Farba akrylowa: zastosowanie i właściwości. Farby akrylowe do drewna, mebli, ścian

2022-12-13 11:12

Farba akrylowa ma znakomite właściwości techniczne i dekoracyjne, a zastosowanie niezwykle szerokie – farby akrylowe różnych typów mogą służyć do malowania drewna, metalu, mebli z wielu materiałów, a także oczywiście ścian. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, nim chwyci się za pędzel z farbą akrylową.

Farba akrylowa
Autor: GettyImages Farba akrylowa sprawdzi się doskonale do malowania ścian, drewna, metalu i innych powierzchni.

Spis treści

  1. Farba akrylowa – do czego
  2. Farba lateksowa czy akrylowa?
  3. Farby akrylowe do drewna
  4. Farby akrylowe do metalu
  5. Farby akrylowe do tkanin
  6. Farba akrylowa – jak malować?

Farba akrylowa to jedna z farb dyspersyjnych, czyli wodorozcieńczalnych. Zasługą wody jako rozpuszczalnika jest fakt, że farby akrylowe mają słaby, niedrażniący i szybko zanikający zapach oraz niewielki wpływ na środowisko. W rezultacie są też nieszkodliwe dla domowników, nawet najmłodszych.

Intensywne, ale krótkie (nawet 2, 3 godziny) wietrzenie po zakończeniu malowania wystarczy, aby móc nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo korzystać z pomieszczeń o ścianach pokrytych farbą akrylową czy z meblami świeżo pomalowanymi farbami akrylowymi.

Farba akrylowa – do czego

W trakcie aranżacji, remontu czy dekorowania mieszkania lub domu w bardzo wielu sytuacjach możemy z pożytkiem sięgnąć po farby akrylowe. Do czego warto je stosować? M.in. oczywiście do malowania pomieszczeń. Farby akrylowe do ścian są wyjątkowo chętnie stosowane w polskich domach i mieszkaniach, zwłaszcza tzw. farby lateksowe, które cechują się lepszą odpornością na plamy niż klasyczna farba akrylowa do ścian.

Ile kosztuje farba akrylowa do ścian? Cena zależy od wielu czynników (specyfikacji technicznej, koloru, wielkości opakowania). Tania biała farba akrylowa do ścian to wydatek rzędu 40 zł/10 l, wyższej jakości produkt kosztuje 50–70 zł. Bardziej zaawansowane technicznie farby akrylowe do ścian oraz farby kolorowe plasują się w przedziale od 80 zł/10 l.

ZOBACZ TEŻ: Farba emulsyjna: właściwości, zalety, rodzaje farby emulsyjnej >>

Farba lateksowa czy akrylowa?

Farba lateksowa to bliska krewniaczka farby akrylowej. Obie należą do farb dyspersyjnych, czyli rozpuszczalnych w wodzie. W składzie obu znajdziemy też żywice. W produktach znanych jako farby lateksowe stężenie żywic jest jednak nieco większe niż w oznaczanych jako farby akrylowe. Dlatego też farby lateksowe tworzą powłoki trwalsze i bardziej odporne m.in. na szorowanie niż akrylowe, na ogół też cechują się większa wydajnością w przeliczeniu na litr.

Nie znaczy to jednak, że farby akrylowe nie są warte uwagi. Przeciwnie! Świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ryzyko  zaplamienia, zachlapania czy zabrudzenia w inny sposób jest niewielkie – w salonie, sypialni, gabinecie, a także we wszystkich pomieszczeniach domu na suficie. Farby lateksowe są z kolei niezastąpione w pokoju dziecka, kuchni, łazience i w przedpokoju.

Farby akrylowe do drewna

Farby akrylowe do drewna pozwolą odmienić wygląd mebli, drzwi, a także okien (choć wewnątrz sprawują się znacznie lepiej niż w warunkach zewnętrznych), zwłaszcza że farba akrylowa do drewna cechuje się świetnym kryciem i bardzo dobrą przyczepnością.

Zanim kupimy farbę akrylową do drewna, powinniśmy zwrócić uwagę, czy produkt jest emulsją, czy emalią. Do drewna sprawdzi się tylko emalia, która ma dużo więcej żywicy niż emalia, dlatego jest w stanie dokładnie pokryć drewnianą nawierzchnię (emulsje stosowane są głównie jako podkłady).

Farby akrylowe do metalu

Farby akrylowe do metalu z kolei pomogą tchnąć nowego ducha w wykończenia i elementy wyposażenia wykonane z metali nieżelaznych (jak cynk, cynę, aluminium, miedź, mosiądz lub brąz), a jeśli żelazne (stal, żeliwo), to koniecznie po uprzednim zabezpieczeniu ich przed korozją rozpuszczalnikową farbą podkładową do metalu. Farba akrylowa do metalu nie zapewnia bowiem ochrony antykorozyjnej. Cena farby akrylowej do drewna lub do metalu to ok. 20–25 zł/0,5 l.

ZOBACZ TEŻ:

Farby akrylowe do tkanin

Nie wszyscy wiedzą, że istnieją także farby akrylowe do tkanin. Tak naprawdę z reguły można nimi malować na różnego rodzaju podłożach, byleby były porowate – m.in. na papierze, kartonie, glinie, a także na (nieporowatym) plastiku.

W przypadku ubrań, zasłon czy poszewek na poduszki ozdobne farba akrylowa do tkanin może zostać utrwalona przez prasowanie po lewej stronie po upływie ok. doby od zakończenia twórczych prac malarskich. 50-mililitrowe opakowanie farby akrylowej do tkanin kupimy w cenie ok. 5 zł.

Farba akrylowa – jak malować?

Sposób nakładania farby akrylowej zależy oczywiście od rodzaju farby oraz powierzchni, którą się maluje. Farba akrylowa w sprayu jest najłatwiejsza do aplikacji – malowaną powierzchnię wystarczy spryskać z odległości ok. 20, 30 cm, nakładając 2, 3 cienkie warstwy w odstępach ok. godziny. Natryskiwane farby akrylowe schną bardzo szybko, nawet w ciągu pół godziny od nałożenia.

Do malowania ścian farbą akrylową najlepszy jest wałek. Wałek do farby akrylowej jest kosmaty, jego powierzchnia przypomina plusz lub tkaninę typu miś. Farbę akrylową do drewna lub do metalu można nakładać pędzlem lub wałkiem.

Pędzel do farby akrylowej powinien mieć włosie syntetyczne, a szerokość proporcjonalną do rozmiarów malowanej powierzchni. Wałek do farby akrylowej do drewna lub metalu powinien mieć krótki włos, dzięki któremu powierzchnia pokryta farbą będzie gładka.

ZOBACZ TEŻ:

Ile schnie farba akrylowa? Każda warstwa w normalnie wentylowanym pomieszczeniu wysycha w ciągu ok. godziny. Z nałożeniem kolejnej zwykle należy się jednak wstrzymać kolejną godzinę – najlepiej jednak kierować się rekomendacjami producenta, umieszczonymi na opakowaniu. Narzędzia malarskie po malowaniu farbami akrylowymi należy od razu umyć w ciepłej wodzie (ew. z niewielkim dodatkiem detergentu), nie dopuszczając do zaschnięcia.

A czym rozcieńczać farby akrylowe o zbyt gęstej konsystencji? Najlepiej zrobić to odrobiną wody.

Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań:

Malujemy elewację farbą akrylową