadamy!
Spis treści
Duże przeszklenia – zalety
Duże przeszklenia z pewnością prezentują się bardzo atrakcyjnie i efektownie, co przekłada się na ich ogromną popularność. Zanim jednak zdecydujmy się na wstawienie do swoich domów dużych okien, warto poznać wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. To może pomóc nam w podjęciu ostatecznej decyzji, a także ułatwić wybór konkretnych modeli okien.
Zacznijmy od zalet dużych przeszkleń:
1. Lepiej oświetlone wnętrze – drzwi tarasowe czy okna panoramiczne doskonale doświetlają pomieszczenia, wpuszczając do nich duże ilości naturalnego, dziennego światła.
2. Optyczne powiększenie przestrzeni – im lepiej doświetlone wnętrza, tym są one jaśniejsze, a więc i optycznie większe.
3. Połączenie pokoju z tarasem i ogrodem – okna panoramiczne ułatwiają obcowanie z naturą; dają wrażenie, że od pięknego ogrodu lub ulicy dzieli nas tylko szklana tafla (a nie gruba ściana). Dzięki dużym przeszkleniom możemy podziwiać widoki za oknem w ich pełnej okazałości.
4. Nadanie wnętrzom lekkości – obecność dużych przeszkleń (i ograniczenie grubych murów) wprowadza do pomieszczenia wrażenie lekkości i przestronności.
5. Redukcja kosztów ogrzewania i prądu – odpowiednio zamontowane i wykonane z solidnych materiałów okna panoramiczne ułatwią nagrzewanie się pomieszczeń latem i spowolnią wychładzanie się ich zimą. Ponadto, duże przeszklenia zapewnią stały dostęp do dziennego światła, dzięki czemu pomieszczenie dłużej będzie jasne i nie będzie konieczności zbyt wczesnego włączania sztucznego oświetlenia.
Okna panoramiczne – wady
Niestety, nawet tak atrakcyjne i funkcjonalne rozwiązanie jak duże przeszklenia ma swoje minusy. Do najczęściej wymienianych wad dużych przeszkleń zalicza się m.in.:
1. Wysoka cena – za dobrej jakości, energooszczędne, trójwarstwowe okna panoramiczne musimy zapłacić trochę więcej niż za standardowe modele. Do tego dochodzi jeszcze ich rozmiar, który w tym przypadku jest dużo większy, a okna nierzadko wykonywane są na zamówienie, co również może podnieść ich cenę. Jeśli okna są otwierane lub przesuwne (jak w przypadku modeli tarasowych), cena będzie również różnić się w zależności od zastosowanego mechanizmu.
2. Możliwe straty ciepła – nie jest tajemnicą, że okna dużo gorzej izolują ciepło niż murowane ściany. Nieprawidłowy montaż i zakup tanich okien o wysokim współczynniku przenikania ciepła może powodować znaczne straty ciepła. Inną przyczyną szybkiego wychładzania pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami jest ich nieodpowiednie umiejscowienie względem stron świata. Błędem, który często popełniają inwestorzy jest montaż okien od północnej, najchłodniejszej i najciemniejszej strony. Najlepiej wstawiać okna panoramiczne od ciepłej i jasnej strony południowej.
3. Brak prywatności – przez okna panoramiczne możemy zobaczyć więcej, ale działa to też w drugą stronę – patrząc z zewnątrz, bardzo łatwo jest zajrzeć do środka. Względny brak prywatności nie będzie przeszkadzał w miejscach oddalonych od innych domów i ruchliwych ulic, ale gdy nasz dom znajduje się bardzo blisko domu sąsiada – możemy czuć się skrępowani. Rozwiązaniem jest wyposażenie okien w markizy, żaluzje lub rolety – także te zewnętrzne. Możemy również pokryć okna specjalną folią imitującą lustro weneckie. Folia zapewnia też ochronę przed promieniowaniem UV.
4. Problem z aranżacją wnętrza (gorsza ustawność pokoju) – obecność dużych przeszkleń może sprawiać kłopoty z aranżacją wnętrza, szczególnie z ustawianiem mebli. W pobliżu okien nie ustawimy bowiem szafy czy komody. Warto dobrze zastanowić się, jeszcze na etapie projektowania wnętrz, jak chcemy zaaranżować pokój z przeszkleniami i na uzyskaniu jakiego efektu nam najbardziej zależy. Jeśli mamy problem, możemy skorzystać z porady projektanta wnętrz.
5. Mniejsza dźwiękoszczelność – szyby, w przeciwieństwie do ścian, nie tłumią dobrze hałasów z zewnątrz. To może być szczególnie uciążliwe, gdy mieszkamy w głośnej okolicy. Rozwiązaniem może być wybór okien o wysokim współczynniku dźwiękoszczelności (wyrażanej w decybelach). Niestety za takie modele musimy więcej zapłacić.
6. Utrudnione mycie i konserwacja okien na wyższych kondygnacjach – to zależy od umiejscowienia okien. Jeśli mówimy o drzwiach tarasowych, raczej nie będziemy mieć problemu z ich myciem. Gorzej z przeszkleniami na wyższych kondygnacjach lub szybach o dużych rozmiarach, które są nieporęczne do czyszczenia. Jak sobie z tym poradzić? Jednym ze sposobów może być wybór tzw. szyb samoczyszczących z powłoką hydrofilową. Dzięki specjalnej powłoce zanieczyszczenia ulegają rozpadowi w wyniku działania promieniowania UV. Resztki zabrudzeń zostają potem usunięte przez deszcz lub przy pomocy węża ogrodowego.
Duże przeszklenia mają wiele zalet, ale – jak każde rozwiązanie – nie są wolne od wad. Przy czym większość minusów można łatwo wyeliminować np. przez odpowiednie planowanie rozmieszczenia przeszkleń czy wybór wysokiej jakości okien od sprawdzonych producentów. Podsumowując wszystkie za i przeciw można śmiało stwierdzić, że duże przeszklenia to rozwiązanie, które warto rozważyć, budując dom lub kupując mieszkanie.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Dom w stylu nowoczesnej stodoły. Co to jest i jak go urządzić?
- Okna energooszczędne – wady i zalety. Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?
- Robot do mycia okien. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
- Rolety zewnętrzne. Jakie wybrać? Jakie są ich zalety?
- Zła izolacja budynku – dlaczego w domu jest zimno mimo działających grzejników?
Najciekawsze aranżacje prawdziwych mieszkań:
Autor: serwis prasowy
W salonie architekci postawili na wygodę i elegancję. Obok białej sofy stoi biokominek, ściany zdobi sztukateria a sufit wykończony jest gzymsem. Salon od przedpokoju oddziela niewielka ściana. Hol jest widny oraz przestronny. Znalazło się w nim miejsce na dużą szafę.
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom
Zabudowa kuchenna przechodzi do holu, nie przytłaczając wnętrza.
Autor: serwis prasowy
Bazą aranżacji strefy dziennej jest ciepłe drewno dębowe w jasnym odcieniu – w postaci desek na podłodze oraz panelach na skośnym suficie. Wnętrze jest wysokie i doskonale oświetlone dzięki dużym oknom, w tym pełnemu przeszkleniu ściany szczytowej.