Ekologiczna klimatyzacja: schładzanie powietrza w mieszkaniu i domu przyjazne dla środowiska

2024-04-26 11:19

Rozwiązania ekologiczne stosowane w domach dotyczą coraz częściej wyboru ogrzewania i wentylacji. Stajemy się coraz bardziej proekologiczni, a dzięki temu odkryto, że naturalny chłód ziemi jest darmową odnawialną energią. Ekologiczna klimatyzacja to system, który pozwala siedmiokrotnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do schładzania powietrza w mieszkaniu i domu. Poznaj zalety tego rozwiązania!

Ekologiczna klimatyzacja
Autor: GettyImages Klimatyzacja we wnętrzu w stylu skandynawskim

Spis treści

  1. Ekologiczna klimatyzacja i jej zalety
  2. Naturalne schładzanie powietrza w mieszkaniu – jak działa klimatyzacja ekologiczna?
  3. Ekologiczna klimatyzacja: koszt

Ekologiczna żywność, ekologiczne ogrzewanie, ekologiczne meble, wnętrze w stylu eko, nawet klimatyzacja również jest eko. Ochrona środowiska stała się priorytetem XXI wieku.

Poszukujemy sposobów na to, jak ratować ziemię przed zniszczeniem. Ekologiczna klimatyzacja eliminuje z powietrza wszelkie nieczystości, działa bez hałasu i wykorzystuje wody gruntowe. Oprócz wszystkich zalet nowoczesny projekt klimatyzacji daje rzeczywiste korzyści w trakcie użytkowania.

Ekologiczna klimatyzacja i jej zalety

W upalne dni klimatyzacja robi furorę, ale zanim się na nią zdecydujesz i zaczniesz jej używać, pomyśl o ochronie środowiska. Ekologiczna klimatyzacja stanowi dobry sposób na na zmniejszenie zużycia energii oraz emisji pyłów i gazów cieplarnianych, a przy tym – co najważniejsze – przyjemne schładzanie powietrza w mieszkaniu czy domu.

Można jej używać także do ogrzewania, a wówczas pozyskuje się ciepło z gruntu za pomocą pomp ciepła i gruntowych wymienników, korzysta z darmowej energii słońca i wiatru. Powstał też pomysł, aby wodę gruntową wykorzystać do klimatyzacji. Ekologiczna klimatyzacja oszczędza energię, dba o czystość powietrza. Jest też idealna dla alergików, a osobom przebywającym w pomieszczeniu zapewnia komfort i zdrowie.

..  Gdzie umieścić klimatyzator? >>>

..  Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Poradnik zakupowy >>>

Naturalne schładzanie powietrza w mieszkaniu – jak działa klimatyzacja ekologiczna?

W klimatyzacji ekologicznej wymiana ciepła odbywa się w specjalnym wymienniku zrobionym z miedzianych rur połączonych mechanicznie z pokrytymi aluminium lamelami, a także wyposażonym w wentylatory promieniowe obustronnie ssące oraz dodatkowo w filtr powietrza. Wentylatory zasysają ciepłe powietrze z pomieszczenia, a zimna woda gruntowa przepompowywana przez wymiennik odbiera to ciepło. W ten sposób powietrze jest schładzane, oczyszczane i osuszane.

Zużycie energii elektrycznej do chłodzenia powietrza jest siedmiokrotnie mniejsze w porównaniu z klimatyzacją do mieszkania opartą na tradycyjnych klimatyzatorach typu split. Ekologiczne klimatyzatory mają filtr powietrza, na którym gromadzą się nieczystości zassane z pomieszczenia – to najważniejsza ich zaleta. Co więcej, inaczej niż wszystkie inne typy klimatyzacji, tutaj instalacja jest zamontowana wewnątrz budynku, więc na elewacji lub na dachu nie muszą być zainstalowane jednostki zewnętrzne klimatyzatorów. Ekologiczna klimatyzacja dba o ciszę – w trakcie pracy nie wywołuje hałasu i wibracji. Głośność wentylatorów to mniej więcej 15-20 dB – na pierwszym biegu, 30-35 dB – na drugim, i 40-55 dB podczas pracy na najwyższych obrotach. Jeżeli wymienniki zostaną zamontowane w pomieszczeniach i obudowane, nie będzie ich w ogóle słychać.

Ekologiczna klimatyzacja: koszt

Koszt zakupu ekologicznego systemu klimatyzacyjnego jest o mniej więcej 20% wyższy niż instalacja tradycyjnej klimatyzacji. Wydatek jest jednak opłacalny i szybko się zwraca – nie chodzi przy tym wyłącznie o niższe zużycie energii. Część wody gruntowej, po przetłoczeniu przez system klimatyzacji, możemy wykorzystać np. do podlania ogrodu. Automatyczny rozdzielacz hydrauliczny będzie kierował wody gruntowe w określonym czasie i ilości na tereny zielone. Zatem klimatyzacja ekologiczna to same korzyści zarówno dla domowników, jak i dla środowiska.

.. Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów >>

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni