Faktury ścian: gładkim ścianom mówimy nie
Gładkim ścianom mówimy nie! Czas nasycić je nie tylko kolorem, ale i fakturą. Oto pomysł na faktury ścienne w salonie, który pozwoli uzyskać niepowtarzalny efekt. Ściana za sprawą odpowiednich faktur i szablonów będzie jak obraz.
Autor: Piotr Mastalerz
Spis treści
- Zalety struktur w dekoracji ścian
- Dekoracja ścian: tynk strukturalny, czyli dynamiczne prążki na ścianie
Struktury (faktury ścian) są alternatywą dla gładkich ścian, gdyż mogą stanowić ich oryginalną dekorację. Wzory odważnie i coraz częściej wkraczają do naszych mieszkań. Ciekawe efekty w dekoracji ścian w salonie otrzymuje się, stosując masy szpachlowe, mieszanki wapienne, tynki dekoracyjne lub farby strukturalne. Przy ich użyciu uzyskamy prawie każdą fakturę ściany, a końcowy efekt zależy głównie od naszej inwencji i staranności wykonania. Preparaty te mogą występować w postaci gotowych mas albo proszku (do rozrabiania z wodą).
Zalety struktur w dekoracji ścian
- faktury ścienne są trwałą ozdobą w aranżacji, odporną na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne;
- różne struktury maskują niewielkie krzywizny ścian;
- ściany nimi pokryte łatwo utrzymywać w czystości, gdyż można je myć, a nawet szorować;
- faktury ścienne są oryginalną i niepowtarzalną dekoracją wnętrza.
Jeśli mamy do pokrycia masą dającą efekt faktury dłuższy kawałek ściany, trzeba go podzielić na mniejsze pola, używając do tego taśmy malarskiej. Ułatwi to pracę i zagwarantuje, że tworzony wzór w dekoracji ściany będzie staranniej wykonany.
Dekoracja ścian: tynk strukturalny, czyli dynamiczne prążki na ścianie
Nasi specjaliści wkroczyli do mieszkania Oli i Jacka, gdy młodzi ludzie planowali przeprowadzić zmiany w kuchni. Przylegająca do pokoju, wąska i z niedużym oknem była ich problemem. Przy jednej z jej dłuższych ścian znajdował się ciąg szafek kuchennych i urządzenia AGD. Poważnym mankamentem była długa i monotonna, mimo otworu wejściowego, ściana. Właściciele zastanawiali się, jak niewielkim nakładem prac, nie zmieniając zbytnio układu pomieszczenia, zneutralizować płaszczyznę ściany i jaką wykonać dekorację, by ożywiła aranżację wnętrza. Mała kuchnia nie pozwalała na funkcjonalne zagospodarowanie ściany. Spodobał im się więc pomysł, by pokryć ścianę tynkiem strukturalnym. Jego poziome prążki zdynamizowały przestrzeń. Nowe szafki dobrano tak, by kontrastowały z chropowatą fakturą ściany, nawiązując swoim rytmem do poziomego układu prążków. To zestawienie nadało typowej kuchni oryginalny charakter i wrażenie przestrzeni. Z dawnych mebli zostawiono stół, który po drobnych zabiegach kosmetycznych stworzył udany zestaw z parą krzeseł tzw. reżyserskich.